Մենք խնդիր չունենք ադրբեջանցի ժողովրդի հետ. Ա.Բաբլոյանը մեքսիկացի պատգամավորներին
ՀՀ Աժ նախագահ Արա Բաբլոյանը հոկտեմբերի 26-ին ընդունել է Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Բլանկա Մարգարիտա Կուատա Դոմինգեսի գլխավորած պատվիրակության անդամներին, հայտնում է ՀՀ ԱԺ պաշտոնական կայքը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արա Բաբլոյանը կարևորել է Լատինական Ամերիկայի երկրների և մասնավորապես Մեքսիկայի հետ սերտ համագործակցության հաստատումը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը գոհունակություն է հայտնել երկու երկրների խորհրդարաններում բարեկամական խմբերի ձևավորման կապակցությամբ՝ նշելով, որ դրանք իրենց արդյունավետ գործունեությամբ կարող են նպաստել ոչ միայն միջխորհրդարանական, այլև միջպետական հարաբերությունների զարգացմանը:
Խորհրդարանի ղեկավարն արժևորել է բարեկամական խմբի անդամների այցը Արցախի Հանրապետություն՝ համարելով այն լավ հնարավորություն՝ տեղում իրավիճակին ծանոթանալու և արցախցիների հետ շփվելու համար: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է. «Այցելությունը լավագույն ձևն է համոզվելու, որ արցախցիների ձգտումը խաղաղության հաստատումն է: Մենք խնդիր չունենք ադրբեջանցի ժողովրդի հետ. մեր նպատակն է արցախցիների համար ապահովել խաղաղություն և բարեկեցություն»:
Արա Բաբլոյանը շեշտել է միջազգային կազմակերպություններում համագործակցելու կարևորությունը՝ նշելով, որ Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամական խմբի այցը լավ մեկնարկ է երկու երկրների միջև հարաբերություններն աշխուժացնելու և դրանք նոր հարթություն տեղափոխելու համար:
Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Բլանկա Մարգարիտա Կուատա Դոմինգեսը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի ու ջերմ ընդունելության համար՝ նշելով. «Մեր այցը երկու ազգերի միջև հարաբերությունները զարգացնելու ցանկության վառ ապացույցն է: Բարեկամական խմբերը կարող են նպաստել քաղաքականության, կրթության և մշակույթի բնագավառներում համագործակցության զարգացմանը: Մենք եկել ենք ընկերության ու համագործակցության նոր ճանապարհներ բացելու և պատրաստ ենք քննարկելու փոխշահավետ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր առաջարկները»:
Խոսելով Արցախ կատարած այցելության մասին՝ տիկին Դոմինգեսն ընդգծել է. «Մեքսիկան հարգում է ազգերի ինքնորոշման իրավունքը»:
Հանդիպման ավարտին պատվիրակության անդամներն Արա Բաբլոյանին են ներկայացրել Հայաստանից և Արցախից ստացած իրենց տպավորությունները:

Баблоян: "У нас нет проблем с азербайджанским народом"
6 октября Председатель НС А. Баблоян принял членов делегации во главе с руководителем группы дружбы Мексика – Армения Бланкой Маргаритой Куатой Домингес, сообщает официальная страница национального собрания Республики Армении.
Приветствуя гостей, А.Баблоян подчеркнул важность установления тесного сотрудничества со странами Латинской Америки, в частности с Мексикой.
Спикер НС с удовлетворением отметил создание групп дружбы в парламентах двух стран, заметив, что они своей продуктивной деятельностью могут содействовать не только развитию межпарламентских, но и межгосударственных отношений.
Глава парламента высоко оценил поездку членов делегации в Республику Арцах, считая это хорошей возможностью ознакомиться с ситуацией на месте и пообщаться с арцахцами. В этом контексте   А.Баблоян отметил: "Визит является наилучшей формой убедиться, что стремление арцахцев – установление мира. У нас нет проблем с азербайджанским народом, наша цель – обеспечить арцахцам мир и процветание".
Председатель НС подчеркнул важность сотрудничества в международных организациях, отметив, что поездка группы дружбы Мексика - Армения – хороший старт для оживления отношений между двумя странами и переноса их в новую плоскость.
Руководитель группы дружбы Мексика – Армения Бланка Маргарита Куата Домингес, поблагодарив за приглашение и теплый прием, отметила: "Наш визит – яркое свидетельство желания развивать отношения между двумя народами. Группы дружбы могут способствовать развитию сотрудничества в области политики, образования и культуры. Мы прибыли для поиска новых путей дружбы и сотрудничества и готовы обсудить все представляющие взаимный интерес предложения".
Говоря о поездке в Арцах, г-жа Домингес подчеркнула: "Мексика уважает право народов на самоопределение".
В завершение встречи члены делегации поделились с А.Баблояном своими впечатлениями от Армении и Арцаха.