Էրդողանը հայտարարել է Լոզանի պայմանագիրը վերանայելու անհրաժեշտության մասին
Լոզանի պայմանագիրը 1923 թվականի հուլիսի 24-ին կնքված հաշտության պայմանագիր է՝ 8 ամիս տևած Լոզանի կոնֆերանսի հիմնական ավարտական փաստաթղթերից մեկը։ Այն պաշտոնապես հանգուցալուծեց Մերձավոր Արևելքում 1919-1922 թվականներին առկա հակամարտությունը, մասնավորապես՝ թուրք-հունական պատերազմը:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Հունաստան կատարած այցից մի քանի ժամ առաջ հունական Skai հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Լոզանի խաղաղության պայմանագրի վերանայմանանհրաժեշտության մասին, հայտնում է РИА Новости-ն: Լոզանի պայմանագիրը, ի թիվս այլ հարցերի, հաստատում է Հունաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանները և սհմանում է Էգեյան ծովում կղզիների նկատմամբ Հունաստանի իրավունքը:
«Երբ ես խոսում եմ վերանայման մասին, մենք կարող ենք քննարկել ամեն ինչ՝ այլֆայից օմեգա: Հնարավոր է՝ Հունաստանին որոշ հարցեր, որոշ կանխատեսումներ նյարդայնացնեն, բայց մենք կարող ենք նստել և քննարկել»,- ասել է Էրդողանը՝ նշելով, որ քննարկումները, որոնք ինքը ցանկանում է անցկացնել վերաբերում են ոչ միայն Հունաստանին, այլ ողջ տարածաշրջանին. Լոզանի համաձայնագիրը հաստատում է նաև սահմանները Թուրքիայի, Իրաքի և Սիրիայի միջև: Թուրքիայի նախագահը չի պարզաբանել, թե ինչ փոփոխություններ է նա ձգտում իրականացնել:
Էրդողանի հայտարարությունները կտրուկ հակասում են Հունաստանի դիրքորոշմանը, որը 1923 թվականի Լոզանի պայմանագիրը համարում է երկկողմ հարաբերությունների անվիճելի հիմք: Հունաստանի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչն արդեն հայտարարել է Էրդողանի հարցազրույցի առնչությամբ «լուրջ մտավախությունների» մասին:
1923 թվականի հուլիսի 24-ին կնքված հաշտության պայմանագիր՝ 8 ամիս տևած Լոզանի կոնֆերանսի հիմնական ավարտական փաստաթղթերից մեկը։ Պաշտոնապես հանգուցալուծեց Մերձավոր Արևելքում 1919-1922 թվականներին առկա հակամարտությունը, մասնավորապես՝ թուրք-հունական պատերազմը

Эрдоган заявил о необходимости пересмотреть Лозаннский договор
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган за несколько часов до визита в Грецию в интервью греческому телеканалу Skai заявил, что Лозаннский мирный договор нуждается в обновлении, передает РИА Новости.
Лозаннский договор, среди прочего, устанавливает границы между двумя странами и определяет права Греции на острова в Эгейском море.
"Когда я говорю об обновлении, мы можем обсудить все, от альфы до омеги. Возможно, Греция будет раздражена некоторыми вопросами, с конкретными прогнозами, но мы можем сесть и обсудить", — сказал Эрдоган. Он уточнил, что обсуждение, которое он хочет провести, не будет касаться Греции, а всего региона. Лозаннский договор также определяется территориальные границы между Турцией, Ираком и Сирией.
Президент Турции не объяснил, какие изменения он стремится провести.
Заявления Эрдогана резко противоречат позиции Греции, которая считает Лозаннский договор 1923 года бесспорным основанием двусторонних отношений. Официальный представитель правительства Греции уже заявил о "серьезных опасениях" в связи с интервью Эрдогана.
Лозаннский мирный договор, подписанный в июле 1923 года между Великобританией, Францией, Италией, Японией, Грецией, Румынией, Югославией, с одной стороны, и Турцией — с другой установил новые границы Турции, юридически оформив тем самым распад Османской империи.