Մոսկվան չի հասկանում Իրանի հարցով նոր համաձայնագրի վերաբերյալ ԱՄՆ դիրքորոշումը
Մոսկվան չի հասկանում, թե ԱՄՆ-ն ինչ նկատի ունի, երբ խոսում է Իրանի հարցով նոր համաձայնագրի մասին, որը նրանց կարծիքով պետք է փոխարինի Համատեղ գործողությունների համապարփակ ծրագրին, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Մեզ համար անհասկանալի է, թե ինչ նկատի ունեն ամերիկացի գործընկերները, երբ սկսում են բանակցություններ վարել ինչ-որ նոր համաձայնագրի մշակման շուրջ, որը պետք է «շտկի գոյություն ունեցող պայմանագրի թերությունները», - ասել է Ռյաբկովը՝ մեկնաբանելով Թրամփի կոչերը:
«Նախապես հայտարարվել է, որ Իրանը, Ռուսաստանը և Չինաստանն այս համաձայնագրի շուրջ բանակցություններին չեն հրավիրվում: Սա ամերիկացիների որոշումն է, անհասկանալի է բանակցությունների բովանդակությունը և այդ կարգի բանակցությունների թեման: Սակայն մեզ, ըստ էության, դա քիչ է հետաքրքրում, քանի որ ՀԳՀԾ փոփոխության ենթակա չէ»,- շեշտել է Ռյաբկովը:

Москва не понимает позицию США о новом соглашении по Ирану
Москва не понимает, что имеют в виду США, когда говорят о новом соглашении по Ирану, которое, с их точки зрения, должно заменить Совместный всеобъемлющий план действий, заявил в интервью РИА Новости замглавы МИД России Сергей Рябков, передает РИА Новости.
"Нам непонятно, что имеют в виду американские коллеги, когда начинают вести договор о разработке некоего нового соглашения, которое должно, как они считают, "исправить недостатки" существующей договоренности", - заявил Рябков, комментируя эти призывы Трампа.
"Заранее объявлено, что Иран, Россия и Китай к переговорам по этому соглашению не приглашаются. Это решение американцев, непонятно содержание переговоров и предмет такого рода переговоров. Но нас, собственно говоря, это и мало интересует в силу того, что СВПД коррекции не подлежит", -подчеркнул Рябков.