Ինքնաթիռը Մեքսիկայից Ռուսաստան չի կարողացել վերադառնալ արտաքսվող հայերի պատճառով
«Ռոսիա» ավիաընկերությանը պատկանող (մտնում է «Աերոֆլոտ» խմբի մեջ) ինքնաթիռը Մեքսիկայի Կանկուն քաղաքից չի կարողանում Ռուսաստան վերադառնալ Մեքսիկայի ավիաիշխանությունների գործողությունների ու հայ քաղաքացիներին արտաքսելու անսպասելի որոշման պատճառով։ Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ին` հղում կատարելով ավիաընկերության ներկայացուցչին։
Ավելի վաղ Կինտանա–Ռոո նահանգում Ռուսաստանի պատվավոր հյուպատոս Արմինե Վոլպերտը հայտնել էր, որ մոտ 500 զբոսաշրջիկ չեն կարողանում հայրենիք մեկնել Կանկուն մեքսիկական զբոսաշրջային քաղաքի օդանավակայանում կայանման համար «Ռոսիա» ավիաընկերության ունեցած պարտքի պատճառով։
Հյուպատոսի խոսքով` ռուսաստանցիներին օդանավից դուրս են հրավիրել 8 ժամ օդանավում անցկացնելուց հետո։ Ինչպես նշել էր Վոլպերտը, թռիչքին սպասելիս ուղևորները դիմել են հյուպատոսության և դեսպանության օգնությանը։
««Ռոսիա» ավիաընկերությունը պարտք չունի օդանավակայանում կայանման համար : Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգների էմիգրացիոն վերահսկման անսպասելի պահանջով «Ռոսիա» ավիաընկերության չվերթով պետք է ՀՀ չորս քաղաքացի արտաքսեին։ Այդ պատճառով օդանավակայանը թույլտվություն չէր տալիս ինքնաթիռին իրականացնել չվերթը», – պատմել են ավիաընկերությունում։

Из Мексики не могут вылететь около пятисот туристов - из-за армян
Самолет авиакомпании "Россия" (входит в группу "Аэрофлот") не может вылететь в РФ из мексиканского Канкуна из-за действий мексиканских авиационных властей, долгов у перевозчика нет, заявил РИА Новости представитель авиакомпании.
Ранее почетный консул РФ в штате Кинтана-Роо Армина Вольперт сообщила агентству, что порядка 500 российских туристов не могут вылететь на родину из-за долга авиакомпании "Россия" за стоянку самолета в аэропорту мексиканского курортного города Канкун. По данным консула, пассажиров чартерного рейса высадили из самолета после восьми часов пребывания в салоне в ожидании вылета. Как отмечала Вольперт, пассажиры обратились за помощью к консульству и посольству.
"Авиакомпания "Россия" не имеет задолженности перед аэропортом Канкуна за стоянку воздушных судов или по иным платежам", - сообщил агентству представитель перевозчика.
Изначально, по его словам, чартерный рейс FV5882 должен был вылететь на самолёте Boeing-747 по расписанию в 18.10 московского времени 16 января. "Однако по неожиданному требованию эмиграционного контроля Мексиканских Соединенных Штатов на рейсе авиакомпании "Россия" должны были быть депортированы четыре гражданина Армении. По данной причине аэропорт не давал разрешение на вылет лайнера", - рассказали в авиакомпании.