Արգենտինայի նախկին նախագահի դեմ Իրանի օգտին պետական դավաճանության մեղադրանք է առաջադրվել
Արգենտինայի դաշնային դատավորը նախկին նախագահ Քրիստինա Քիրշների դեմ պետական դավաճանության մեղադրանք է ներկայացրել և կոչ է արել ձերբակալել նրան 1994 թվականին Բուենոս Այրեսում գտնվում հրեական մշակույթի կենտրոնի պայթեցման գործի շրջանակում, հայտնում է The Washington Post-ը:
Մասնավորապես Քրիշները մեղադրվում է այն բանում, որ թաքցրելն է Իրանի դերը 85 մարդու կյանք խլած պայթյունում՝ «պոտենցիալ շահավետ առևտրային համաձայնագրի» դիմաց:
Նախկին նախագահի ձերբակալության համար դատարանը խնդրել է նրան զրկել անձեռնմխելիությունից: Ներկա պահին Քրիշները զբաղեցնում է սենտորի պաշտոն:

Экс-президента Аргентины обвинили в госизмене в пользу Ирана
Федеральный судья обвинил экс-президента Аргентины Кристину Фернандес де Киршнер в государственной измене и призвал арестовать ее по делу о взрыве в Аргентинском еврейском культурном центре в Буэнос-Айресе, который произошел в 1994 году. Об этом говорится в материалах суда, пишет РБК со ссылкой на The Washington Post.
Судья обвиняет Киршнер в том, что она скрыла роль Ирана в атаке, жертвой которой стали 85 человек, в обмен на "потенциально выгодное торговое соглашение". Для ареста бывшего президента суд попросил лишить ее неприкосновенности. На данный момент Киршнер занимает пост сенатора.