ԵԱՏՄ-ն Իրանում շահեր ունի
ԵԱՏՄ-ն արտաքին կապերի զարգացման 7 վեկտոր ունի. առաջին տեղում Չինաստանն է: Չինաստանի հետ առևտրա-տնտեսական համաձայնագրի բովանդակային մասն Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովն արդեն մշակել է և համաձայնագիրը փոխանցել է ԵԱՏՄ անդամ 5 երկրների համաձայնեցմանը: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 31-ին, հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանն Եվրասիական զարգացման բանկի կազմակերպած «Եվրասիական ինտեգրացիա. լճացո՞ւմ, թե՞ զարգացում» խորագրով միջազգային 12-րդ համաժողովի ժամանակ:
«Արտաքին կապերի զարգացումը մենք դիտարկում ենք որպես մեր տնտեսական տարածքի ընդլայման հնարավորություն», - նշել է նա:
Խոսելով առաջնահերթ երկրների հետ կապերի ընդլայման գործընթացի մասին՝ Տիգրան Սարգսյանն անդրադարձել է նաև Իրանի հետ ազատ տնտեսական գոտու ստեղծմանը:
«Բովանդակային մասով մենք ավարտել ենք բանակցություններն նաև Իրանի հետ: Ապրանքաշրջանառությունն արդեն մի քանի անգամ ավելացել է, մեր ձեռնարկատերերը ներդրումների հնարավորություններ են տեսնում: Ակնհայտ է, որ մենք այնտեղ հետաքրքրություններ ունենք», - նշել է Սարգսյանը:
Նա դրական է գնահատել Վիետնամի հետ ազատ տնտեսական գոտու մասին համաձայնագրի կատարումը, հաջորդ ուղղությունն է՝ Սինգապուրը: Մյուս առաջնահերթ երկրներն են Հնդկաստանը, Եգիպտոսը և Իսրայելը:

У ЕАЭС есть интересы в Иране
У ЕАЭС семь векторов развития внешних связей, на первом месте - Китай. Содержательную часть согласования торгово-экономического соглашения с Китаем ЕЭК уже закончила и передала соглашение на согласование с пятью странами ЕАЭС.
Об этом сегодня, 31-ого октября, на 12-ой международной конференции "Евразийская интеграция: застой или развитие?", организованной Евразийским банком развития, заявил председатель коллегии Евразийской экономической комиссии Тигран Саркисян.
"Развитие внешних связей мы рассматриваем как возможность расширения нашего экономического пространства", - отметил он.
Говоря о процессе расширения связей с приоритетными странами, Тигран Саркисян обратился также к созданию зоны свободной торговли с Ираном. "В содержательном плане мы завершили переговоры также с Ираном. Товарооборот уже увеличился в разы, наши предприниматели видят возможности инвестиций. Очевидно, что у нас там есть интересы", - отметил Саркисян.
Он положительно оценил выполнение Соглашение о зоне свободной торговли с Вьетнамом, следующее направление  - Сингапур. Остальные приоритеты – Индия, Египет и Израиль.