Ընդունվել է ԵՄ «Արևելյան գործընկերության» գագաթաժողովի հռչակագիրը
ԵՄ անդամ երկրների և կառավարությունների ղկավարները և նրանց գործընկերներն ընդունել են ԵՄ «Արևելյան գործընկերության» գագաթաժողովի հռչակագիրը: Այդ մասին թվիթերյան իր միկրոբլոգում գրել է Ազատություն ռադիոյի թղթակից Ռիկարդ Յոզվյակը:
««Արևելյան գործընկերության»  գագաթաժողովի հռչակագիրն ընդունվել է: Չկա որևէ հարց կամ բողոք»,- ասված է գրառման մեջ:
Հիշեցնենք, որ այսօր Բրյուսելում ընթանում է «Արևելյան գործընկերության»  գագաթաժողովը՝ Եվրամիության անդամ պետությունների, Արևելյան գործընկերության վեց երկրների (Հայաստան, Վրաստան, Ուկրաինա, Մոլդովա, Բելառուս, Ադրբեջան) ղեկավարների մասնակցությամբ:
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն և Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը հրաժարվել են մասնակցել գագաթաժողովին:

Принята итоговая декларация саммита "Восточного партнерства"
Главы государств и правительств государств - членов Евросоюза и их партнеры приняли декларацию саммита "Восточного партнерства". Об этом в своем Twitter написал брюссельский корреспондент Радио "Свобода" Рикард Йозвяк.
"Декларация "Восточного партнерства" была принята. Нет никаких вопросов или протестов", - написал он.
Напомним, сегодня в Брюсселе проходит саммит «Восточного партнерства» с участием руководителей институтов Евросоюза и шести стран - участниц программы.
В Брюссель приехали главы государств и правительств Азербайджана, Армении, Грузии, Молдовы и Украины, а также министр иностранных дел Беларуси.
Белорусский президент Александр Лукашенко и молдавский президент Игорь Додон отказались приехать на саммит.