Ֆլորենցիայում հանրության համար կբացեն Միքելանջելոյի գաղտնի սենյակը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Ֆլորենցիայում Սան-Լորենցոյի բազիլիկայի Մեդիչի մատուռում գտնվող գաղտնի սենյակը՝ պատկերազարդված Միքելանջելոյի գծապատկերներով, հանրության համար կբացվի մինչև  2020 թվականը, հայտնում է The Local-ը։
Սենյակը գաղտնի է մնացել Վերածննդի դարաշրջանից մինչև 1975 թվականի նոյեմբեր, երբ այն պատահաբար նկատել է Պաոլո Դալ Փոջետոն, ով այդ ժամանակ զբաղեցրել է մատուռի թանգարանի տնօրենի պաշտոնը։ Նա հոր է գտել Մեդիչի ընտանիքի դամբարանի պահարանի տակ, որը տարել է սենյակ, որը ժամանակին օգտագործվել է որպես ածխի պահեստ։
Պատերին հայտնաբերվել են կավճով ու ածխով արված նկարներ, որոնք, ինչպես ենթադրում է Դալ Փոջետոն, արել է Միքելանջելոն անձամբ, երբ 1530 թվականին թաքնվել է Մեդիչի ընտանիքի վրեժից։

Во Флоренции для публики откроют секретную комнату Микеланджело (видео)
Расписанная эскизами Микеланджело потайная комната в часовне Медичи во Флоренции при базилике Сан-Лоренцо откроется для всех желающих к 2020 году.
Как пишет ukrinform.ru со ссылкой на The Local, комната оставалась секретной с эпохи Возрождения вплоть до ноября 1975 года, когда ее случайно обнаружил Паоло Даль Поджетто, занимавший в то время должность директора музея часовни. Он искал новые выходы для туристов и нашел люк под шкафом в погребальной комнате семьи Медичи, который привел к продолговатому помещению, когда-то использовавшемуся для хранения угля.
На стенах обнаружились рисунки углем и мелом, которые, как предположил Даль Поджетто, сделал сам Микеланджело, когда в 1530 году скрывался от мести семейства Медичи, присоединившись к восстанию республикански настроенных флорентийцев против властвующего рода.