Օբաման ծրագրել է հանդիպում ունենել Սի Ցզինպինի հետ
ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբաման պատրաստվում է ուղեվորվել հնգօրյա ճամփորդության դեպի  Չինաստան, Հնդկաստան, Ֆրանսիա, որի ընթացքում ծրագրել է հանդիպում ունենալ Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինի հետ, գրում է Life.ru-ն՝ հղում տալով CNN-ին:
«Օբաման, որպես նախագահ, սերտ հարաբերություններ է հաստատել Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինի հետ՝ գլոբալ տնտեսության զարգացումից մինչև մոլորակի կլիմայական փոփոխություններին հակազդելու հարցերի շրջանակում: Օբաման դեմ առ դեմ հանդիպման հույս ունի»,- հայտնել է Օբամայի պաշտոնական ներկայացուցիչ Քեթի Հիլը:
Ինչպես նշվում է, 44-րդ նախագահը ելույթ կունենա Երկրի կլիմայական փոփոխությունների դեմ պայքարին նվիրված համաժողովում, որն անցկացվում է Շանհայում: Նախկին նախագահը Նյու Դելիում կհանդիպի  հնդիկ երիտասարդության առավել հեռանկարային 280 ներկայացուցիչնեի հետ, ինչպես նաև երկրի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի հետ:

Барак Обама планирует встретиться в Шанхае с Си Цзиньпином
Экс-президент США собирается отправиться в пятидневную поездку и посетить Китай, Индию и Францию. Барак Обама планирует провести встречу с председателем КНР Си Цзиньпином во время своей пятидневной поездки, сообщает Life.ru, со ссылкой на CNN.
"Обама в качестве президента выстроил отношения тесного сотрудничества с Си Цзиньпином по кругу вопросов от развития глобальной экономики до противодействия изменению климата на планете"- заявила официальный представитель Обамы Кэти Хилл.
Как отмечается, 44-й президент США выступит с речью на форуме, который посвящён борьбе с климатическими изменениями на Земле, в Шанхае, где планирует пересечься с Си Цзиньпином. В Нью-Дели экс-глава страны пообщается, как предполагается, с 280 наиболее перспективными представителями индийской молодёжи, а также с премьер-министром страны Нарендрой Моди.