Հայաստանում անցկացվել են ՀԱՊԿ «Որոնում 2017» վարժանքները
Հոկտեմբերի 7-ին Հայաստանի ԶՈւ Բաղրամյանի անվան վարժարանում ավարտվել են «Որոնում 2017» վարժանքները, փոխանցում է ՀՀ ՊՆ-ն:
Սա «Մարտական եղբայրություն 2017» զորավարժությունների 3 փուլերից առաջինն է: Երկրորդ՝ «Փոխգործակցություն 2017» փուլը նույնպես Հայաստանի տարածքում կանցկացվի՝ հոկտեմբերի 9-13-ը:
Զորավարժությունների մտահղացմամբ՝ հետախուզական ստորաբաժանումը հայտնաբերում և ոչնչացնում է երկրի տարածք ներթափանցած հակառակորդի բազան: Զորավարժություններն ընթացել են ուղղաթիռների և դեսանտի իջեցման կիրառմամբ: «Որոնում 2017» վարժանքների առաջին մասն անցկացվել է Ռոստովում:
Զորավարժությունների ընթացքում մշակվել են ՀԱՊԿ անդամ երկրների ԶՈւ-երի կառավարման մարմինների և հետախուզական ստորաբաժանումների համատեղ գործողությունները, ստեղծվել է հետախուզության կառավարման համատեղ կետ և կազմակերպվել է դրա աշխատանքը, ծրագրվել է ՀԱՊԿ անդամ երկրների ԶՈւ-երի ուժերի և հետախուզության միջոցների կիրառումը Կովկասյան տարածաշրջանում հավաքական անվտանգության իրադրության սրման դեպքում, առաջադրվել են ՀԱՊԿ անդամ երկրների ենթակայության ուժերի և հետախուզության միջոցների ուսումնամարտական խնդիրները և իրականացվել է Ռուսաստանի տարածքից Հայաստանի տարածք հետախուզության կառավարման կետի վերախմբավորումը:
Զորավարժության ակտիվ փուլին մասնակցել են ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը և Հայաստանի ԶՈւ Գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանը:
ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետի գնահատմամբ՝ զորավարժություններն անցկացվել են մասնագիտական բարձր մակարդակով, կառավարման մարմինները համակարգված են գործել, զորքերը լավ պատրաստություն են ցուցադրել: Զորավարժության նպատակներն իրականացված են:
Վարժանքներին անձնակազմի մոտ 1000 զինծառայող է մասնակցել, մոտ 80 միավոր տեխնիկա և 15 միավոր թռչող սարք:

В Армении прошли учения ОДКБ "Поиск 2017"
Учения являются первой из трех фаз учений "Боевое братство 2017". Вторая фаза, учения "Взаимодействие 2017" также пройдут на территории Армении 9-13 октября.
По замыслу учений, разведывательное подразделение выявляет и ликвидирует базу проникшего на территорию страны противника. Учения прошли с применением вертолетов и высадкой десанта. Первая часть учений "Поиск 2017" проходила в Ростове-на-Дону.
В ходе учения отрабатывались совместные действия органов управления и подразделений разведки вооруженных сил государств-членов ОДКБ, сформирован совместный пункт управления разведкой и организована его работа, спланировано применение сил и средств разведки вооруженных сил государств-членов ОДКБ при обострении обстановки в Кавказском регионе коллективной безопасности; поставлены учебно-боевые задачи подчиненным силам и средствам разведки государств-членов ОДКБ и осуществлена перегруппировка пункта управления разведки с территории России на территорию Армении.
На активной фазе учения присутствовали начальник Объединенного штаба ОДКБ генерал-полковник Анатолий Сидоров и начальник Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Армения генерал-лейтенант Мовсес Акопян.
По оценке начаьника Объединенного штаба ОДКБ, учения проведены на высоком профессиональном уровне, органы управления работали слажено, войска показали хорошую выучку. Цели учения достигнуты.
В учении принимали участие около 1000 человек личного состава, около 80 единиц техники и 15 единиц летательных аппаратов.