Բակո Սահակյանն այցելել է Հադրութ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 6-ին հաստատել է Կառավարության որոշում, համաձայն որի՝ Վալերի Գևորգյանն ազատվել է Հադրութի շրջանի վարչակազմի ղեկավարի պաշտոնից՝ այլ աշխատանքի անցնելու կապակցությամբ:
Նախագահ Սահակյանը հաստատել է Կառավարության մեկ այլ որոշում, համաձայն որի՝ Իվան Ավանեսյանը նշանակվել է Հադրութի շրջանի վարչակազմի ղեկավարի պաշտոնում:
Նույն օրը Բակո Սահակյանն այցելել է Հադրութ քաղաք և շրջվարչակազմի աշխատակիցներին ներկայացրել Իվան Ավանեսյանին` նրան մաղթելով արդյունավետ աշխատանք:

On 6 October Artsakh Republic President Bako Sahakyan approved the Government's decision on releasing Valeriy Gevorgyan from the position of the head of the Hadrout regional administration in connection with assuming a new post, official page of Artsakh President reports.
President Sahakyan approved another decision of the Government according to which Ivan Avanesyan was appointed head of Hadrout regional administration.
On the same day Bako Sahakyan visited the town of Hadrout and introduced Ivan Avanesyan to the regional administration's staff members wishing him efficient work.