Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոս Կոձիասին
Դեկտեմբերի 12-ին Աթենք պաշտոնական այցելությամբ ժամանած արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը առանձնազրույց ունեցավ Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոս Կոձիասի հետ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Հանդիպումից հետո նախարար Կոձիասի ուղեկցությամբ Հունաստանի ԱԳՆ համաժողովների սրահում Էդվարդ Նալբանդյանը հանդես եկավ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության, հրատապ միջազգային և տարածաշրջանային հիմնախնդիրների և դրանց լուծման ուղիների վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումների մասին ծավալուն ելույթով։
Էդվարդ Նալբանդյանի դասախոսությանը ներկա էին Հունաստանի արտգործնախարարության ղեկավար անձնակազմը, Աթենքում հավատարմագրված դեսպաններ, անվանի գիտնականներ, քաղաքագետներ, վերլուծաբաններ, լրագրողներ։
Իր խոսքում նախարար Նալբանդյանն անդրադարձավ հայ և հույն ժողովուրդների բազմադարյա հարաբերություններին, Հայաստանի և Հունաստանի միջև դիվանագիտկան հարաբերությունների հաստատումից ի վեր անցած 25 տարիների ընթացքում գրանծված ձեռքբերումներին։
ԵՄ հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի լույսի ներքո Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությղան ղեկավարը ներկայացրեց Հայաստան - Եվրոպական միություն ընդլայնվող հարաբերությունները։
Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձավ մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման միջազգային ջանքերում Հայաստանի առաջնորդող դերակատարությանը։
ՀՀ արտգործնախարարի ելույթում կարևոր տեղ էր հատկացված ղարաբղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների համատեղ ջանքերին, հանգուցալուծման գործընթացի վերջին զարգացումներին։

Эдвард Налбандян встретился с Никосом Кодзиасом
12-го декабря министр иностранных дел Эдвард Налбандян, прибывший в Афины с официальным визитом, провел частную беседу с министром иностранных дел Греции Никосом Кодзиасом, сообщает пресс-служба МИД РА.
После встречи, в сопровождении министра Кодзиаса, в зале заседаний министерства иностранных дел Греции Эдвард Налбандян выступил с обширной речью о внешней политике Армении, об актуальных международных и региональных проблемах и подходах Армении к путям их решения.
На лекции Эдварда Налбандяна присутствовали руководящий состав министерства иностранных дел Греции, аккредитованные в Афинах послы, известные ученые, политологи, аналитики и журналисты.
В своем выступлении министр Налбандян затронул многовековые отношения между армянским и греческим народами, достижения, зарегистрированные за последние 25 лет после установления дипломатических отношений между Арменией и Грецией.
В свете Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с ЕС министр иностранных дел Армении представил расширяющиеся отношения Армении и Европейского союза.
Эдвард Налбандян коснулся лидирующей роли Армении в международных усилиях по предупреждению преступлений против человечества.
В выступлении министра иностранных дел Армении важное место было уделено совместным усилиям Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию карабахской проблемы, последним событиям в процессе урегулирования.