Եգիպտոսում փարավոնների հնագույն «գրասենյակն» են հայտնաբերել
Ամերիկացի և եգիպտացի հնէաբանները Բեխդետի՝ Հարավային թագավորության մայրաքաղաքի տարածքում հայտնաբերել են փարավոնների հնագույն «գրասենյակը», որտեղ պահվել են գանձեր և աշխատել են Հին Եգիպտոսի հինգերորդ դինաստիայի շրջանի պաշտոնատար անձինք: Ինչպես հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ այս մասին հայտնել է Եգիպտոսի Հնությունների գործերով նախարարությունը:
Սկզբում  բնակավայրը չի գրավել հնագետների ուշադրությունը, քանի որ հելլենիստական ժամանակաշրջանում նրա կողքին կառուցվել է Գորա հոյակերտ տաճարը, որը մինչ օրս գոյատևում է գրեթե իր սկզբնական տեսքով:
Միայն 20-րդ դարի կեսերին գիտնականները հայտնաբերեցին, որ այս պաշտամունքային շենքի կողքին թաքնվում է մի ամբողջ հին եգիպտական քաղաք, որը պահպանել է գրեթե երեք հազար տարվա հնագույն քաղաքակրթության շարունակական պատմությունը:

Археологи нашли в Египте древнейшую "канцелярию" фараонов
Американские и египетские археологи нашли на территории Бехдета, столицы Южного царства, пока древнейшую "канцелярию" фараонов, в которой хранились сокровища и работали чиновники времен пятой династии Древнего Египта, сообщает Министерство по делам древностей Египта, передает РИА Новости.
Этот комплекс, как отметил Мостафа Вазири (Mostafa Waziri), текущий глава Высшего совета по делам древностей, на настоящий момент является самым древним следом существования цивилизации в Бехдете, и он отодвигает время его основания на несколько столетий назад.
Изначально само поселение не привлекало внимания археологов, так как рядом с ним уже в эллинистический период был построен роскошный храм Гора, который дожил до нашего времени почти в первозданном виде. Только в середине 20 века ученые обнаружили, что под холмами рядом с этим культовым сооружением скрывается целый древнеегипетский город, сохранивший в себе почти три тысячи лет непрерывной истории древней цивилизации.