Վարչապետը ծանոթացել է «ԱրմՊրոդԷքսպո» գյուղատնտեսական ցուցահանդեսին ներկայացված արտադրանքին (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր այցելել է «Երևան Էքսպո» ցուցահանդեսային համալիրում բացված ամենամյա «ԱրմՊրոդԷքսպո» մասնագիտացված ցուցահանդես, որին մասնակցում են գյուղատնտեսական մթերք վերամշակող ընկերություններ Հայաստանի Հանրապետությունից և Արցախից: Ցուցահանդեսին ներկա էր նաև Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարար Լևան Դավիթաշվիլին:
Կառավարության ղեկավարը շրջել է տաղավարներով, ծանոթացել ցուցահանդեսին մասնակցող ընկերությունների ներկայացրած ապրանքատեսականիին, արտադրական, իրացման և արտահանման ծավալներին, ինչպես նաև զարգացման ծրագրերին: «ԱրմՊրոդԷքսպո»-ի բացօթյա ցուցադրության հատվածում վարչապետին են ներկայացվել գյուղատնտեսական տեխնիկայի, ինտենսիվ այգիների և կաթիլային ոռոգման համակարգերի հնարավորությունները: Կարեն Կարապետյանը հետաքրքրվել է նաև ֆերմերային տնտեսությունների հետ տարվող աշխատանքներով՝ կարևորելով ֆերմերների վերապատրաստման ուղղությամբ շարունակական քայլերի իրականացումը:
Կառավարության ղեկավարը գոհունակությամբ նշել է, որ այս տարի «ԱրմՊրոդԷքսպո»-ն իրենից ներկայացնում է որակապես նոր ցուցահանդես՝ բիզնես տրամաբանությամբ և կոնկրետ արդյունքների արձանագրմամբ: Տաղավարներով շրջայցի ընթացքում վարչապետ Կարապետյանը ողջունել է գյուղատնտեսության ոլորտի ընկերությունների գործունեությունը և նշել, որ կառավարությունը պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում աջակցել նրանց ընդլայնման ծրագրերին:
«ԱրմպրոդԷքսպո» մասնագիտացված ցուցահանդեսի նպատակն է՝ ներկայացնել գյուղատնտեսական արտադրության և հումք վերամշակող արդյունաբերության հնարավորությունները, հաստատել գործարար կապեր և խթանել արտահանումը: 2017 թ. ցուցահանդեսին մասնակցում է գյուղատնտեսական մթերք վերամշակող, ագրարային ոլորտն սպասարկող և ծառայություններ մատուցող 110 կազմակերպություն:

Премьер Армении посетил выстаку "АрмПродЭкспо" (фотографии)
Премьер-министр  Армении Карен Карапетян сегодня посетил открывшуюся в выставочном комплексе "Ереван Экспо" ежегодную специализированную выставку "АрмПродЭкспо", в которой принимают участие занимающиеся переработкой сельхозпродукции компании из Республики Армения и Арцаха. На выставке присутствовал также министр сельского хозяйства Грузии Леван Давиташвили, сообщает пресс-служба правительства РА.
Глава правительства обошел павильоны, ознакомился с ассортиментом, объемами производства, реализации и экспорта товаров, представленных участвующими в выставке компаниями, а также программами их развития. На участке выставки "АрмПродЭкспо" под открытым небом премьер-министру представили возможности сельскохозяйственной техники, интенсивных садов и систем капельного орошения. Карен Карапетян поинтересовался также работами, ведущимися с фермерскими хозяйствами, придавая важное значение непрерывности шагов, осуществляемых в направлении переподготовки фермеров.
Глава правительства с удовлетворением отметил, что в этом году "АрмПродЭкспо" представляет собой качественно новую выставку с бизнес-логикой и конкретными результатами. В ходе ознакомления с павильонами премьер-министр Карапетян приветствовал деятельность компаний сельскохозяйственной сферы и отметил, что правительство готово при необходимости помочь программам их расширения.
Целью специализированной выставки "АрмПродЭкспо" является представление возможностей сельскохозяйственного производства и перерабатывающей сельхозсырье промышленности, установление бизнес-связей и стимулирование экспорта. В 2017 году в выставке участвуют 110 организаций, перерабатывающих сельхозпродукцию, обслуживающих аграрную сферу и предоставляющих в ней услуги.