Ղրղզստանի նախագահական ընտրություններում հաղթել է իշխանության թեկնածուն
Ղրղզստանի իշխող Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության թեկնածու Սոորոնաբյ Ժէէնբեկովը նախանական արդյունքների համաձայն հաղթել է նախագահական ընտրություններում, հայտնում է ТАСС-ը:
Կենտրոնական ընտրական հանժնաժողովի տվյալներով՝ հոկտեմբերի 15-ին հանրապետությունում կայացած նախագահական ընտրությունների ընթացքում քվեարկությանը մասնակցել է մոտավորապես 1,7 մլն քաղաքացի:
Ժէէնբեկովը կարողացել է ստանալ ձայների շուրջ 54 տոկոսը (900 հազար ձայն): Երկրորդ տեղն զբաղեցրել Է «Հանրապետություն-Հայրենիք» խորհրդարանական խմբակցության առաջնորդ, ընդդիմադիր թեկնածու Օմուրբեկ Բաբանովը, ում օգտին քվեարկել է ավելի քան 560 հազար ընտրող:
ԿԸՀ-ում նշել են, որ նախագահական ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները կհայտարարվեն առաջիկա օրերին:

На выборах президента Кыргызстана лидирует кандидат от правящей партии
Кандидат от пропрезидентской Социал-демократической партии Кыргызстана Сооронбай Жээнбеков лидирует на выборах президента республики.
В ЦИК страны сообщили "Интерфаксу", что по итогам предварительного подсчета данных, полученных по системе автоматического подсчета голосов, за Жээнбекова проголосовали более 730 тысяч избирателей.
Основной соперник Жээнбекова, оппозиционный кандидат Омурбек Бабанов получает 460 тысяч голосов.
Победителем признается тот кандидат, кто в первом туре голосования сумеет набрать свыше половины голосов всех избирателей от числа принявших участие в выборах. В ином случае назначается второй тур.