Ինչպիսի՞ն է լինելու ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը շրջակա միջավայրին առնչվող հարցերի շուրջ. ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիր (ՏԵՂԵԿԱՆՔ)
WWF EU
Համաձայնագրի Մաս V-ի Գլուխ 3-ը նախատեսում է, որ Կողմերը պետք է մշակեն և ամրապնդեն շրջակա միջավայրին առնչվող հարցերի շուրջ իրենց համագործակցությունը՝ դրանով նպաստելով տնտեսության էկոլոգիացման և կայուն զարգացման երկարաժամկետ նպատակի ապահովմանը։
Համագործակցությունը պետք է ընդգրկի, ի թիվս այլնի, հետևյալ նպատակները՝
ա) Հայաստանի Հանրապետության համար շրջակա միջավայրին առնչվող ընդհանուր ազգային ռազմավարության մշակում,
բ) Հայաստանի Հանրապետության համար ոլորտային այն ռազմավարությունների մշակում, որոնք առնչվում են՝ օդի որակին, ջրի որակին և պաշարների կառավարմանը, թափոնների կառավարմանը, կենսաբազմազանությանը, բնության պահպանմանը և անտառաբուծությանը, արդյունաբերական աղտոտմանը և արդյունաբերական վտանգներին, և քիմիական նյութերին։
Կլիմայի փոփոխություններին առնչվող գործողություններում (Մաս V, Գլուխ 4) համաձայնագիրը նախատեսում է, որ Կողմերը պետք է մշակեն և ամրապնդեն իրենց համագործակցությունը՝ կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի գործընթացում։  Համագործակցությունը պետք է խթանի ներպետական, տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակով ձեռնարկվող միջոցառումները՝ կապված կլիմայի փոփոխության մեղմացման, հարմարեցման, փոփոխությունը շուկայական և ոչ շուկայական մեխանիզմի հասցեագրելու, նոր, անվտանգ, կայուն և հարմարեցված նորարարական ցածր ածխածնային տեխնոլոգիաների ուսումնասիրության, մշակման, ցուցադրման, տեղաբաշխման, փոխանցման ու տարածման իրազեկության բարձրացման, կրթության և վերապատրաստման հետ:
ա) 2015 թվականի Փարիզյան համաձայնագրի իրականացման միջոցառումները՝ սույն Համաձայնագրով սահմանված սկզբունքներին համապատասխան,
բ) կլիմայի փոփոխությանն առնչվող արդյունավետ գործողություններ ձեռնարկելու նպատակով կարողությունների շրջանակի ընդլայնմանն ուղղված միջոցառումները,
գ) կլիմայի փոփոխության երկարաժամկետ մեղմացման և դրան հարմարեցման համար կլիմային առնչվող ընդհանուր ռազմավարության և գործողությունների պլանի մշակումը,
դ) խոցելիության և հարմարեցման գնահատումների մշակումը,
ե) ցածր ածխածնային զարգացման պլանի մշակումը,
զ) կլիմայի փոփոխության մեղմացմանն ուղղված երկարաժամկետ միջոցառումների մշակումն ու իրականացումը՝ ջերմոցային գազերի արտանետումների քվոտաները հասցեագրելու միջոցով,
է) ածխածնի արտանետումների քվոտաների վաճառքի միջոցառումները,
ը) տեխնոլոգիաների փոխանցման գործընթացի խթանմանն ուղղված միջոցառումները,
թ) կլիմայի հարցերով դիտարկումները դեպի ոլորտային քաղաքականություններ ուղղորդելուն միտված միջոցառումները, և
ժ) օզոնային շերտը քայքայող նյութերին և ֆտոր պարունակող գազերին առնչվող միջոցառումները։
Ավելացնենք, որ համաձայնագիրը նախատեսում է, որ վերոնշյալ ոլորտներում համագործակցության նպատակով Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է իրականացնի իր օրենսդրության մոտարկում Եվրոպական միության մի շարք ակտերի և միջազգային փաստաթղթերի:

Соглашение РА-ЕС: каким будет сотрудничество РА-ЕС по вопросам, касающимся окружающей среды? (справка)
WWF EU
Евросоюз опубликовал текст подписанного с Арменией "Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Европейским Союзом, Европейским сообществом по атомной энергии, странами – его членами с одной стороны и Республикой Армении с другой", окончательное подписание которого состоялось 24 ноября 2017 года. ИАА "Армедиа" представляет ряд справок о важнейших, получивших общественное звучание вопросах, отраженных в Соглашении.
Часть V, Глава 3 Соглашения предполагает, что Стороны должны разработать и укрепить свое сотрудничество по вопросам, касающимся окружающей среды, тем самым способствуя обеспечению долговременных целей по экологизации экономики и ее устойчивого развития.
Среди прочих - сотрудничество должно включать в себя следующие цели:
а) разработка общей национальной стратегии Республики Армения, касающейся окружающей среды,
б) разработка стратегий для Республики Армения по тем отраслям, которые касаются проблем качества воздуха, воды, управления ресурсами, отходами, биоразнообразием, касаются охраны природы и лесопосадок, промышленного загрязнения и исходящего из него вреда, химических материалов.
В действиях, касающихся климата (Часть V, Глава 4) Соглашение предполагает, что Стороны должны разработать и укрепить сотрудничество в процессах борьбы против климатических изменений.
Соглашение должно стимулировать мероприятия, предпринимаемые на внутригосударственном уровне, на региональном и международном уровнях, направленные на смягчение климата, на адаптацию, на направление рыночных и нерыночных механизмов, на изучение, разработку, демонстрацию, установку и распространение инновационных низкоуглеродных стабильных и адаптированных технологий, на увеличение уровня информированности по ним, с одновременной возможностью обучения и соответствующей переподготовки.
Соглашение должно включать в себя также следующие цели:
а) согласно принципам, определенным данным Соглашением, осуществление мероприятий, вытекающих из Парижского соглашения 2015-го года,
б) мероприятия, направленные на расширение круга возможностей - с целью предпринять эффективные действия, относящиеся к изменению климата,
в) разработка плана действий и общей стратегии, касающихся долговременного смягчения климатических изменений, а также адаптации к ним,
г) разработка оценок уязвимости и адаптации,
д) разработка плана развития низкоуглеродных технологий,
е) разработка и осуществление долговременных мероприятий, направленных на смягчение климатических изменений, путем адресации квот на выброс парниковых газов,
ж) мероприятия по продаже квот на углеродные выбросы,
з) мероприятия, направленные на стимулирование процессов передач технологий,
и) мероприятия по передаче наблюдений, касающихся климата - для тех, кто разрабатывает политику отраслевой промышленности, в том числе
к) мероприятия, касающиеся газов, содержащие фтор, а также другие вещества, разрушающие озоновый слой.
Добавим, что Соглашение предполагает, что с целью сотрудничества в указанных отраслях Республика Армения должна осуществлять гармонизацию своего законодательства с рядом актов Европейского Союза и международными документами.