ԵԱՀԿ ԽՎ ընթացող նստաշրջանում հայկական պատվիրակները խոսել են փախստականների և կիբերանվտանգության մասին․ Հերմինե Նաղդալյան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Անդորրայում այսօր մեկնարկել են ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի աշխատանքները՝ «Անվտանգությունը ԵԱՀԿ տարածքում․ նոր մարտահրավերներ, նոր խնդիրներ» խորագրով։ Նստաշրջանի առաջին օրվա արդյունքների մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հերմինե Նաղդալյանի հետ։
- Այսօր ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի շրջանակներում տեղի է ունեցել Միջերկրածովյան համաժողովը:  Որո՞նք են եղել քննարկման գլխավոր թեմաները, և այս գլոբալ օրակարգում ի՞նչ ասելիք ունի Հայաստանը:
- ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանը, որը տեղի է ունենում Անդորրայում, տարբերվում է իր ձևով, քանի որ այս նստաշրջանի ընթացքում փաստաթղթեր չեն ընդունվելու, այլ լինելու են քննարկումներ, լսումներ, ելույթներ տարբեր թեմաներով: Քննարկման են դրվել այն թեմաները, որոնք ԵԱՀԿ-ն այս պաhին համարել է առավել ակտուալ և կարևոր: «Անվտանգությունը ԵԱՀԿ տարածաշրջանում» ընդհանուր անվանում ստացած այս նստաշրջանի առաջին օրը տեղի ունեցավ Միջերկրածովյան համաժողովը:
Այս համաժողովի կարևորությունը նրանում էր, որ քննարկվեցին ԵԱՀԿ տարածաշրջանի համար կարևոր մի շարք թեմաներ, այդ թվում՝ միգրացիոն ճգնաժամը, պայքարն ահաբեկչության դեմ, ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների անվտանգության խնդիրները: Այս թեմաներին անդրադարձ եղան նաև հայկական կողմից արված ելույթներում: Այսօր առավոտյան ելույթներով հանդես ենք եկել ես՝ որպես պատվիրակության նախագահ, և պատվիրակության անդամ Կարեն Բեքարյանը:
Անդրադառնալով Եվրոպայի համար այսօր այդքան կարևոր միգրանտների հարցին՝ մենք շեշտեցինք, որ  Հայաստանը բնակչության թվի հարաբերակցությամբ՝ սիրիացի փախստականներ ընդունած երրորդ պետությունն է Եվրոպայում: Մենք նշեցինք, որ կազմակերպչական և ֆինանսական առումով փորձել ենք անել առավելագույնը, որպեսզի այն մարդիկ, ովքեր լքել են իրենց տունը և մեր երկրում ապաստան են գտել, կարողանան ինտեգրվել: Մեր գլխավոր շեշտադրումներից էր այն, որ սկսած նատուրալիզացիայի գործընթացից այդ մարդկանց համար ամեն ինչ արվում է հեշտացված ճանապարհով: Մենք նաև ներկայացրինք, որ Սիրիայից Հայաստան եկած հազարավոր երիտասարդներ այսօր կրթություն են ստանում Հայաստանում, օգտվում են առողջապահական մի շարք ծառայություններից, մեր կառավարությունը հատուկ միջոցներ է ձեռնարկում, որպեսզի կարողանա նրանց ինտեգրել և նրանց համար կյանքի նորմալ պայմաններ ստեղծել:
Փախստականների մեծ ալիք առաջին անգամ չէ, որ ընդունում ենք։ Չէ՞ որ մերժելով Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը՝ Ադրբեջանը պատերազմ սկսեց Արցախի դեմ, որի հետևանքով Ադրբեջանից մեծ թվով փախստականներ եկան Հայաստան: Այս հարցին նույնպես այսօր անդրադարձանք՝ նշելով, որ ի տարբերություն մեր հարուստ հարևանի, որը տասնամյակներ շարունակ խեղճ մարդկանց պահում է փախստականների ճամբարներում  և օգտագործում է նրանց իր պրոպագանդայի համար, Հայաստանում այսօր չկան փախստականների ճամբարներ: Մենք վարվել ենք հակառակ կերպ, փորձել ենք մեր սուղ միջոցները դնել այդ մարդկանց կյանքը և կենցաղը կազմակերպելու և նրանց ինտեգրելու համար:
-  Նստաշրջանի առաջին օրը քննարկվել է նաև կիբերանվտանգության հարցը, այս համատեքստում ի՞նչ շեշտադրումներ են արվել հայկական կողմից:
-  Այո, դա այսօրվա քննարկման երկրորդ թեման էր, որի ժամանակ ևս մեր պատգամավորները շատ ակտիվ էին: Հարցի վերաբերյալ ելույթ ունեցավ Տիգրան Ուրիխանյանը և շատ համապարփակ ձևով ներկայացրեց այն իրավիճակը, որն այսօր կա. թե ինչպիսին է իրավական դաշտը և թե ինչ իրավական ակտեր ընդունելու կարիք կա: Մեր պատվիրակը նաև նշեց, որ ինֆորմացիոն ոլորտում կիբերանվտանգությունն ուժեղացնելու նպատակով անհրաժեշտ է քայլեր իրականացնեն:
-  Ընդհանուր առմամբ ինչպե՞ս եք գնահատում նստաշրջանի առաջին օրվա արդյունքները:
-  Մեր գործընկերների ելույթները շատ լավ են ընդունվում: Դրանք բավականին խորքային և համապարփակ են: Վաղը ևս շարունակվելու է աշխատանքը: Մենք ունենք էկոլոգիական անվտանգության վերաբերյալ քննարկումներ, ինչի առնչությամբ ևս մեր պատգամավորները շատ  ակտիվ են հանդես գալու:
Ինչպես գիտեք, պատվիրակությունը նոր է ձևավորվել: Սա ընդամենը երկրորդ նստաշրջանն է, որ նոր կազմով ենք մասնակցում: Իրականացվում են բավականին լուրջ աշխատանքներ նաև քննարկումներից դուրս՝ նոր ծանոթությունների, գործընկերների հետ նոր կապերի հաստատում և հների ամրապնդում:
Այսօր տեղի է ունեցել նաև իմ հանդիպումը ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ տիկին Քրիստին Մուտոնենի հետ, որի ընթացքում քննարկել ենք իր առաջիկա այցը Հայաստան:

Эрмине Нагдалян: "На текущей сессии ПА ОБСЕ армянская делегация говорила о беженцах и кибербезопасности (эксклюзив)
В Андорре сегодня стартовала осенняя сессия Парламентской Ассамблеи ОБСЕ по теме "Безопасность в регионе ОБСЕ: новые вызовы, новые задачи". О результатах первого дня заседания ИАА "Армедиа" побеседовала с председателем армянской делегации в ПА ОБСЕ, депутатом Национального Собрания РА Эрмине Нагдалян.
-          Сегодня в рамках осенней сессии ПА ОБСЕ состоялся Средиземноморский форум. Какие основные темы обсуждались, Армении есть что сказать по этой глобальной повестке?
-          Осенняя сессия ПА ОБСЕ, которая сейчас проходит в Андорре, отличается  тем, что по ее результатам не будут приняты документы, просто будут проведены слушания, обсуждения, выступления. На обсуждение были поставлены те темы, которые на данный момент считаются наиболее актуальными и важными. В первый день этого заседания, получившего общее название "Безопасность на территории ОБСЕ", состоялся Средиземноморский форум.
Важность этого форума состоит в том, что на нем обсуждались многие важные для региона вопросы, в том числе миграционный кризис, борьба с терроризмом, вопросы безопасности национальных и религиозных меньшинств. Армянская делегация также обратилась к этим вопросам в своих выступлениях. Сегодня утром выступили я - в качестве главы нашей делегации, и Карен Бекарян - один из членов армянской делегации.
Обращаясь к вопросу мигрантов, столь актуальному сегодня для Европы, мы подчеркнули, что Армения - третья из стран Европы по числу принятых из Сирии беженцев в соотношении на душу населения. Мы отметили, что с организационной и финансовой точки зрения Армения постаралась сделать все возможное, чтобы эти люди, оставившие свои дома и нашедшие у нас приют, смогли интегрироваться. Один из основных акцентов был сделан на то, что, начиная с процесса натурализации, все процедуры для этих людей были упрощены. Мы сказали, что тысячи молодых людей, приехавших из Сирии, сегодня получают образование в Армении, пользуются услугами медицинской системы, наше правительство предпринимает специальные меры, чтобы они могли интегрироваться и обеспечить для них нормальные условия для жизни.
Это не первый раз, когда мы вынуждены принимать большой поток беженцев. Ведь, отрицая право Арцаха на самоопределение, Азербайджан начал войну против Арцаха, вследствие которой Армения вынуждена была принять большой поток беженцев из Азербайджана. К этому вопросу мы тоже сегодня обратились, отметив, что в отличие от нашего богатого соседа, который на протяжении десятилетий держит бедных людей в лагерях для беженцев и использует их для пропаганды, в Армении сегодня таких лагерей нет. Мы поступили наоборот, постарались использовать наши ограниченные ресурсы для организации жизни этих людей и их интеграции.
-  В первый день заседания обсуждался также вопрос кибербезопасности: в этом контексте с какими замечаниями выступила армянская сторона?
- Да, эта была вторая тема сегодняшнего обсуждения, во время которого также члены нашей делегации проявили активность. По этому вопросу выступил Тигран Улиханян и описал сегодняшнюю ситуацию, существующую правовую базу, отметив, какие правовые акты необходимо принять. Он также отметил, что необходимо предпринимать шаги для укрепления кибербезопасности.
- В общей сложности, как Вы оцениваете результаты первого дня заседания?
- Выступления моих коллег принимают очень хорошо. Они имеют достаточно глубокий и всеобъемлющий характер. Завтра работа будет продолжаться, нас ждет обсуждение вопросов экологической безопасности, и по этому вопросу мы также будем проявлять активность.
Как Вы знаете, наша делегация недавно сформировалась. Это всего лишь второе заседание, на котором мы принимаем участие в новом составе. Мы проводим активную работу также за пределами обсуждения, устанавливаем новые связи, знакомимся с коллегами и укрепляем уже имеющиеся контакты.
Сегодня также состоялась моя встреча с председателем ПА ОБСЕ Кристин Мутонен, во время которой мы обсуждали ее предстоящий визит в Армению.