Մարիա Զախարովան չի լսել Մինսկի խմբի վերակազմակերպման մասին
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում Ռուսաստանի դերը չի փոխվել: Այդ մասին բրիֆինգի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցչի հայտարությունը, թե ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կազմը կարող է վերանայվել:
«Ես փոփոխությունների հետ կապված տեղեկատվություն չունեմ: Կճշտեմ ու կներկայացնեմ ավելի մանրամասն տեղեկատվություն, սակայն Ռուսաստանի դերը կարգավորման գործում և մեր դիրքորոշման հիմքերը չեն փոխվել», - ասել է Զախարովան։
ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնն առաջարկել է Պետքարտուղարության վերակազմակերպման շրջանակներում լուծարել 30 հատուկ դեսպանների հաստիքները, այդ թվում՝ նրանց, ովքեր զբաղվում են Սիրիայի ու Մինսկի խմբում Ղարաբաղյան հակամարտությունների կարգավորմամբ։

Мария Захарова не слышала о реорганизации МГ ОБСЕ
Роль России в урегулировании карабахского вопроса не изменилась. Об этом на брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя заявление специального представителя парламентской ассамблеи ОБСЕ по Южному Кавказу о том, что состав Минской группы ОБСЕ может быть пересмотрен.
"У меня нет информации касательно изменений. Но роль России в урегулировании карабахского конфликта и основы для нашей позиции не претерпели изменений", - подчеркнула Захарова.
Напомним, что госсекретарь США Рекс Тиллерсон предложил ликвидировать должности около 30 специальных послов Госдепа, включая тех, кто занимается сирийским кризисом и карабахским конфликтом в Минской группе - в рамках реорганизации Госдепа.