Արգենտինայի նախկին նախագահի դեմ Իրանի օգտին պետական դավաճանության մեղադրանք է առաջադրվել
Արգենտինայի դաշնային դատավորը նախկին նախագահ Քրիստինա Քիրշների դեմ պետական դավաճանության մեղադրանք է ներկայացրել և կոչ է արել ձերբակալել նրան 1994 թվականին Բուենոս Այրեսում գտնվում հրեական մշակույթի կենտրոնի պայթեցման գործի շրջանակում, հայտնում է The Washington Post-ը:
Մասնավորապես Քրիշները մեղադրվում է այն բանում, որ թաքցրելն է Իրանի դերը 85 մարդու կյանք խլած պայթյունում՝ «պոտենցիալ շահավետ առևտրային համաձայնագրի» դիմաց:
Նախկին նախագահի ձերբակալության համար դատարանը խնդրել է նրան զրկել անձեռնմխելիությունից: Ներկա պահին Քրիշները զբաղեցնում է սենտորի պաշտոն:

Ex-President of Argentina Accused in the State Treason in Favor of Iran
The federal judge accused Argentine ex-president Cristina Fernandez de Kirchner of high treason and and ordered to arrest her for the case of the explosion at the Argentine Jewish Cultural Center in Buenos Aires, which took place in 1994. This is stated in the court materials, writes RBC with reference to The Washington Post.
The judge blames Kirchner for concealing Iran's role in the attack, as a result of which 85 people died, in exchange for a "potentially profitable trade agreement." To arrest the former president, the court asked to deprive her of immunity. At the moment, Kirchner is a senator.