Թող 2018 թվականին շարունակի ամրապնդվել Հայաստան-Արցախ-սփյուռք եռամիասնությունը, անառիկ լինեն մեր սահմանները և հյուրընկալ՝ մեր օջախները. Սերժ Սարգսյան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ։
Ինչպես հայտնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասվում է.
«Հայաստանի Հանրապետության հարգարժա՛ն քաղաքացիներ,
2017 թվականին հրաժեշտ տալուց րոպեներ առաջ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ: Երախտապարտ եմ Հայաստանի զինվորին ու շինականին, մտավորականին ու գործարարին, բոլոր-բոլորին՝ անձնուրաց աշխատանքի, հայրենասիրության և համբերության համար: Այն հավատը, որ մենք բոլորս ունենք մեր ժողովրդի և երկրի ապագայի հանդեպ, թող մեզ ուժ տա նաև նոր տարում:
Այս պահին ընտանիքներով հավաքվել ենք տոնական սեղանների շուրջ: Բոլորս մտովի ամփոփում ենք անցնող տարին, գոհություն հայտնում Աստծուն: Բարեկամության և հարազատության դրական լիցքերով եկեք դիմավորենք 2018 թվականը:
2017 թվականը հետևողական աշխատանքի և լուրջ ծրագրերի իրագործման տարի էր: Լայնածավալ փոփոխությունների տեմպը չի նվազել. ավելին՝ դրանք ավելի մեծ վճռականությամբ ենք առաջ մղել: Այն դրական արդյունքները, որ մենք այս տարի ունեցանք, առաջին հերթին ձե՛ր ձեռքբերումներն են: Եվ դեռ համատեղ շատ անելիքներ ունենք, որպեսզի ամրապնդենք Հայաստանի պետականության և հասարակության հիմքերը:
Մեր հավակնությունները մեծ են, և մենք հետևողական ենք լինելու դրանք իրականացնելիս: Շարունակելու ենք անշեղորեն պաշտպանել Արցախի իրավունքները և շահերը: Իշխանությունների աշխատանքը պետք է զգալի և շոշափելի լինի Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու համար, պետք է բոլորիս վստահության զգացում հաղորդի: Մենք հրաշալի երկիր ունենք, և պետք է հպարտ լինենք այսպիսի երկրի քաղաքացի լինելու հանգամանքով:
2017 թվականին ընտրեցինք նոր Ազգային ժողով: Քաղաքական մրցապայքարը թեժ էր, սակայն մթնոլորտը կառուցողական էր: Խուսափեցինք թշնամանքից և հակադիր ճամբարների բաժան-բաժան լինելուց: Դա ավելի կարևոր է, քան այն, թե ով քանի տոկոս հավաքեց: Սա ևս մեկ առողջ միտում է, որն անցնող տարուց պետք է տեղափոխենք նոր տարի: Փոխադարձ հարգանքը, հանդուրժողականությունը և համերաշխությունը այսուհետ պետք է լինեն Հայաստանի քաղաքական կյանքի մշտական ուղեցույցները:
Գալիք տարի ավարտին կհասցնենք կառավարման նոր կարգի անցնելու մեր աշխատանքները: Ուշագրավ զուգադիպությամբ 2018 թվականին տոնելու ենք Հայաստանի Հանրապետության հիմնադրման 100-րդ տարեդարձը: Վստահությամբ կարող ենք պնդել, որ այս հոբելյանին մոտենում ենք ավելի ամուր և կայացած պետական-հասարակական կառույցներով:
Միասին Հայաստան ենք վերադարձնելու երկրից հեռացած մեր հարազատներին: Նրանք գալու են, քանի որ Հայաստան հայրենիքում աշխատելու և իրենց դրսևորելու ավելի մեծ ասպարեզ են տեսնելու: Մեր աշխատանքի նպատակը մեկն է՝ բացել նոր հորիզոններ և հնարավորություններ, ստեղծել գործունեության լայն դաշտ Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու համար:
2017 թվականին նոր զարկ ենք տվել մեր զինված ուժերն ամրապնդելու գործին: Իրականացվող փոփոխությունների արդյունքում զավակին բանակ ուղարկող ծնողները պետք է վստահ լինեն, որ նա ծառայում է գերազանց կազմակերպվածություն և բացառիկ կարգուկանոն ունեցող զինված ուժերում:
Մեր զինվորականներին եկեք մաղթենք բարի ծառայություն: Եկեք նրանց երախտագիտություն հայտնենք մեր անդորրը պաշտպանելու համար:
Եվս մեկ տարի է գումարվում Հայաստանի հազարամյակների անցյալին և մեր երիտասարդ անկախ պետականության պատմությանը: Թող 2018 թվականին շարունակի ամրապնդվել Հայաստան-Արցախ-սփյուռք եռամիասնությունը, անառիկ լինեն մեր սահմանները և հյուրընկալ՝ մեր օջախները:
Եկեք միասին բաժակ բարձրացնենք և խաղաղություն մաղթենք մեր Հայաստան աշխարհին, ջերմություն և ամրություն հաղորդենք մեր ընտանիքներին: Եվ միշտ հիշենք, որ մեր պետության հիմքը ընտանիքն է: Թող միշտ սիրո, երջանկության, հոգատարության և փոխըմբռնման մթնոլորտ տիրի մեզնից յուրաքանչյուրի տանը:

Пусть в 2018 году будут неприступны наши границы и гостеприимны наши очаги: президент Армении
Президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание по случаю праздников Нового Года и Святого Рождества
"Уважаемые граждане Республики Армения!
За несколько минут до того, как мы попрощаемся с 2017 годом, хочу выразить вам благодарность. Я благодарен воину и мирянину Армении, представителям интеллигенции и предпринимателям, всем-всем за самоотверженный труд, патриотизм и терпение. Та вера, которую мы все имеем по отношению к будущему нашего народа и страны, пусть придает нам силы и в новом году.
В этот момент мы с нашими семьями собрались вокруг праздничных столов. Все мы мысленно подводим итоги уходящего года, благодарим Бога. Давайте же встретим 2018 год, преисполнившись позитива дружбы и родства!
2017 год был годом упорной работы и реализации серьезных программ. Темп широкомасштабных изменений не снизился. Более того, мы продвигали их с ещё большей решительностью. Те положительные результаты, которые мы имели в этом году, в первую очередь, - ваши достижения. И нам вместе еще многое предстоит сделать, чтобы укрепить основы государственности и общества Армении.
Наши амбиции велики, и мы будем последовательны в их реализации. Продолжим неуклонно отстаивать права и интересы Арцаха. Работа властей должна быть ощутимой и осязаемой для каждого гражданина Армении, должна всем нам придавать чувство уверенности. У нас чудесная страна, и мы должны гордиться тем, что являемся гражданами такой страны.
В 2017 году мы избрали новое Национальное Собрание. Политическая борьба была острой, однако атмосфера была конструктивной. Мы избежали вражды и разделения противостоящих лагерей. Это важнее, чем то, кто сколько процентов набрал. Это ещё одна здоровая тенденция, которую мы должны перенести из уходящего года в новый год. Взаимное уважение, терпимость и солидарность отныне должны быть постоянными проводниками политической жизни Армении.
В наступающем году мы доведем до завершения нашу работу по переходу к новой системе управления. По примечательному совпадению в 2018 году мы будем праздновать 100-летие основания Республики Армения. С уверенностью можем утверждать, что подходим к этому юбилею с более прочными и состоявшимися государственно-общественными структурами.
Вместе мы вернём в Армению наших покинувших страну родственников. Они вернутся, поскольку на Родине - в Армении увидят еще большую область для работы и самореализации. Цель нашей работы одна: открыть новые горизонты и возможности, создать широкое поле деятельности для каждого гражданина Армении.
В 2017 году мы придали новый импульс делу укрепления наших вооруженных сил. В результате осуществляемых изменений провожающие сына в армию родители должны быть уверены, что он служит в отлично организованных и имеющих исключительный порядок вооружённых силах.
Давайте пожелаем нашим военным доброй службы. Давайте выразим им благодарность за то, что охраняют наш покой.
Прибавляется ещё один год к насчитывающему многие тысячи лет прошлому Армении и к истории нашей молодой независимой государственности. Пусть в 2018 году продолжит укрепляться триединство Армения-Арцах-Диаспора, будут неприступны наши границы и гостеприимны наши очаги!
Давайте вместе поднимем бокалы и пожелаем мира нашей стране Армении, передадим тепло и крепость нашим семьям. И давайте всегда помнить, что основа нашего государства - семья. Пусть всегда царит атмосфера любви, счастья, заботы и взаимопонимания в доме каждого из нас.