ԱՄՆ-ը հակված է համաձայնել Սիրիայում Ասադի ռեժիմի պահպանման հետ
Ամերիկյան վարչակազմը պատրաստ է համաձայնել Սիրիայում իշխանության ղեկին նախագահ Բաշար Ասադի մնալուն մինչև երկրում հաջորդ նախագահական ընտրությունների անցկացումը, որը նախատեսված է 2021 թվականին: Այս մասին գրում է The New Yorker պարբերականը՝ ամերիկացի և եվրոպացի քաղաքական գործիչներին հղումով:
«Այդ որոշումն արտացոլում է … տեղում ռազմական իրողությունը և Սիրիայի դաշնակիցների՝ Ռուսաստանի, Իրանի և «Հզբոլլահ» շարժման հաջողությունը», -նշում է պարբերականը:
Չնայած ԱՄՆ-ը Սիրիայում արշավի համար 2014 թվականից ի վեր 14 մլրդ դոլար է ծախսել՝ «փաստերը դեպքի վայրում ամերիկյան վարչակազմին ստիպում են համաձայնել Սիրիայում իշխանության ղեկին Ասադի մնալուն առնվազն ևս 4 տարի ժամանակով», ասվում է հոդվածում:

США склонились к сохранению режима Асада в Сирии
Американская администрация готова к тому, чтобы согласиться на пребывание президента Сирии Башара Асада у власти в стране до следующих президентских выборов, намеченных на 2021 год. Об этом, как передает Интерфакс, сообщило издание The New Yorker со ссылками на данные американских и европейских политиков.
Это решение "отражает... военную реальность на месте и успехи союзников Сирии - России, Ирана и движения "Хезболла", поддерживающих сирийского президента, отмечает издание.
Хотя Соединенные Штаты и израсходовали на кампанию в Сирии более $14 млрд с 2014 года, "факты на месте событий заставляют американскую администрацию согласиться на пребывание Асада у власти еще на четыре, как минимум, года", говорится в статье.