Իրան. համազգային սուգ՝ ի հիշատակ երկրաշարժի զոհերի
Իրանում նոյեմբերի 14-ը հայտարարվել է համազգային սգի օր՝ կապված ավերիչ երկրաշարժի հետ, որը 430 մարդու կյանք է խլել, գրում է IRNA գործակալությունը: Իրանի կառավարության հայտարարության մեջ ասվում է, որ Իրանի արևմուտքում տեղի ունեցած աղետալի և ցավալի երկրաշարժը, որի արդյունքում հարյուրավոր իրանցիներ մահացան և հազարավորները վիրավորվեցին, իրանցիների ցավի պատճառ է հանդիսացել:
«Ցավակցություն հայտնելով Գերագույն Առաջնորդին, իրանցի ժողովրդին, մասնավորապես Քերմանշահ նահանգի բնակիչներին, և բոլոր նրանց, ովքեր անցել են այդ աղետալի միջադեպի միջով, նախարարների կաբինետը մաղթում է շուտափույթ ապաքինում և երեքշաբթի օրը հայտարարում է սգո օր՝ ի հիշատակ բոլոր զոհերի», - նշվում է հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ կիրակի օրը 7,3 բալ ուժգնությամբ աղետալի երկրաշարժ է տեղի ունեցել Իրանում: Ըստ վերջին տվյալների, տարերքից առավելապես տուժել են Իրանի արևմուտքում գտնվող Քերմանշահ և Իլամ նահանգները: Երկրաշարժի հետևանքով 430 մարդ մահացել է, 7156-ը տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել:

Iran: National Mourning - in Memory of the Earthquake's Victims
The Iranian Cabinet in a statement on declared Nov 14 (Tuesday) as a day of public mourning for the victims of the Sunday night devastating quake which hit western Iran near its borders with Iraq, IRNA reports.
The statement reads that the bitter and sorrowful incident of quake in western Iran which killed hundreds of fellow Iranians and wounded thousands more has grieved the Iranian nation.
Expressing condolences to the Supreme Leader, Iranian nation, especially devoted people of Kermanshah province and all survivors of the tragic event the cabinet wished for swift recovery of the injured and announced Tuesday as a day of public mourning as a sign of respect for all the victims.
A 7.3-magnitude earthquake shook the western province of Kermanshah and the regions bordering Iraq on Sunday night. Based on the latest statistics, at least 430 people have been reported killed and over 7,156 injured in quake-stricken areas in Iran.