ԱՄՆ-ը դրդում է Իրանին իր սեփական միջուկային զենքը ստեղծել. Մակրոն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ Իրանի միջուկային համաձայնագրի վերանայման անհրաժեշտության հարցում ԱՄՆ-ի գործադրած ճնշումը կարող է դրդել Թեհրանին իր սեփական միջուկային զենքը ստեղծել: Այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուեօլ Մակրոնը Time ամսագրին տված հարցազրույցում:
«Եթե ուզում եք խզել բոլոր կապերն Իրանի հետ՝ կապված նրա միջուկային ակտիվության հետ,ապա դուք նոր Հյուսիսային Կորեա եք ստեղծում: Ի՞նչ այլ տարբերակներ ունեք, եթե չեղարկեք 2015 թվականի համաձայնագիրը: Պատերա՞զմ սկսել, հարձակում Իրանի վրա՞: Ես կարծում եմ, որ խելահեղ իրավիճակ կստեղծվի տարածաշրջանում», - ասել է Մակրոնը:
Ֆրանսիայի նախագահը վստահություն է հայտնել, որ  2015 թվականի պայմանավորվածությունը լավագույնն է, որը ձեռք է բերվել այս հարցում:

Макрон: США толкают Иран создать ядерное оружие
Давление со стороны Соединенных Штатов Америки о необходимости пересмотра соглашения по ядерной программе Ирана может подтолкнуть Тегеран к созданию собственного ядерного оружия. Об этом, как передает Корреспондент, заявил президент Франции Эммануэль Макрон в интервью журналу Time.
"Если вы хотите прекратить любые связи с Ираном в вопросе его ядерной активности, вы создадите новую Северную Корею. Если вы отмените соглашение 2015 года, какие ваши другие варианты? Начать войну? Атаковать Иран? Я думаю, что это привело бы к безумию в этом регионе", – сказал Макрон.
Президент Франции выразил убеждение, что достигнутое более двух лет назад соглашение является наилучшим возможным соглашением по Ирану. Макрон отметил, если США отменят его, то это будет иметь негативные последствия.