Թուրքիան դառնում է միանման բեղ պահողների պետություն. Փայլանը ծաղրել է Թուրքիայի նախագահին նմանակողներին
Haber.sol.org
Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը խորհրդարանում անդրադարձել է Թուրքիայի նախագաջ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի օրինակով բեղ պահողներին։
Ինչպես փոխանցում է News.am-ը՝ հղում կատարելով թուրքական Gazeteduvar կայքին Գարո Փայլանը քննադատել է Իսմայիլ Քահրամանին իր պարտակությունները պատշաճ չկատարելու հարցում և ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ բյուջեի հանձնաժողովի բոլոր անդամները տղամարդիկ են։
«Ձեր ասած պետությունը տղամարդկանց պետություն է դարձել։ Վերջին երկու տարում նոր զարգացում եմ տեսնում։ Պետությունը դառնում է միանման բեղ պահողների պետություն։ Կարծես թե իշխանավորներն ու պատգամավորները պարտավորվածություն են զգում բեղ պահելու։ Եթե երկու տարի առաջ խորհրդարանում բեղ ունեցողների թիվը 5-ից 10 տոկոս էր, ապա ներկայում դրա այդ թիվն անցնում է 90 տոկոսը»,-ասել է Փայլանը։
Նշենք, որ ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Էրդողանը կուսակիցներին ակնարկել էր բեղեր պահել, որից հետո իշխող կուսակցության պատգամավորներն ու պաշտոնյաները սկսել են բեղեր պահել։

"Турция превращается в страну с людьми, имеющими одинаковые усы": Каро Пайлан
Во время обсуждения проекта бюджета в парламенте Турции депутат-армянин Великого национального собрания Каро Пайлан подверг резкой критике спикера Исмаила Каграмана.
Как сообщает News.am со ссылкой на турецкий сайт Gazeteduvar, Пайлан обвинил Каграмана в том, что он действует исключительно в интересах своей партии. Он также обратил внимание на то, что все члены Комиссии по бюджету – мужчины.
"Государство стало чисто мужской страной. Но за последние 2 года я наблюдаю еще одну тенденцию. Государство превращается в страну с людьми, имеющими одинаковые усы. Кажется, представители власти и депутаты обязались их носить. Если 2 года назад число депутатов с усами составляло 5 – 10%, то сейчас это цифра превышает 90%", - сказал Пайлан.
Отмечается, что ранее Эрдоган при партийцах намекнул на то, что нужно носить усы, депутаты от правящей партии и должностные лица так и поступают.