Սերժ Թանկյանի սիմֆոնիան առաջին անգամ կներկայացվի Հայաստանում (տեսանյութ)
Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնի բացառիկ համերգները շարունակվում են։ Հոկտեմբերի 19-ին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, կներկայացնի ամերիկահայ ռոք երաժիշտ և կոմպոզիտոր Սերժ Թանկյանի «Օրկա» սիմֆոնիան։ Ստեղծագործությունը Հայաստանում ներկայացվում է առաջին անգամ, հայտնում է Հայաստանի Հանրային Ռադիոն:
Հայաստանյան հանդիսատեսը կծանոթանա ծանր ռոք, ալտերնատիվ մետալ, արտ ռոք, ֆոլկ ռոք և այլ ժանրերում հանդես եկող Սերժ Թանկյանի սիմֆոնիկ գործին։ Ինքը` Թանկյանը, նշում է, թե իր համար պատիվ է, որ Խաչատրյանի միջազգային փառատոնի շրջանակում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը կատարում է իր հեղինակած սիմֆոնիան:
Երաժիշտն ասում է, որ գրել է «Օրկան» մարդասիրության մասին խոսելու նպատակով, օրկային՝ խոյադելֆինին, համեմատելով մարդկանց հետ: Ստեղծագործության չորս բաժինները ներկայացնում են խոյադելֆինի կյանքի ճանապարհը:
Հոկտեմբերի 19-ին խաչատրյանական փառատոնի համերգի ընթացքում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը կկատարի նաև Արամ Խաչատրյանի Դաշնամուրի կոնցերտը։ Որպես մենակատար հանդես կգա վիրտուոզ դաշնակահար Լևոն Կարապետյանը։

Serj Tankian’s Symphony To Be Presented in Armenia for the First Time
On October 19 the State Youth Orchestra of Armenia, headed by conductor Sergey Smbatyan, will present Orca Symphony No. 1 by Armenian-American rock singer and composer Serj Tankian, Public Radio of Armenia reports.
The composition will be presented in Armenia for the first time.
On the occasion Tankian noted that it was an honor for him that the State Youth Orchestra of Armenia will perform his Orca Symphony within the framework of the Khachaturian International Festival.
Orca Symphony No. 1 was recorded on October, 2012 in Austria, Linz. The symphony was released on June 25, 2013 as an album.
The musician said that he had written Orca Symphony as a way of talking about humanity, by comparing the orca – the human whale to the people. The four acts of the composition go through the lifespan of the orca.