Կարեն Կարապետյանը մասնակցել է ImpactAim աքսելերատորի պաշտոնական բացմանը
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ներկա է գտնվել Հայաստանում առաջին հանրօգուտ ուղղվածություն ունեցող ձեռնարկությունների աքսելերատորի՝ ImpactAim-ի պաշտոնական բացման արարողությանը: ImpactAim աքսելերատորը ՀՀ կառավարության և ՄԱԿ-ի գործընկերության շրջանակում ստեղծված Կայուն զարգացման նպատակների ազգային նորարարական կենտրոնի կարևոր բաղադրիչներից է:
Կարևորելով նախաձեռնությունը՝ վարչապետ Կարապետյանը նշել է. «ՄԱԿ-ի մեր գործընկերների մտահղացմամբ՝ այս աքսելերատորի նպատակը և´ գործող ստարտափերին, և´ վենչուրներին մաքսիմալ օժանդակելն է, հասկանալ՝ որքա՞ն ներդրումներ են անհրաժեշտ, հող նախապատրաստել այդ ներդրումների համար, աքսելերացիա անել այդ ընկերությունները, որպեսզի նաև իրենք կարողանան արդյունավետ մասնակցություն ունենալ ՄԱԿ-ի զարգացման նպատակների իրականացմանը: Մի քանի առիթով խոսել եմ աքսելերացիայի անհրաժեշտության մասին և այս պահին էլ եմ ցանկանում ֆիքսել. և´ ստարտափերի, և´ ինչ-որ առումով կայացած բիզնեսների համար չափազանց կարևոր է շուկաներում մրցունակ լինելը, այն կոմերցիալիզացնելը և կապիտալիզացնելը, ներդրումներ ներգրավելը, բիզնեսն ընդլայնելը, և կարծում եմ, որ այս հարթակը կծառայի այդ նպատակին: Աքսելերատորների ոլորտը նոր է Հայաստանի համար, և մենք չափազանց շահագրգռված ենք, որպեսզի այն ինտեգրվի մեր իրականությանը»:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ այսօր ՀՀ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում բաց մրցակցային պայմաններում բավական հետաքրքիր, լավ տեմպերով զարգացումներ են արձանագրվում: «Պետք է ֆիքսել, որ մեր ներկայացուցիչները կարող են հաջողակ լինել՝ նաև մրցելով մարդկային և ֆինանսական ռեսուրսների առումով շատ ավելի ուժեղ կառույցների հետ: Կառավարությունը մաքսիմալ շահագրգռված է և կօգտագործի իր ողջ ներուժը, որպեսզի կարողանանք աջակցել ձեզ՝ այս ոլորտը զարգացնելու և բիզնեսն ընդլայնելու գործում՝ թե´ երկրի ներսում,թե´ արտաքին շուկաներ գրավելու առումով», - ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Բրեդլի Բուզետտոն իր ելույթում նշել է, որ Հայաստանը լավ փորձարարական հարթակ է միջազգային կազմակերպությունների, հանրօգուտ ներդրողների և սոցիալական ձեռներեցների միջև ռազմավարական համագործակցության համար, և աքսելերատորի նախաձեռնությունը 2017 թ. մարտ ամսին կազմակերպված «Հանրօգուտ ներդրումներ միջազգային զարգացման համար» գլոբալ գագաթնաժողովի արդյունքներից է: «Իր տեսակով այս աքսելերատորը կլինի առաջին հարթակը՝ ուղղված նորարարական և ավելի արդյունավետ մոտեցումների միջոցով սոցիալական բարիքի ստեղծմանը», - ասել է նա:
ՄԱԶԾ հանրօգուտ ներդրումների (impact investment) ռազմավարության մաս հանդիսացող աքսելերատորը նոր նախաձեռնություն է, որի նպատակը ՄԱԶԾ-ի գլոբալ ցանցի և փորձի կիրառմամբ սոցիալական ձեռնարկությունների ու հանրօգուտ ուղղվածություն ունեցող ընկերությունների ազդեցության մեծացումն է Հայաստանում և այլ երկրներում՝ Կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու համար: ՄԱԶԾ-ի նախաձեռնած աքսելերացիոն ծրագիրն իրականացվելու է ImpactHub Yerevan-ի և Catalyst Foundation-ի հետ համատեղ:
ImpactAim աքսելերատորի առաջին փուլին ստացվել է 96 մասնակցության հայտ՝ աշխարհի 25 երկրից: Ծրագրի առաջին փուլը մեկնարկել է 2017 թ. նոյեմբերին. այն կտևի 12 շաբաթ, կմասնակցեն 7 բիզնես ընկերություն և 2 ընկերություն՝ որպես ունկնդիր: Ուսումնական դասընթացների և հատուկ ծրագրի միջոցով ընկերությունները կարող են ամրապնդել իրենց շուկայական բազան, ընդլայնել ազդեցությունը և ավելացնել ներդրումները:

Карен Карапетян принял участие в официальном открытии акселератора ImpactAim
Премьер-министр Армении Карен Карапетян 11 декабря присутствовал на церемонии официального открытия первого в Армении социально ориентированного акселератора предприятий ImpactAim, который является важным компонентом Национального инновационного центра Целей устойчивого развития, созданного в рамках партнерства правительства РА и ООН, сообщает пресс-служба правительства РА.
Придавая инициативе важное значение, премьер-министр Карапетян отметил: "По замыслу наших партнеров из ООН, целью этого акселератора является максимальная поддержка действующим стартапам и венчурам, чтобы понять, сколько инвестиций необходимо, подготовить почву для этих инвестиций, провести акселерацию этих компаний, чтобы и они сумели принять результативное участие в реализации Целей развития ООН. Я уже говорил о необходимости акселерации и сейчас также хочу зафиксировать: и для стартапов, и в каком-то плане для состоявшихся бизнесов крайне важны конкурентоспособность на рынках, коммерциализация и капитализация, привлечение инвестиций, расширение бизнеса. Думаю, что эта площадка будет служить этой цели. Сфера акселераторов является новой для Армении, и мы крайне заинтересованы в том, чтобы она интегрировалась в нашу действительность".
По словам главы правительства, сегодня в сфере информационных технологий РА в условиях открытой конкуренции идет достаточно интересное развитие в хорошем темпе. "Нужно зафиксировать, что наши представители могут быть успешными, конкурируя также в плане человеческих и финансовых ресурсов с намного более сильными структурами. Правительство максимально заинтересовано и использует весь свой потенциал, чтобы мы сумели вам помочь в деле развития этой сферы и расширения бизнеса как внутри страны, так и в плане освоения новых рынков", - сказал Карен Карапетян.
Постоянный координатор ООН в Армении, постоянный представитель ПРООН Бредли Бузетто в своем выступлении отметил, что Армения является хорошей экспериментальной площадкой для стратегического сотрудничества между международными организациями, социально ориентированными инвесторами и предпринимателями, и инициатива акселератора является одним из результатов организованного в марте 2017 года глобального форума "Социальные инвестиции для международного развития". "Этот акселератор будет первой в своем роде площадкой, направленной на создание социальных благ посредством инновационных и более эффективных подходов", - сказал он.
Являющийся частью стратегии социальных инвестиций (impact investment) ПРООН, акселератор является новой инициативой, цель которой – рост влияния социальных предприятий и имеющих социальную направленность компаний с применением опыта глобальной сети ПРООН в Армении и других странах для достижения Целей устойчивого развития. Инициированную ПРООН программу акселератора будут совместно осуществлять ImpactHub Yerevan и Catalyst Foundation. На первом этапе акселератора ImpactAim получено 96 заявок на участие из 25 стран. Первый этап программы стартовал в ноябре 2017 года и продлится 12 недель, примут участие 7 бизнес-компаний и 2 компании в качестве слушателей. При помощи учебных курсов и специальной программы компании могут укрепить свою рыночную базу, расширить влияние и увеличить инвестиции.