Թող 2018 թվականին շարունակի ամրապնդվել Հայաստան-Արցախ-սփյուռք եռամիասնությունը, անառիկ լինեն մեր սահմանները և հյուրընկալ՝ մեր օջախները. Սերժ Սարգսյան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ։
Ինչպես հայտնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասվում է.
«Հայաստանի Հանրապետության հարգարժա՛ն քաղաքացիներ,
2017 թվականին հրաժեշտ տալուց րոպեներ առաջ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ: Երախտապարտ եմ Հայաստանի զինվորին ու շինականին, մտավորականին ու գործարարին, բոլոր-բոլորին՝ անձնուրաց աշխատանքի, հայրենասիրության և համբերության համար: Այն հավատը, որ մենք բոլորս ունենք մեր ժողովրդի և երկրի ապագայի հանդեպ, թող մեզ ուժ տա նաև նոր տարում:
Այս պահին ընտանիքներով հավաքվել ենք տոնական սեղանների շուրջ: Բոլորս մտովի ամփոփում ենք անցնող տարին, գոհություն հայտնում Աստծուն: Բարեկամության և հարազատության դրական լիցքերով եկեք դիմավորենք 2018 թվականը:
2017 թվականը հետևողական աշխատանքի և լուրջ ծրագրերի իրագործման տարի էր: Լայնածավալ փոփոխությունների տեմպը չի նվազել. ավելին՝ դրանք ավելի մեծ վճռականությամբ ենք առաջ մղել: Այն դրական արդյունքները, որ մենք այս տարի ունեցանք, առաջին հերթին ձե՛ր ձեռքբերումներն են: Եվ դեռ համատեղ շատ անելիքներ ունենք, որպեսզի ամրապնդենք Հայաստանի պետականության և հասարակության հիմքերը:
Մեր հավակնությունները մեծ են, և մենք հետևողական ենք լինելու դրանք իրականացնելիս: Շարունակելու ենք անշեղորեն պաշտպանել Արցախի իրավունքները և շահերը: Իշխանությունների աշխատանքը պետք է զգալի և շոշափելի լինի Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու համար, պետք է բոլորիս վստահության զգացում հաղորդի: Մենք հրաշալի երկիր ունենք, և պետք է հպարտ լինենք այսպիսի երկրի քաղաքացի լինելու հանգամանքով:
2017 թվականին ընտրեցինք նոր Ազգային ժողով: Քաղաքական մրցապայքարը թեժ էր, սակայն մթնոլորտը կառուցողական էր: Խուսափեցինք թշնամանքից և հակադիր ճամբարների բաժան-բաժան լինելուց: Դա ավելի կարևոր է, քան այն, թե ով քանի տոկոս հավաքեց: Սա ևս մեկ առողջ միտում է, որն անցնող տարուց պետք է տեղափոխենք նոր տարի: Փոխադարձ հարգանքը, հանդուրժողականությունը և համերաշխությունը այսուհետ պետք է լինեն Հայաստանի քաղաքական կյանքի մշտական ուղեցույցները:
Գալիք տարի ավարտին կհասցնենք կառավարման նոր կարգի անցնելու մեր աշխատանքները: Ուշագրավ զուգադիպությամբ 2018 թվականին տոնելու ենք Հայաստանի Հանրապետության հիմնադրման 100-րդ տարեդարձը: Վստահությամբ կարող ենք պնդել, որ այս հոբելյանին մոտենում ենք ավելի ամուր և կայացած պետական-հասարակական կառույցներով:
Միասին Հայաստան ենք վերադարձնելու երկրից հեռացած մեր հարազատներին: Նրանք գալու են, քանի որ Հայաստան հայրենիքում աշխատելու և իրենց դրսևորելու ավելի մեծ ասպարեզ են տեսնելու: Մեր աշխատանքի նպատակը մեկն է՝ բացել նոր հորիզոններ և հնարավորություններ, ստեղծել գործունեության լայն դաշտ Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու համար:
2017 թվականին նոր զարկ ենք տվել մեր զինված ուժերն ամրապնդելու գործին: Իրականացվող փոփոխությունների արդյունքում զավակին բանակ ուղարկող ծնողները պետք է վստահ լինեն, որ նա ծառայում է գերազանց կազմակերպվածություն և բացառիկ կարգուկանոն ունեցող զինված ուժերում:
Մեր զինվորականներին եկեք մաղթենք բարի ծառայություն: Եկեք նրանց երախտագիտություն հայտնենք մեր անդորրը պաշտպանելու համար:
Եվս մեկ տարի է գումարվում Հայաստանի հազարամյակների անցյալին և մեր երիտասարդ անկախ պետականության պատմությանը: Թող 2018 թվականին շարունակի ամրապնդվել Հայաստան-Արցախ-սփյուռք եռամիասնությունը, անառիկ լինեն մեր սահմանները և հյուրընկալ՝ մեր օջախները:
Եկեք միասին բաժակ բարձրացնենք և խաղաղություն մաղթենք մեր Հայաստան աշխարհին, ջերմություն և ամրություն հաղորդենք մեր ընտանիքներին: Եվ միշտ հիշենք, որ մեր պետության հիմքը ընտանիքն է: Թող միշտ սիրո, երջանկության, հոգատարության և փոխըմբռնման մթնոլորտ տիրի մեզնից յուրաքանչյուրի տանը:

Serzh Sargsyan: May the Faith We Have for the Future of the Country Invigorate Us Throughout the Coming Year
The RA President Serzh Sargsyan congratulated on the occassion of New Year. He sent a message to all Armenians, which as the press service of the RA President informs, reads as follows:
"Honorable Citizens of the Republic of Armenia,
I would like to express my gratitude to you just a few minutes before bidding farewell to 2017. I am grateful to Armenia’s soldiers and simple country folk, intellectuals and business people, I am grateful to everyone for dedication, patriotism and patience. May the faith we have for our people and the future of the country invigorate us throughout the coming year.
At this moment, we have gathered around festive tables with our family members. Every one of us is summing up the outgoing year, thanking God. Let us see 2018 in with a positive feeling of friendship and kinship.
2017 was a year of successive work and implementation of serious projects. The pace of large-scale transformations was not down at all; moreover, we implemented them with ever greater determination. The achievements we had this year are first of all your own achievements. And yet, we have much to do in order to consolidate the foundations of the Armenian statehood and society.
Our ambitions are great, and we will be consistent in implementing them. We will continue to defend Artsakh’s legitimate rights and interests. The work done by the authorities should be felt by every citizen of Armenia and instill a feeling of confidence in us. We have a wonderful country, and we should be proud of being a citizen of such a country.
In 2017, we elected a new national assembly. The electoral campaign was too keen, but the atmosphere was constructive. We avoided hostility and social divide, which matters more than the number of votes. This is another sound trend that should be built on in the New Year. Mutual respect, tolerance and consolidation must set benchmarks in Armenia’s political life.
Next year we will complete our transition to the new system of governance. It is noteworthy that we will be celebrating the 100th anniversary of the Republic of Armenia at the same time. We can state confidently that we will usher in this jubilee with more cohesive and well-established social and political institutions.
We are going to get our fellow countrymen back to Armenia. They will be back seeing that a great deal of work has to be done in Homeland. The chief objective of our work is to open up new horizons and opportunities, provide a wider field of activity for each Armenian citizen.
In 2017, we stepped up our efforts to build the armed forces of Armenia. As a result, we expect that those parents seeing off their sons to the army might feel confident that their son is called up to serve in well-organized and highly disciplined armed forces. Let us wish our soldiers good service. Let us thank them for protecting our peace.
One more year is going to join the line-up of Armenia’s millennia-long history and the years of our emerging independent statehood. Let the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity continue to strengthen in 2018; may our borders be safe and our homes – hospitable.
Let us raise a glass to wish peace to the Armenian world, as well as warmth and cohesion to our families. Always remember that the foundation of our country is the family.
May our hearth and home always be blessed with an atmosphere of love, affection, care and understanding!