ԵԱԶԲ նախագահը չի բացառում Ադրբեջանի մասնակցությունը կառույցում
«Ես սարսափելի ոչինչ չեմ տեսնում, եթե Ադրբեջանը մասնակցություն ունենա Եվրասիական տնտեսական բանկում՝ հատկապես, որ ԵԱԶԲ-ն չի նույնանում ԵԱՏՄ-ի հետ», - այսօր Մոսկվայում ընթացող «Եվրասիական ինտեգրացիա. լճացո՞ւմ, թե՞ զարգացում» խորագրով միջազգային 12-րդ համաժողովի շրջանակներում կայացած ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԵԱԶԲ խորհրդի նախագահ Դ. Պանկինը:
«Ես սարսափելի ոչինչ չեմ տեսնում, եթե Հայաստանն ու Ադրբեջանը մասնակցեն միևնույն ֆինանսական կառույցում: Այսօր երկու երկիրն էլ հանդիսանում են Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության անդամներ», - նշել է Պանկինը:
Նրա խոսքերով՝ ԵԱԶԲ-ն բանակցություններ է վարել Ադրբեջանի հետ բանկի նախագծերում Բաքվի մասնակցության հնարավորության մասին, սակայն այժմ կանգ է առել միայն այն նախագծերի վրա, որոնք հետաքրքրություն են ներակայցնում երկու կողմերի համար էլ:
Պանկինը դրական է գնահատել Հայաստանի ներդրումային մթնոլորտն՝ ընդգծելով, որ ԵԱԶԲ-ն դիտարկում է էներգետիկայի «Սպայկա» ընկերության հետ ջերմոցների կառուցման և ճանապարհային նախագծերի իրականացումը:

Председатель ЕАБР не исключает возможности участия Азербайджана в ЕАБР
"Я не вижу ничего страшного, если Азербайджан будет участвовать в Евразийском Банке развития. Тем более, что ЕАБР не тождественен ЕАЭС", - заявил сегодня, 31-ого октября, председатель правления Евразийского банка развития Дмитрий Панкин на встрече с журналистами в рамках 12-ой международной конференции "Евразийская интеграция: застой или развитие?".
"Во-вторых, я не вижу ничего страшного в том, чтобы Армения и Азербайджан участвовали в одном финансовом институте. Жизнь продолжается. Ведь и сегодня обе страны являются членами организации Черноморского экономического сотрудничества", - отметил Панкин.
По словам Дмитрия Панкина, ЕАБР вел переговоры с Азербайджаном о возможном участии Баку в проектах ЕАБР, но сейчас стороны остановились на том, чтобы рассматривать те проекты, в которых будут заинтересованы обе стороны.
Председатель правления ЕАБР положительно оценил инвестиционную атмосферу Армении, подчеркнув, что ЕАБР рассматривает проекты в сфере энергетике, строительства парников с компанией "Спайка", осуществляются дорожные проекты.
Отметим, что сегодня в рамках конференции состоится подписание соглашения о намерениях между Евразийским банком развития и ЗАО «Электрические сети Армении».