Կատալոնիա. ինքնորոշման պատմական և իրավական հիմքեր (տեղեկանք)
Կատալոնիայի անկախության մասին հանրաքվեն արդեն սարերի հետևում չէ: Այդուհանդերձ, ի տարբերություն Մեծ Բրիտանիայի, որտեղ պաշտոնական Լոնդոնը թույլ տվեց Շոտլանդիային անցկացնել անկախության մասին հանրաքվե, որի ընթացքում, սակայն, անկախության կողմնակիցները պարտություն կրեցին, Իսպանիայում ոչ մի պարագայում մտադիր չեն թույլ տալ կատալոնացիներին հանրաքվե անցկացնել: Մադրիդում հայտարարում են, որ Կատալոնիան երբեք չի եղել անկախ պետություն, հետևաբար, ի տարբերություն Շոտլանդիայի, չունի նման կարգավիճակի իրավունք: Արդյո՞ք դա իսկապես այդպես է:
Կատալոնիան Իսպանիայի 17 ինքնավար մարզերից է, որը տեղակայված է երկրի հյուսիս-արևելքում: Այն մեծությամբ Իսպանիայի 6-րդ ինքնավար մարզն է, և ունի 7,5 միլիոն բնակչություն: Մայրաքաղաքը Բարսելոնան է, որը մեծությամբ Իսպանիայի երկրորդ քաղաքն է և Եվրոպայում երրորդը՝ զբոսաշրջիկների այցելության ցուցանիշով: Կատալոնիան ինքնավար մարզի կարգավիճակ է ստացել 1979 թվականին: Դրա կազմի մեջ մտնում է 4 նահանգ՝ Բարսելոնա, Ժիրոնա, Լերիդա և Տարագոնա:
Երկուսուկես դար շարունակվող ճնշումներից և արգելքներից հետո հրաշքով պահպանված կատալոներենը կատալոնացիների մեծ մասի համար անձեռնմխելի սրբություն է հանդիսանում:
Տնտեսության տեսանկյունից Կատալոնիան, կարելի է ասել, Իսպանիայի գլխավոր տնտեսական շարժիչն է: Կատալոնիայի տնտեսությունն ամենահզորն է երկրի 17 ինքնավար մարզերի շարքում:
Ներկայիս Կատալոնիայի տարածքում ժամանակին բնակվել են նեանդերթալյան մարդիկ, իբերներ, հին հույներ և հռոմեացիներ, վեստգոթեր և մավրեր: Ինչ վերաբերվում է էթնիկ կատալոնացիների պատմությանը, այն որպես ազգ ձևավորվել է դեռևս միջին դարերում և պահպանել է իր միասնականությունն ու առանձնահատկությունները մինչև մեր օրերը:
988 թվականը համարվում է Կատալոնիայի ստեղծման տարի: Դա տեղի է ունեցել շնորհիվ Բարսելոնայի գրաֆ Բորել II-ի, ով հրաժարվեց ճանաչել Ֆրանսիայի թագավորների իշխանությունն իր տարածքների նկատմամբ: Այդպիսով Բարսելոնան դարձավ անկախ ֆեոդալական միավոր: Կատալոնիայի անկախությունը պահպանվեց մինչև այն պահը, երբ 1700 թվականին իսպանական գահն անցավ թագավոր Ֆիլիպ V-ին:
1701-1714 թվականներին տեղի ունեցավ խոշոր եվրոպական հակամարտություն՝ պատերազմ իսպանական ժառանգության համար, որն իսկական աղետ դարձավ Կատալոնիայի համար՝ որպես անկախ պետության, և կատալոնացիների համար՝ որպես ազգի: 1714 թվականի սեպտեմբերի 11-ին ավարտվեց Բարսելոնայի՝ 13 ամիս շարունակվող շրջափակումը: Կատալոնացիներն ազգային պարտություն կրեցին Իսպանիայի և Ֆրանսիայի համատեղ ուժերի դեմ մղվող պատերազմում: Այդ ժամանակներից ի վեր սեպտեմբերի 11-ը նշվում է որպես Կատալոնիայի ազգային օր:
Պարտված կատալոնացիները զրկվեցին առաջնորդներից, պաշտոնական հաստատություններում կատալոներենն օգտագործելու իրավունքից` հայտնվելով Իսպանիայի թագավորի ենթակայության տակ: Այդուհանդերձ, նրանք չկորցրին իրենց ազգային ինքնատիպությունը՝ պահպանելով իրենց ավանդույթները, մշակույթն ու լեզուն: XIX դարի ընթացքում և XX դարի սկզբին կատալոնացի առաջնորդներն անհաջող դիվանագիտական փորձեր ձեռնարկեցին՝ Իսպանիայից առանձնանալու համար: Կատալոնիայի ձգտումները ճնշվեցին ռազմական բռնապետ Ֆրանսիսկո Ֆրանկոյի իշխանության գալուց հետո, ով Իսպանիայի ղեկավար դարձավ 1936-1939 թվականներին տեղի ունեցած քաղաքացիական պատերազմի արդյունքում: Սակայն, Ֆրանկոյի ճնշումները ոչ միայն չոչնչացրին կատալոնական մշակույթը, այլև ավելի ուժեղացրին Կատալոնիայի անկախության շարժումը:
Ֆրանկոյի մահից հետո Իսպանիայում վերականգնվեց միապետությունը և ընդունվեց Սահմանդրություն: Իսպանիան դարձավ դաշնային պետություն, իսկ Կատալոնիան ստացավ ինքնավարություն: Կատալոնիայում սկսվեց անկախության շարժման նոր փուլ: Ֆրանկոյի ռեժիմի անկումից անմիջապես հետո կատալոնացիները սկսեցին քաղաքական և տնտեսական ինքնուրույնություն պահանջել, ինչին, սակայն, չհասան: 1976 թվականին տեղի ունեցան մեծ ցույցեր «Անկախություն, համաներում, ինքնավար պետություն» կարգախոսով: 1979 թվականին ընդունվեց Կատալոնիայի նոր կանոնադրությունը: Իսպաներենի հետ միասին պետական լեզու հռչակվեց նաև կատալոներենը, կատալոնացիները ճանաչվեցին առանձին ժողովուրդ, իսկ կառավարումն անցավ Կատալոնիայի Ժեներալիտետին (կառավարություն), որը ղեկավարում է շրջանը մինչ օրս:
Կատալոնիայում սկսվեց ազգային և մշակութային վերականգնման գործընթաց: Կատալոներենով հրատարակվեցին թերթեր, ստեղծվեց ռադիո և հեռուստատեսություն, ուսումնական հաստատություններում կրկին սկսեցին դասավանդել սեփական լեզվով: Բացի այդ, Կատալոնիայում վերականգնվեց տեղական ոստիկանությունը (Mossos d'Esquadra): Այդուհանդերձ, Կատալոնիան շարունակում է մնալ  Իսպանիայի մաս:
Վերջին տարիներին Կատալոնիայի անկախության համար պայքարը տեղական իշխանությունների և Մադրիդի միջև առաջ էր տարվում դիվանագիտական խողովակներով: 2006 թվականին Կատալոնիայի և Իսպանիայի իշխանություններն ստորագրեցին պայմանագիր, որն էական վարչական և ֆինանսական անկախություն էր տալիս շրջանին: Սակայն 2010 թվականին Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանը չեղյալ հայտարարեց այդ պայմանագրի որոշ կետեր՝ դրանով իսկ առաջացնելով կատալոնացիների դժգոհությունը: Անկախության մասին ոչ պաշտոնական հանրաքվեներ արդեն իսկ անց են կացվել 2009 և 2011 թվականներին: Իսկ 2014 թվականի հանրաքվեի փորձը կասեցվեց Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանի կողմից: Փոխարենը Կատալոնիայում անցկացվեն «քաղաքացիական հարցում», որի ընթացքում քվեարկողների մոտ 81%-ը կողմ արտահայտվեցին Իսպանիայից առանձնանալուն: Կատալոնիայի անկախության մասին նոր հանրաքվեն նշանակված է ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 1-ին:
Իհարկե, Կատալոնիայի բնակիչների անկախանալու ձգտումն անվերջ անտեսել հնարավոր չէ: Կատալոնացիներին չլսելու Մադրիդի փորձերը միայն ընդլայնում են անկախության կողմնակիցների շարքերը: Այդուհանդերձ, Կատալոնիայում դեռ չեն մոռացել ո՛չ քաղաքացիական պատերազմը, ո՛չ էլ Ֆրանկոյի ռեժիմի սարսափները, այդ իսկ պատճառով, շրջանում ոչ-ոք չի ցանկանում անկախության հարցը լուծել բռնության միջոցով:

Каталония: исторические и правовые основы самоопределения (справка)
Референдум о независимости Каталонии уже не за горами. Тем не менее, в отличие от Великобритании, где официальный Лондон разрешил Шотландии проведение референдума о независимости, на котором сторонники отделения потерпели поражение, в Испании не намерены ни при каких условиях разрешить каталонцам свободно волеизъявиться. Политики в Мадриде заявляют, что Каталония никогда не была независимым государством, а значит - в отличие от Шотландии - даже теоретически не имеет права на подобный статус. Но так ли это на самом деле?
Каталония - одна из 17 автономных областей Испании, расположенная на северо-востоке страны. Каталония является шестой по величине автономной областью Испании. Ее население составляет около 7,5 миллионов человек. Столицей Каталонии является Барселона - второй по величине город Испании и третий в Европе по посещаемости туристов. Каталония получила статус автономной области в 1979 году. В ее состав входят четыре провинции: Барселона, Жирона, Лерида и Таррагона.
Каталонский язык, чудом сохранившийся после двух с половиной веков репрессий и запретов, является неприкосновенной святыней для большинства каталонцев, отмечает сайт "Секреты Барселоны".
Каталония дала миру целую плеяду выдающихся представителей культуры. Среди них - художники Сальвадор Дали и Жоан Миро, оперные певцы Монтсеррат Кабалье и Хосе (Жузеп) Каррерас, архитектор Антони Гауди и многие другие.
С экономической точки зрения Каталония является главным экономическим мотором Испании. Это самая большая экономика из всех 17 автономных областей страны.
На территории современной Каталонии в свое время проживали неандертальцы, первобытные люди, иберы, древние греки и римляне, вестготы и мавры. Что касается истории этнических каталонцев, то эта народность сформировалась в средние века и сохранила свое единство и особенности до наших дней.
988 год считается годом рождения Каталонии. Произошло это благодаря графу Барселоны Боррелю II, который отказался признать власть королей Франции над своими владениями. Так графство Барселона стало независимым феодальным владением. С того момента независимость Каталонии сохранялась на протяжении более семи веков, пока в 1700 году на испанский престол не взошел король Филипп V.
С 1701 по 1714 годы разразился крупный европейский конфликт – война за испанское наследство, которая стала настоящим бедствием для Каталонии - как независимого государства и для каталонцев - как народности. 11 сентября 1714 года завершилась 13-месячная Осада Барселоны. Каталонцы потерпели национальное поражение в войне против совместных сил Испании и Франции. День капитуляции каталонцев в Битве при Барселоне 11 сентября 1714 года отмечается сегодня как Национальный день Каталонии.
Побежденные каталонцы остались без своих лидеров, без права на использование языка в официальных учреждениях, под властью испанского короля, но, тем не менее, не утратили своего национального самосознания, сохранив свои традиции, культуру, язык. На протяжении XIX и в начале ХХ века каталонские лидеры предпринимали неудачные дипломатические попытки отделения от Испании. Демократические принципы Каталонии были искоренены приходом к власти военного диктатора Франсиско Франка, который стал правителем Испании в результате Гражданской войны в (1936-1939), пишет Espanarusa.com. Однако давление Франко не только не уничтожило каталонскую культуру, но еще более усилило движение за независимость Каталонии.
После смерти Франко в Испании была восстановлена монархия и принята Конституция. Испания стала федеративным государством, Каталония получила статус автономии. В Каталонии начался новый этап движения за независимость. Сразу же после падения режима Франко каталонцы начали требовать политической и экономической самостоятельности, чего, однако, не добились. В 1976 году состоялись крупные народные манифестации под лозунгами "Свобода, амнистия, автономное государство". В 1979 году был принят новый Устав Каталонии. Каталонский язык получил статус официального - наряду с испанским, каталонцы были признаны отдельным народом, а политическое правление перешло в руки Женералитата Каталонии (правительство), который управляет регионом и по сей день.
В Каталонии начался процесс национального и культурного восстановления. Появились газеты, радио и телевидение на каталанском (каталонском) языке, преподавание в школах и университетах также перешло на каталанский. Кроме того, в Каталонии была восстановлена собственная полиция (Mossos d'Esquadra). Тем не менее, Каталония осталась в составе Испании в статусе автономного сообщества.
Борьба за независимость Каталонии в последние годы велась на дипломатическом уровне между местным правительством и центральным правительством Испании. В 2006 году власти Испании и Каталонии подписали договор, который предоставлял региону значительную административную и финансовую независимость, однако в 2010 году Конституционный суд Испании отменил некоторые положения этого документа, вызвав резкое недовольство каталонцев. Возрастающее недовольство в обществе и правительстве привело к проведению серии народных референдумов. Неофициальные референдумы о независимости уже проводились в 2009 и 2011 годах. В 2014 попытка плебисцита была заблокирована Конституционным судом Испании, поэтому вместо него в Каталонии провели "гражданский опрос": почти 81% проголосовавших выступили за отделение от Испании. Новый референдум о независимости Каталонии должен пройти уже 1 октября.
Конечно же, до бесконечности игнорировать настроения жителей Каталонии нельзя. Нежелание Мадрида слышать каталонцев только пополняет ряды сторонников независимости. Тем не менее, в Каталонии еще не забыли ни Гражданскую войну, ни ужасы режима Франко, поэтому желающих решить вопрос о независимости путем насилия тут нет.