Քրդերն ու հայերը բողոքում են Փարիզ Էրդողանի այցի դեմ
Հազարավոր քրդեր դուրս են եկել Փարիզի փողոցներ՝ բողոքելով Ֆրանսիայի իշխանությունների անկարողության դեմ, որոնք մինչ օրս 2013 թվականին 3 քուրդ ապստամբ կանանց սպանության համար որևէ մեկի չեն դատապարտել:
Ցուցարարները բարձրաձայնել են «Էրդողանը մարդասպան է» այն ժամանակ, երբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը այցով Ֆրանսիայում է գտնվել, հաղորդում է AFP- ն:
2013-ին Փարիզի կենտրոնում հայտնաբերվեց երեք մահացած կին: Ըստ աղբյուրների՝ թուրքական հետախուզությունը պաշտոնապես հերքել է սպանություններին որևէ առնչությունը, սակայն ֆրանսիացի քննիչները եզրակացրել են, որ թուրքական լրտեսները ներգրավված են գործին:
Միակ կասկածյալ Օմեր Գունեյը մինչ դատական գործի սկսվելը 2016 թվականին բանտում մահացել է:
Ինչպես նշում է գործակալությունը, հայ համայնքը դեմ է եղել նաև Էրդողանի այցին Փարիզ` նրան անվանելով «բռնապետ»:
«Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ցույց տվեց ֆրանսիացիներին իր իրական դեմքը, բռնապետ, որն իրեն այնպես է պահում, կարծես իր պալատում է՝ հակառակ եվրոպական չափանիշներին, որոնց նա հավակնում է», - ասել է  Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը:

Курды и армяне протестуют против визита Эрдогана в Париж
Тысячи курдов вышли на улицы Парижа, протестуя против неспособности французских властей осудить кого-либо за убийство трех женщин-курдских повстанцев в 2013 году.
Демонстранты скандировали "Эрдоган, убийца" в то время, когда во Франции с визитом находился президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, сообщает AFP.
Три женщины были найдены мертвыми в центре Парижа в 2013 году. Согласно источникам, турецкая разведка официально отрицала какую-либо роль в убийствах, но французские следователи пришли к заключению, что турецких шпионы были замешаны в деле. Единственный подозреваемый Омер Гуней умер в тюрьме в 2016 году до того, как началось судебное разбирательство.
Как отмечает агентство, армянская община также выступила против визита Эрдогана в Париж, назвав его "диктатором". "Реджеп Тайип Эрдоган показал французам свое истинное лицо - диктатор, который ведет себя так, как будто он находился в своем дворце, вопреки европейским стандартам, на которые он претендует",- заявили в Координационном совете армянских организаций Франции.