Իսրայելի ոստիկանությունը մի քանի ժամ հարցաքննել է Նեթանյահուին
Իսրայելի ոստիկանությունը հաստատել է, որ քննիչները մի քանի ժամ հարցաքննել են վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուին, ում նկատմամբ սկսվել է երկու հետաքննություն, որոնք կարող են հանգեցնել վարչապետի հրաժարականին, հայտնում է РИА Новости-ն:
Նեթանյահուին կասկածում են գործարար շրջանակների կողմից թանկարժեք նվերներ ստանալու, ինչպես նաև իսրայելական հրատարակչական ամենամեծ տներից մեկի՝ «Եդիոտ Ահրոնոտ»-ի սեփականատերերի հետ պայմանավորվածություն ձեռք բերելու փորձի մեջ, որպեսզի վերջիններս դրական լույսի ներքո լուսաբանեն կառավարության գործունեությունը: Փոխարենը, հրատարակչական տանը խոստում էր տրվել օրենք ընդունել, որը կսահմանափակեր վերջիններիս գլխավոր մրցակից «Իսրայել հա-Յոմ» անվճար օրաթերթի հնարավորությունները:
Նեթանյահուին հարցաքննել են արդեն 5-րդ անգամ: Քննիչների հետ նրա վերջին հանդիպումը կայացել է մարտին: Այժմ ոստիկանությունը վարչապետի գործով ունի պետական վկա՝ Նեթանյահուի գրասենյակի նախկին ղեկավարը, ով համաձայնել է ոստիկանության հետ կիսվել իր ունեցած ողջ տեղեկությամբ՝ սեփական զանցանքների համար պատժի մեղմացման դիմաց:

Полиция Израиля несколько часов допрашивала Нетаньяху
Израильская полиция подтвердила, что ее следователи несколько часов допрашивали премьер-министра Биньямина Нетаньяху, в отношении которого ведутся два расследования, потенциально способных спровоцировать его отставку, сообщает РИА Новости.
Нетаньяху подозревают в получении дорогостоящих подарков от представителей деловых кругов и попытке договориться с владельцем одного из крупнейших в стране издательских домов "Едиот Ахронот" о благосклонном освещении деятельности правительства в обмен на принятие закона, который бы ограничивал возможности основного конкурента — бесплатной ежедневной газеты "Исраэль ха-Йом".
"Мы подтверждаем, что премьер-министр допрашивался сегодня (в четверг) в течение нескольких часов в своей иерусалимской резиденции в рамках расследования, которое ведет "Лахав-433", — говорится в заявлении полиции, упомянувшей национальное подразделение, специализирующееся на расследовании особо тяжких преступлений и коррупционных дел.
Нетаньяху допросили в пятый раз. Его предыдущая встреча со следователями состоялась в марте. С тех пор у полиции появился государственный свидетель — экс-глава канцелярии премьер-министра Ари Харо, который согласился раскрыть всю имеющуюся у него информацию в обмен на смягчение наказания за собственные проступки.