ՄԻԵԴ-ը հրապարակել է «Չիրագովն ու այլոք ընդդեմ Հայաստանի» և «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործերով վճիռները
Այսօր՝ դեկտեմբերի 12-ին, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակեց  «Չիրագովն ու այլոք ընդդեմ Հայաստանի» և «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի»  գործերով վճիռները՝ հստակեցնելով գումարային փոխհատուցման չափը։
«Չիրագովն ու այլոք ընդդեմ Հայաստանի» գործով 6 անձանց  Հայաստանը 3 ամսվա ընթացքում պետք է վճարի 5000-ական եվրո  որպես նյութական և ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում, ինչպես նաև 28,642.87 ֆունտ ստեռլինգ՝ դատական ծախսերի համար։
«Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի»  գործով էլ Ադրբեջանը 3 ամսվա ընթացքում պետք է հայցվորին վճարի 5000 եվրո որպես նյութական և ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում, ինչպես նաև 30 հազար եվրո՝ դատական ծախսերի համար։

ECHR Issued the Judgments on the Cases of "Chiragov and Others v. Armenia" and "Sargsyan v. Azerbaijan"
On December 12, Grand Chamber issued its judgment in the case of Chiragov and Others v. Armenia (application no. 13216/05) the European Court of Human Rights ruled on the question of just satisfaction. It held, unanimously, that the Armenian Government had to pay 5,000 euros in respect of pecuniary and non-pecuniary damage to each of the applicants and a total amount of 28,642.87 pounds sterling for costs and expenses.
As for the the case of Sargsyan v. Azerbaijan (application no. 40167/06) the European Court of Human Rights ruled on the question of just satisfaction. It held, unanimously, that the Azerbaijani Government had to pay the applicant 5,000 euros (EUR) in respect of pecuniary and non-pecuniary damage and EUR 30,000 in costs and expenses