Նախագահն ընդունել է Արցախի Ազգային ժողովի խորհրդարանական պատվիրակությանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խորհրդարանական պատվիրակությանը՝ Արցախի ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի գլխավորությամբ: Պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել մասնակցելու Հայաստանի և Արցախի Ազգային ժողովների միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 12-րդ նիստին:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է պատվիրակությանը Հայաստանում և կարևորել միջխորհրդարանական սերտ շփումները հայկական երկու հանրապետությունների միջև՝ ընդգծելով, որ ինչ ձևաչափով էլ դրսևորվի փոխգործակցությունը՝ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նիստեր, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների պարբերաբար անցկացվող համատեղ նիստեր կամ պատգամավորական խմբերի շփումներ, դա, ամեն դեպքում, լավագույն ձևն է միմյանց միջև տեղեկատվություն փոխանակելու և ընդհանուր խնդիրների լուծման ուղղությամբ ջանքերը համատեղելու:
«Ինձ մշտապես լավատեսությամբ է համակում այն հանգամանքը, որ չնայած պարտադրված պատերազմին, չնայած շփման գծում լարվածության առկայությանը, Արցախի մեր քույրերն ու եղբայրները մեծ հավատով են լցված իրենց ապագայի նկատմամբ և այդ հավատով ամրապնդում են իրենց պետականությունը, ավելացնում բարեկեցությունը, զարգացնում ժողովրդավարությունը: Եվ սա բոլորիս համոզում է, որ ճիշտ ճանապարհի վրա ենք, և որ մեր կամքն անբեկանելի է: Այս ճանապարհին, իհարկե, շատ կարևոր հանգրվան էր ընթացիկ տարվա փետրվարի 20-ին անցկացված սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեն, որը մեկ անգամ ևս հաստատեց, որ չկա խզվածություն Արցախի գործադիր ու օրենսդիր իշխանությունների և ժողովրդի միջև, իսկ սա չափազանց կարևոր հանգամանք է մարտահրավերներին դիմակայելու ճանապարհին: Կարծում եմ՝ որևէ մեկը չի կասկածում, որ այս ուղին անցնելու ճանապարհին ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետությունը, ոչ միայն մեր բոլոր քաղաքացիները, այլև համայն հայությունը ձեր կողքին է, և այդպես է լինելու մշտապես»,- ասել է Նախագահ Սարգսյանը՝ ընդգծելով, որ խորհրդարանականների քննարկումների արդյունքներն անհրաժեշտ է պարբերաբար հասցնել նաև երկու հանրապետությունների քաղաքացիներին, քանի որ, ըստ Նախագահ Սարգսյանի, մենք ամուր ենք, լավատես ենք, հաստատակամ ենք, եթե մեր քայլերը համահունչ են մեր ժողովրդի ցանկությանը:
Արցախի ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին հյուրընկալության համար՝ նշելով, որ ՀՀ ԱԺ-ի հետ միջխորհրդարանական համագործակցության նիստերի շրջանակում Հանրապետության Նախագահի մոտ ավանդաբար հյուրընկալվելը շատ կարևոր է խորհրդարանականների համար, քանի որ նման հանդիպումները լավ հնարավորություն են համագործակցության օրակարգից բացի անդրադառնալու երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող արդիական թեմաներին, համահայկական նշանակության խնդիրներին: Աշոտ Ղուլյանը բարձր է գնահատել Արցախ այցերի ժամանակ ևս խորհրդարանականների հետ հանդիպման առիթը բաց չթողնելու՝ Հայաստանի Նախագահի պատրաստակամությունը: Նա Հանրապետության Նախագահին տեղեկացրել է կառուցողական և ջերմ մթնոլորտում ընթացող միջխորհրդարանական այսօրվա նիստում քննարկվող հարցերի մասին:
«Մեզ հրատապ թեմաների շարքից է նաև հետսահմանադրական զարգացումները և՛ Հայաստանում, և՛ Արցախում: Ինչպես Դուք նշեցիք, պարո՛ն Նախագահ, մենք հիմա շատ կարևոր փուլ ենք մտել և՛ Հայաստանում, և՛ Արցախում սահմանադրական հանրաքվեներից հետո մեր կյանքի կարգավորումները նոր սահմանադրություններով պայմանավորելու առումով: Թեկուզև մենք տարբեր կառավարման մոդելներ ենք ընտրել, բայց այս գործընթացի մեջ ունենք շատ ընդհանրություններ, որովհետև անցած ճանապարհն էլ է այդ մասին վկայում: Կան որոշ առանձնահատկություններ, որոնք, իհարկե, մենք կցանկանանք քննարկել մեր գործընկերների հետ, ովքեր տեղյակ են եղել այդ գործընթացից և կարող են օգտակար լինել մեր օրենսդրությունը հիմնական օրենքին համապատասխանեցնելու գործում»,- ՀՀ Նախագահի հետ հանդիպմանն ասել է Արցախի ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:

"Не только Армения, но и армянство всего мира рядом с вами": Серж Саргсян принял делегацию НС Арцаха
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял парламентскую делегацию Национального Собрания Республики Арцах, возглавляемую председателем НС Арцаха Ашотом Гуляном. Делегация прибыла в Армению для участия в 12-ом заседании межпарламентской комиссии сотрудничества между Национальными Собраниями Армении и Арцаха, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Республики приветствовал делегацию в Армении и отметил важность тесных межпарламентских контактов между двумя армянскими республиками. Он подчеркнул, что в каком бы формате ни проявлялось взаимодействие: заседания межпарламентской комиссии сотрудничества, регулярно проводимые совместные заседания постоянных комиссий НС или контакты депутатских групп - это в любом случае, лучший способ обменяться друг с другом информацией и совместить усилия в направлении решения общих проблем.
"Меня всегда наполняет оптимизмом то обстоятельство, что несмотря на навязанную войну, несмотря на наличие напряженности на линии соприкосновения, наши сестры и братья Арцаха преисполнены большой веры в отношении своего будущего, и этой верой укрепляют свою государственность, увеличивают благосостояние, развивают демократию. И это всех нас убеждает, что мы на правильном пути, и что наша воля нерушима. На этом пути, конечно, очень важной вехой был проведенный 20 февраля текущего года референдум о конституционной реформе, который еще раз подтвердил, что нет раскола между исполнительной и законодательной властями и народом Арцаха, а это чрезвычайно важное обстоятельство на пути противостояния вызовам. Думаю, никто не сомневается, что на этом пути не только Республика Армения, не только все наши граждане, но и армянство всего мира рядом с вами, и так будет всегда", - сказал президент Саргсян. Он подчеркнул, что результаты обсуждений парламентариев необходимо регулярно доводить до сведения граждан двух республик, поскольку, согласно президенту Саргсяну, мы сильны, оптимистичны, решительны, если наши шаги созвучны с желанием нашего народа.
Председатель НС Арцаха выразил благодарность президенту Сержу Саргсяну за приём, отметив, что в рамках заседаний межпарламентского сотрудничества с НС РА традиционные встречи с президентом Республики очень важны для парламентариев, поскольку подобные встречи являются хорошей возможностью, чтобы помимо повестки сотрудничества коснуться актуальных тем, представляющих взаимный интерес, обсудить проблемы общеармянского значения. Ашот Гулян высоко оценил готовность президента Армении во время визитов в Арцах также не упускать случая встречи с парламентариями. Он проинформировал президента Республики о вопросах, обсуждающихся на сегодняшнем межпарламентском заседании, проходящем в конструктивной и теплой атмосфере.
"В ряду актуальных тем также процессы после конституционного референдума и в Армении, и в Арцахе. Как Вы отметили, господин президент, мы сейчас вступили в очень важный этап и в Армении, и в Арцахе - после конституционных референдумов в плане того, чтобы регулировки нашей жизни были обусловлены новыми конституциями. Хоть мы и выбрали разные модели управления, но в этом процессе мы имеем много общего, потому что пройденный путь тоже об этом свидетельствует. Есть определенные особенности, которые, конечно, мы захотим обсудить с нашими коллегами, которые были осведомлены об этих процессах и могут быть полезны в деле приведения нашего законодательства в соответствие с основным законом", - на встрече с президентом РА сказал председатель НС Арцаха Ашот Гулян.