Իրան. համազգային սուգ՝ ի հիշատակ երկրաշարժի զոհերի
Իրանում նոյեմբերի 14-ը հայտարարվել է համազգային սգի օր՝ կապված ավերիչ երկրաշարժի հետ, որը 430 մարդու կյանք է խլել, գրում է IRNA գործակալությունը: Իրանի կառավարության հայտարարության մեջ ասվում է, որ Իրանի արևմուտքում տեղի ունեցած աղետալի և ցավալի երկրաշարժը, որի արդյունքում հարյուրավոր իրանցիներ մահացան և հազարավորները վիրավորվեցին, իրանցիների ցավի պատճառ է հանդիսացել:
«Ցավակցություն հայտնելով Գերագույն Առաջնորդին, իրանցի ժողովրդին, մասնավորապես Քերմանշահ նահանգի բնակիչներին, և բոլոր նրանց, ովքեր անցել են այդ աղետալի միջադեպի միջով, նախարարների կաբինետը մաղթում է շուտափույթ ապաքինում և երեքշաբթի օրը հայտարարում է սգո օր՝ ի հիշատակ բոլոր զոհերի», - նշվում է հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ կիրակի օրը 7,3 բալ ուժգնությամբ աղետալի երկրաշարժ է տեղի ունեցել Իրանում: Ըստ վերջին տվյալների, տարերքից առավելապես տուժել են Իրանի արևմուտքում գտնվող Քերմանշահ և Իլամ նահանգները: Երկրաշարժի հետևանքով 430 մարդ մահացել է, 7156-ը տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել:

Иран: национальный траур - в память жертв землетрясения
В Иране 14 ноября объявлен днeм общенационального траура в связи с разрушительным землетрясением, которое унесло жизнь 430 человек, пишет агенство "ИРНА".  Как говорится в заявлении иранского правительства, трагический и печальный инцидент землетрясения в западном Иране, в результате которого погибли сотни иранцев и еще тысячи получили ранения, вызвал печаль иранской нации.
"Выражая соболезнования Верховному Лидеру, иранскому народу, в частности преданным жителям провинции Керманшах, и всем, кто пережил этот трагический инцидент, кабинет министров желает скорейшего выздоровления пострадавшим в результате стихийного бедствия и объявит во вторник днем траура в знак уважения ко всем жертвам", отмечается в заявлении.
В воскресенье разрушительное землетрясение магнитудой 7,3 произошло в Иране. По последним данным, основной удар стихии попал на провинции Керманшах и Илам на западе Ирана. Землетрясение унесло жизнь более 430 человек, 7156 получили ранения.