Թուրքիայի նախագահը սպառնում է նաև ցամաքային սահմանը փակել Քրդստանի հետ
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ պաշտոնական Անկարան օդային սահմանի հետ միասին կփակի նաև ցամաքային սահմանը՝ ի պատասխան սեպտեմբերի 25-ին տեղի ունեցած Իրաքյան Քրդստանի հանրաքվեի:
«Բոլոր ճանապարհները կփակվեն: Հյուսիսային Իրաքի հետ ավիահաղորդակցությունն արդեն կասեցվել է, շուտով կփակվեն նաև ցամաքային սահմանները»: Այդ ժամանակ ինչպե ՞ ս է ինչ-որ մեկը կարողանալու դուրս ու ներս անել», - ասել է Էրդողանը NTV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Նրա նշել է, որ «սահմանների փոփոխությունը «բաժանիր և իշխիր» սկզբունքի մասն է կազմում»:  Թուրքիայի նախագահի խոսքով՝ այս «մարտավարությունը նախկինում հաջող կերպով օգտագործվել է գաղութային ուժերի կողմից աշխարհի այլ շրջաններում, իսկ հիմա այն իրականացվում է Մերձավոր Արևելքում»:

Эрдоган пригрозил закрыть границу с Иракским Курдистаном
Турция скоро закроет свою границу с Иракским Курдистаном и воздушное пространство для него в качестве ответной меры на референдум о независимости региона 25 сентября, заявил президент Турции Тайип Эрдоган, передает РИА Новости.
"Все дороги будут перекрыты. Авиасообщение с Северным Ираком уже приостановлено, воздушное пространство и сухопутные границы также скоро закроются. Каким образом кто-то сможет въехать или выехать из региона?", - сказал Эрдоган в эфире телеканала NTV.
По его словам, планы передела границ, как и в прошлом, основаны на принципе "разделяй и властвуй". Турецкий лидер отметил, что эту тактику колониальные силы ранее успешно использовали в других регионах мира и теперь применяют снова на Ближнем Востоке.