Թբիլիսիի և Աջարիայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչները պետք է ակտիվանան. փորձագետ
Վրաստանում հոկտեմբերի 21-ին կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրույցել է Վրաստանի հարցերով փորձագետ Ջոնի Մելիքյանի հետ:
- Պարո՛ն Մելիքյան, Վրաստանում կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները շատերն անվանում էին թեստ երկրի քաղաքական կյանքի համար: Ըստ Ձեզ, ինչպիսի՞ն էին այդ թեստի արդյունքները:
- Այս ընտրություններում Վրաստանի իշխանությունները պետք է հասկանային, ինչպիսին է իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության վարկանիշը: Նախնական արդյունքների համաձայն` ամբողջ Վրաստանի տարածքում մոտ 55 տոկոս աջակցությունը քիչ չէ: Կարելի է ասել, որ բոլոր հիմնական մարմիններում  իշխող կուսակցությունը ներկայացված է լինելու և ղեկավարելու է այդ բոլոր կառույցները: Իհարկե, կան տեղեր, որտեղ ընդդիմադիրներ են լինելու, սակայն դրանց թիվը շատ չնչին է, և ոչ մի բանի վրա ազդեցություն չեն ունենա:
Այս ամենը ցույց է տալիս, որ խորհրդարանական ընտրություններից մեկ տարի անց իշխող կուսակցության վարկանիշը դեռևս պահպանվում է, և նման պարագայում նույն արդյունքը կարելի է ակնկալել գալիք տարվա նախագահական ընտրությունների ժամանակ: Չնայած Վրաստանն անցել է նոր համակարգի, և նախագահի լիազորություններն արդեն սահմանափակ են և լինելու են ներկայացուցչական, բայց ի վերջո կայացավ կոնսենսուս, և գալիք տարի կանցկացվեն նախագահական ընտրություններ: Կարծում եմ, որ այս ընտրությունների արդյունքները վկայում են, որ իշխող կուսակցությունը դժվարություններ չի ունենա իր թեկնածուի հաղթանակի համար պայմաններ ստեղծելու առումով:
- Ինչպե՞ս կգնահատեք այս ընտրությունների արդյունքները հայկական համայնքի համար:
- Ջավախքում կարելի է ասել, որ բավականին դրական էր, շատ ակտիվ էր նախընտրական պայքարը: Ախլքալաքում ևս շատ դրական եմ գնահատում թեկնածուների քանակը: Իմ կարծիքով, բացասական էին արդյունքներն Աջարիայում և Թբիլիսիում: Նշվում է, որ իշխող կուսակցությունը տեղի հայությանը չի ներգրավել, բայց մենք պետք է հասկանանք, որ պատճառը միայն իշխող կուսակցությունը չէ, այստեղ կա նաև մեր համայնքի ներկայացուցիչների ակտիվ լինելու խնդիրը: Եթե համայնքի կյանքում ինչ-որ հարցեր կան լուծելու, իրենք պետք է գնան քաղաքականություն և փորձեն իրենց հարցերը լուծել այդպես:

Эксперт: представители армянских общин Тбилиси и Аджарии должны быть более активными
О выборах в органы местного самоуправления, состоявшихся в Грузии 21 октября, ИАА "Армедиа" побеседовала с экспертом по Грузии Джони Меликяном.
- Господин Меликян, состоявшие выборы в органы местного самоуправления в Грузии многие называли тестом для проверки политической жизни страны. На Ваш взгляд, каковы результаты этого теста?
- На этих выборах власти Грузии должны были выяснить рейтинг правящей партии "Грузинская мечта". По предварительным результатам, у правящей партии около 55% голосов, что не мало: можно сказать, что во всех основных органах правящая партия будет представлена и будет руководить всеми этими структурами. Конечно, есть места, где будут оппозиционеры, но их число очень маленькое, и они не будут иметь никакого влияния.
Все это показывает, что через год после парламентских выборов рейтинг правящей партии все еще сохраняется, и в таком случае того же результата можно ожидать и в ходе предстоящих президентских выборов. Хотя Грузия перешла к новой системе правления, и полномочия президента ограничены и будут репрезентативными, в конечном итоге достигнут консенсус, и в следующем году будут проведены президентские выборы. Я думаю, что результаты этих выборов показывают, что у правящей партии не будет никаких трудностей в связи с созданием условий для победы ее кандидата.
- Как вы оцениваете результаты этих выборов для армянской общины?
- Можно сказать, что в Джавахке было довольно позитивно, предвыборная борьба была очень активной. Я также высоко оцениваю число кандидатов в Ахалкалаки. По моему мнению, результаты были негативными в Аджарии и в Тбилиси. Отмечается, что правящая партия не привлекает местных армян, но мы должны понимать, что причиной негативных результатов в Аджарии и Тбилиси является не только правящая партия, но и недостаточная активность представителей нашей общины. Если в жизни общины есть какие-то проблемы, то представители общины должны войти в политику и попытаться решить свои проблемы таким образом.