ՀՀ ԱԳ նախարարի մեկնաբանությունը Երուսաղեմի կարգավիճակի վերաբերյալ
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձել է Երուսաղեմի կարգավիճակին՝ Թրամփի կողմից Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու կապակցությամբ:
ԱԳ նախարարի մեկնաբանությունում մասնավորապես ասվում է. «Երուսաղեմի կարգավիճակի վերաբերյալԵրուսաղեմի կարգավիճակի հարցը միջազգային օրակարգի կարևորագույն խնդիրներից է և կարող է լուծում ստանալ բանակցությունների միջոցով՝ իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության կողմերի համար ընդունելի կարգավորման համատեքստում։ Դա կարող է ճանապարհ հարթել տևական անվտանգության և խաղաղության հաստատման համար։
Երուսաղեմում առկա է բազմադարյա հայկական ներկայություն, հարուստ հայկական պատմա-մշակութային ժառանգություն։ Հայ առաքելական եկեղեցին հանդիսանում է Սուրբ վայրերի իրավատեր եկեղեցիներից մեկը: Բնականաբար, մենք ուշադրությամբ ենք հետևում Երուսաղեմին առնչվող բոլոր զարգացումներին»։

Глава МИД Армении: "Мы внимательно следим за всеми касающимися Иерусалима событиями"
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян прокомментировал вопрос о статусе Иерусалима в связи с признанием Вашингтоном Иерусалима израильской столицей, сообщает пресс-служба МИД РА.
В комментарии говорится:
"Вопрос о статусе Иерусалима является одним из важнейших вопросов международной повестки дня и может быть решен путем переговоров в контексте урегулирования, приемлемого для сторон израильско-палестинского конфликта. Это может проложить путь для установления прочного мира и безопасности.
В Иерусалиме есть многовековое армянское присутствие, богатое армянское историко-культурное наследие. Армянская апостольская церковь является одним из законных хранителей Святых мест. Естественно, мы внимательно следим за всеми касающимися Иерусалима событиями".