Թող գալիք՝ 2018 թվականը լինի նոր ձեռքբերումների ու հաղթանակների տարի մեր երկրի համար. Բակո Սահակյան
2017 թվականին համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով ընդունվեց Արցախի Հանրապետության նոր Սահմանադրությունը: Բարեփոխումներ իրականացվեցին կառավարման համակարգում, որոնց նպատակն է ավելի արդյունավետ դարձնել կառավարման ոլորտը, ամրապնդել ժողովրդավարական ինստիտուտները, ընդլայնել մարդու և քաղաքացու իրավունքներն ու ազատությունները:
Մեր երկրում կառուցվեցին նոր կրթօջախներ, առողջապահական հաստատություններ, բնակելի շենքեր, տարբեր ենթակառուցվածքներ: Հանդիսավոր պայմաններում շահագործման հանձնվեց ռազմավարական կարևորագույն նշանակություն ունեցող Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոմայրուղին, որը դարձել է Արցախը Մայր Հայաստանին և աշխարհին կապող հիմնական շնչերակներից մեկը:
Ունեցանք ձեռքբերումներ բազմաթիվ այլ ոլորտներում, սակայն շատ են նաև անելիքները:
Գալիք տարում նախատեսում ենք իրականացնել տարաբնույթ ծրագրեր տնտեսության գրեթե բոլոր ճյուղերում՝ ուղղված մեր բնակչության բարեկեցության մակարդակի շարունակական բարձրացմանը, սոցիալական պայմանների հետևողական բարելավմանը:
Իհարկե, շարունակելու ենք առանձնակի ուշադրություն դարձնել պաշտպանության և բանակաշինության ոլորտներին: Հզոր և մարտունակ բանակը մեր հանրապետության ու ժողովրդի անվտանգության և բնականոն զարգացման ամենակարևոր գրավականն է, և այսուհետ էլ արվելու է հնարավորը մեր զինված ուժերի մարտունակության աստիճանը բարձր պահելու, բանակը ժամանակակից զինտեխնիկայով հագեցնելու ուղղությամբ:
2018 թվականին տոնելու ենք Արցախյան շարժման 30-րդ տարեդարձը, Հայաստանի առաջին հանրապետության հռչակման և 1918 թվականի մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակները: Մենք ոչ միայն պարտավոր ենք նշել այդ տոները և հիշել հերոսներին, այլ նաև հետևել մեր նվիրյալների պատգամներին, զորացնել ու զարգացնել մեր անկախ և ազատ երկիրը, հանուն որի իրենց կյանքն են զոհաբերել հայ ժողովրդի լավագույն զավակները:
Հավե՜րժ փառք ու պատիվ բոլոր մարտիրոսներին:
Այս պահին բոլորս ունենք ջերմ ու նվիրական ցանկություններ: Բնական է, որ առաջին հերթին ուզում ենք, որ նոր տարում լինի խաղաղություն, որ մեր երեխաները, հարազատներն ու մերձավորները լինեն առողջ ու երջանիկ, տարեցները՝ ապահով ու անհոգ:
Ուզում եմ շնորհավորել մեր երկրի սահմանները անսասան պահող բոլոր քաջորդիներին՝ գեներալից մինչև շարքային: Թող նրանք պատվով և անփորձանք կատարեն հայրենիքի պաշտպանի իրենց պարտականությունները:
Շնորհավորում եմ ողջ հայ ժողովրդին, մեր բոլոր հայրենակիցներին Արցախում, Մայր Հայաստանում և Սփյուռքում: Մաղթում եմ բոլորիդ քաջառողջություն, հաջողություններ ու ամենայն բարիք:
Թող գալիք՝ 2018 թվականը լինի նոր ձեռքբերումների ու հաղթանակների տարի մեր երկրի, ժողովրդի և յուրաքանչյուր ընտանիքի ու քաղաքացու համար:

Президент Арцаха: пусть 2018-ый год будет годом новых достижений и побед для нашей страны
31 декабря президент Республики Арцах Бако Саакян направил поздравительное послание в связи с Новым Годом и Рождеством Христовым.
Настал момент прощаться с 2017-ым годом и встречать Новый 2018-ый год.
Уходящий год был достаточно насыщенным, богатым на разные события и достижения.
В 2017-ом году на всенародном референдуме была принята новая Конституция Республики Арцах. Проведены реформы в системе управления, цель которых заключается в усовершенствовании сферы управления, укреплении демократических институтов, расширении прав и свобод человека и гражданина.
В нашей стране были построены новые учебные заведения, медицинские учреждения, жилые дома, разные инфраструктуры. В торжественной обстановке была сдана в эксплуатацию автомагистраль Варденис-Мартакерт, имеющая важнейшее стратегическое значение и ставшая одной из основных артерий, связывающих Арцах с Арменией и внешним миром.
Имеем достижения и в других сферах, но многое еще предстоит сделать.
В наступающем году почти во всех отраслях экономики планируем осуществить разноплановые программы, которые будут направлены на последовательное повышение уровня благополучия нашего населения и улучшение социальных условий.
Разумеется, мы продолжим уделять особое внимание сферам обороны и военного строительства. Сильная и боеспособная армия - самый важный залог безопасности и естественного развития нашей республики и народа, и впредь будет сделано все возможное для повышения степени боеспособности наших вооруженных сил, оснащения армии современной военной техникой.
В 2018-ом году будет отмечаться 30-летие Арцахского движения, 100-летие провозглашения Первой Республики Армения и майских героических сражений 1918-го года. Мы обязаны не только отмечать эти праздники и помнить героев, но и должны следовать заветам наших преданных сынов, усиливать и развивать нашу независимую и свободную страну, ради которой пожертвовали своей жизнью лучшие сыны нашего народа.
Вечная честь и слава всем погибшим!
В этот момент у каждого из нас имеются теплые и заветные пожелания. Естественно, в первую очередь мы хотим, чтобы в новом году был мир, чтобы наши дети, родные и близкие были здоровы и счастливы, пожилые - обеспеченными и не обремененными заботами.
Хочу поздравить всех обеспечивающих незыблемость границ нашей страны героев - от генерала до рядового воина. Пусть они с честью и без происшествий выполняют свои обязанности защитника родины.
Поздравляю весь армянский народ, всех наших соотечественников в Арцахе, Армении и Диаспоре! Желаю всем крепкого здоровья, успехов ивсяческих благ!
Пусть наступающий 2018-ый год будет годом новых достижений и побед для нашей страны, народа, каждой семьи и каждого гражданина!