ՀՀ ԱԳ նախարարի մեկնաբանությունը Երուսաղեմի կարգավիճակի վերաբերյալ
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձել է Երուսաղեմի կարգավիճակին՝ Թրամփի կողմից Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու կապակցությամբ:
ԱԳ նախարարի մեկնաբանությունում մասնավորապես ասվում է. «Երուսաղեմի կարգավիճակի վերաբերյալԵրուսաղեմի կարգավիճակի հարցը միջազգային օրակարգի կարևորագույն խնդիրներից է և կարող է լուծում ստանալ բանակցությունների միջոցով՝ իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության կողմերի համար ընդունելի կարգավորման համատեքստում։ Դա կարող է ճանապարհ հարթել տևական անվտանգության և խաղաղության հաստատման համար։
Երուսաղեմում առկա է բազմադարյա հայկական ներկայություն, հարուստ հայկական պատմա-մշակութային ժառանգություն։ Հայ առաքելական եկեղեցին հանդիսանում է Սուրբ վայրերի իրավատեր եկեղեցիներից մեկը: Բնականաբար, մենք ուշադրությամբ ենք հետևում Երուսաղեմին առնչվող բոլոր զարգացումներին»։

Armenia on the Status of Jerusalem
Foreign Minister of Armenia, Edward Nalbandian commented on the status of Jerusalem, official page of Foreign Ministry reports.
The comment reads:
"The status of Jerusalem is one of the most important issues on the international agenda and it could be solved through the negotiations within the context of the acceptable solution for the parties to the Israeli-Palestinian conflict.
This can pave the way for the establishment of a lasting peace and security.
Jerusalem has a centuries old Armenian presence, a rich Armenian historical and cultural heritage. Armenian Apostolic Church is one of the major guardians of the Christian Holy Places. Therefore, we attentively follow all developments with regard to Jerusalem."