«Միջազգային կառույցները պարտավոր են դատապարտել Ադրբեջանի կողմից «ՍՊԱՅԿ»-ի կիրառումը». Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը և Մեքսիկայից ժամանած պատգամավորներ Բլանկա Մարգարիտա Կուատա Դոմինգեսը, Մարիա Կրիստինա Տերեսա Գարսիա Բռավոն ու Կառլոս Էռնանդես Միրոնը հոկտեմբերի 24-ին Ստեփանակերտում հանդիպել են Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը կարևորել է օտարերկրացի պատգամավորների այցելություններն Արցախ և հավելել. «Դրանք ևս մեկ քայլ են Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման ճանապարհին: Նման այցերի միջոցով ժողովրդավար և անկախ Արցախն ու արցախցիների ազատատենչ ոգին աշխարհին առավել ճանաչելի են դառնում»:
Էդուարդ Շարմազանովը խիստ դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից զինադադարի հերթական խախտումը՝ հավելելով, որ սա ցույց է տալիս, որ այդ պետությունը նույնիսկ Ժնևի հանդիպումից հետո պատրաստ չէ կառուցողական քայլերի: Նա դատապարտել է նաև շփման գծում Ադրբեջանի կողմից «ՍՊԱՅԿ» զինատեսակի կիրառումը, ինչն ակնառու է դարձնում Ադրբեջանի հանցագործ էությունը: Ըստ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալի՝ միջազգային կառույցները պարտավոր են դատապարտել Ադրբեջանի կողմից «ՍՊԱՅԿ»-ի կիրառումը:
Պարոն Շարմազանովն անդրադարձել է նաև միջազգային կառույցներում Արցախի ճանաչման խնդիրը ներկայացնելուն ուղղված ջանքերին և ընդգծել. «ՀՀ ԱԺ խորհրդարանականները շարունակելու են օգտագործել անհրաժեշտ բոլոր լծակները` Արցախի ժողովրդի արդար պահանջը խորհրդարանական տարբեր հարթակներում բարձրացնելու համար»:

Шармазанов: "Международные структуры обязаны осудить применение Азербайджаном ракет "Спайк""
24 октября вице-спикер НС РА Эдуард Шармазанов и прибывшие из Мексики депутаты Бланка Маргарита Куата Домингес, Мария Кристина Тереса Гарсиа Браво, Карлос Эрнандес Мирон встретились в Степанакерте с председателем НС Республики Арцах А.Гуляном.
Вице-спикер НС подчеркнул важность визитов иностранных депутатов в Арцах и добавил: "Это еще один шаг на пути международного признания Республики Арцах. Благодаря подобным посещениям демократический и независимый Арцах и свободолюбивый дух арцахцев становятся более понятными миру".
Шармазанов строго осудил очередное нарушение перемирия Азербайджаном, добавив, что это государство даже после Женевской встречи не готово к конструктивным шагам. Вице-спикер НС осудил также применение на арцахско-азербайджанской границе противотанковой ракеты "Спайк", что сделало очевидной преступную сущность Азербайджана. По его мнению, международные структуры обязаны осудить применение Азербайджаном управляемых противотанковых ракет  "Спайк".
Эдуард Шармазанов обратился также к усилиям по представлению проблемы признания Арцаха в международных структурах и подчеркнул: "Парламентарии НС РА будут и впредь использовать необходимые рычаги для всемерного продвижения на различных парламентских площадках справедливого требования народа Арцаха", собщает пресс-служба НС Армении.