Փայլանն իր աջակցությունն է հայտնել կալանավորված թուրք լրագրողներին
Թուրքիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Գարո Փայլանը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել թուրքական ընդդիմադիր թերթերի թուրք լրագրողների հետ կապված դատավարությանը, գրում է Panorama.am-ը:
«Հրավիրում եմ բոլորին Չաղլայան արդարադատության պալատ՝ աջակցելու կալանավորված լրագրողներին: Ես նույնպես ներկա եմ գտնվելու դատական նիստին: Ազատություն», - իր թվիթերյան միկրոբլոգում գրել է Փայլանը։
Հիշեցնենք, որ Ստամբուլի հանրապետական գլխավոր դատախազության կողմից գյուլենականների դեմ տարվող հետաքննության շրջանակներում դարձյալ քրեական հետապնդումների են ենթարկվել լրագրողները: 35 լրագրողի բերման ենթարկվելու վերաբերյալ որոշում է կայացվել:

Гаро Пайлан призвал всех собраться на заседание суда для поддержки оппозиционных журналистов
Депутат Великого Национального Собрания (парламента) Турции от прокурдской Демократической партии народов, наш соотечественник Гаро Пайлан выразил поддержку турецким оппозиционным журналистам, в отношении которых осуществляется уголовное преследование и уже ведутся судебные процессы.
"Призываю всех собраться в Палате правосудия Стамбула с тем, чтобы выразить поддержку арестованным журналистам. Я также буду присутствовать на судебном заседании. Свободу!" - написал Пайлан в своем микроблоге в Twitter.
Отметим, что многочисленным журналистам в Турции предъявлены обвинения в оказании помощи запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана (РПК) и движению Фетхуллаха Гюлена, обвиняемому турецкими властями в организации неудавшейся попытки государственного переворота 15 июля 2016 года.