Արցախի նախագահը պարգևներ ու արժեքավոր նվերներ է հանձնել էներգետիկների
Դեկտեմբերի 22-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել Էներգետիկի օրվա կապակցությամբ պարգևատրման հանդիսավոր արարողություն:
Նախագահ Սահակյանը պետական բարձր պարգևներ ու արժեքավոր նվերներ է հանձնել աշխատանքում բարձր արդյունքներ գրանցած համակարգի մի խումբ ներկայացուցիչների:
Շնորհավորելով ներկաներին մասնագիտական տոնի առթիվ՝ երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ էներգետիկան մեր տնտեսության հիմնարար ուղղություններից է, որն ապահովում է երկրի դինամիկ զարգացումը և հավելել, որ պետության ռազմավարությունն այստեղ ուղղված է էներգետիկ հնարավորությունների ընդլայնմանը, սեփական ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործմանը և ինքնաբավության ապահովմանը:
«Էներգետիկայի ոլորտը նաև մեր տնտեսության ամենաազատականացված բնագավառներից է, որտեղ ակտիվորեն ներգրավված են պետական ու մասնավոր հատվածները, առկա են շոշափելի ներդրումային հոսքեր Մայր Հայաստանից և սփյուռքից: Այսպիսով՝ էներգետիկայի ոլորտը ներհայկական տնտեսական կապերի ամրապնդման հաջողված կոնկրետ օրինակներից է», - նշել է իր ելույթում Բակո Սահակյանը:
Նախագահն ընդգծել է, որ պետությունը կշարունակի անել հնարավորը ոլորտի զարգացման և էներգետիկների սոցիալ-կենցաղային պայմանների բարելավման ուղղությամբ:

Президент Арцаха наградил энергетиков республики
22 декабря в резиденции президента Республики Арцах Бако Саакяна состоялась торжественная церемония награждения по случаю Дня энергетика.
Бако Саакян вручил высокие государственные награды и ценные подарки группе представителей системы за достигнутые в работе высокие результаты.
Поздравив присутствующих в связи с профессиональным праздником, глава государства подчеркнул, что энергетика является одной из фундаментальных направлений арцахской экономики и обеспечивает динамичное развитие страны. При этом президент добавил, что стратегия государства в этой сфере направлена на расширение энергетических возможностей, эффективное использование собственных ресурсов и обеспечение самодостаточности.
"Сфера энергетики является также одной из самых либеральных сфер нашей экономики, куда активно вовлечены государственный и частный секторы, а также ощутимые инвестиционные потоки из Армении и Диаспоры. Тем самым сфера энергетики - один из конкретных успешных примеров укрепления внутриармянских экономических связей", - отметил в своем выступлении Бако Саакян.
Президент подчеркнул, что государство продолжит предпринимать все меры для развития сферы и улучшения социально-бытовых условий энергетиков.