Հյուսիսային Կորեան զգուշացնում է, որ իրենց դեմ նոր պատժամիջոցներին կողմ քվեարկած երկրները պատասխան կտան դրա համար
Հյուսիսային Կորեան կտրականապես մերժում է ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում երկրի դեմ ընդունված նոր պատժամիջոցները` դրանք որակելով որպես «պատերազմական ակտ»: Այս մասին հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
«Մենք կտրականապես մերժում ենք Միացյալ Նահանգների կողմից նախապատրաստված պատժամիջոցների որոշումը` այն համարելով որպես կոպիտ միջամտություն, որը ոտնահարում է մեր հանրապետության ինքնիշխանությունը և դիտարկվում է որպես պատերազմական ակտ»,- նշվում է Հյուսիսային Կորեայի կողմից տարածված հայտարարությունում:
Կորեայի Ժողովրդա-Դեմոկրատական Հանրապետության արտգործնախարարության համաձայն, եթե ԱՄՆ-ն ցանկանում է ապրել խաղաղության և անվտանգության մեջ, ապա այն պետք է հրաժարվի Հյուսիսային Կորեայի դեմ թշնամական քաղաքականություն վարելուց:
Նաև զգուշացվում է, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում բանաձևի օգտին քվեարկած երկրները «պատասխանատվություն կկրեն բոլոր հետևանքների համար և թանկ կվճարեն իրենց արածի համար»:

КНДР назвала новые санкции ООН актом войны
Пхеньян отвергает новые санкции Совета Безопасности как акт войны, говорится в заявлении представителя МИД КНДР, распространенном в воскресенье по каналам Центрального телеграфного агентства Кореи (ЦТАК), передает РИА Новости
В пятницу СБ ООН единогласно принял новую резолюцию по оказанию давления на Северную Корею в ответ на ее недавнее испытание межконтинентальной баллистической ракеты "Хвасон-15".
"Мы полностью отвергаем состряпанную США и пресмыкающимися перед ними силами санкционную резолюцию как грубое вмешательство, попирающее суверенитет нашей республики, как акт войны, разрушающий мир и безопасность на Корейском полуострове и в регионе в целом", - говорится в заявлении.
В ведомстве подчеркнули, что Пхеньян продолжит укреплять оборонительные силы ядерного сдерживания для "достижения реального баланса сил с США и искоренения ядерных угроз, шантажа и враждебных действий" со стороны Вашингтона.
По словам представителя МИД, "если США хотят жить в безопасности, им следует отказаться от враждебной политики в отношении КНДР и научиться сосуществовать со страной, которая обладает ядерными вооружениями".
Он также предупредил, что страны, которые проголосовали за последнюю резолюцию в СБ ООН, "будут нести всю ответственность за последствия и дорого заплатят за то, что они сделали".