ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան Երուսաղեմի կարգավիճակի վերաբերյալ բանաձև է ընդունել
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ձայների գերակշռող մեծամասնությամբ Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու դեմ բանաձև է ընդունել:
Բանաձևին կողմ են քվեարկել 128 երկրներ, ձեռնպահ՝ 35-ը(Հունգարիան, Լատվիան, Լեհաստանը, Չեխիան, Ռումինիան, Արգենտինան, Ավստրալիան, Կանադան, Մեքսիկան և այլն), իսկ դեմ են եղել ինը երկրներ՝ ԱՄՆ, Իսրայելը, Գվատեմալան, Հոնդուրասը, Մարշալյան կղզիները, Միկրոնեզիան, Նաուրուն, Պալաուն և Տոգոն: Եվս 20 պետություն՝ այդ թվում Վրաստանն ու ուկրաինան ընդհանրապես կարծիք չեն հայտնել՝ չսեղմելով երեք կոճակներից և ոչ մեկին:
Եմենի և Թուրքիայի ներկայացուցիչների պատրաստած բանաձևի տեքստում նշվում է, որ Երուսաղեմի վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի բանակցությունների արդյունքում և կոչ է արվում բոլոր պետությունների չտեղակայել իրենց դեսպանատները Սուրբ քաղաքում:

Генассамблея ООН приняла резолюцию против признания Иерусалима столицей Израиля
Генеральная Ассамблея (ГА) ООН в четверг большинством голосов приняла резолюцию против признания Иерусалима столицей Израиля, сообщает ТАСС.
Против документа выступили девять стран: Гватемала, Гондурас, Израиль, Маршалловы острова, Микронезия, Науру, Палау, США и Того.
Документ, ставший ответом на решение Соединенных Штатов о признании Иерусалима столицей еврейского государства, поддержали 128 стран, включая Россию, большинство европейских и латиноамериканских государств, а также страны арабского и исламского мира.
Еще 35 членов ГА при голосовании воздержались, в том числе ряд членов Евросоюза (Венгрия, Латвия, Польша, Румыния и Чехия), Австралия, Аргентина, Канада и Мексика.
Еще 20 государств вообще не высказали свою позицию, не нажав ни одну из трех кнопок на пульте для голосования. В их числе оказались Грузия и Украина.