Նախագահը հանդիպել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի և Սենատի բարեկամության խմբերի անդամների հետ (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Ֆրանսիա աշխատանքային այցի շրջանակներում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունվարի 23-ի երեկոյան հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ժակ Մարիլոսյանի, Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազի և այդ պատգամավորական խմբերի անդամների հետ: Հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ժակ Մարիլոսյանը հանդես են եկել ելույթներով:
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի և Սենատի բարեկամության խմբերի անդամների հետ հանդիպմանը
Հարգելի՛ Ժակ Մարիլոսյան,
Այսօրվա հանդիպումն ինձ համար, իհարկե, առաջին հերթին հանդիպում է իսկական բարեկամների հետ՝ մարդկանց, ում համար բարեկամության խմբի անդամ լինելն ինքնանպատակ չէ, իսկ բարեկամությունը՝ թանկ։ Մարդկանց հետ, ովքեր իսկապես հանձն են առել իրենց ներդրումը բերել հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ բարեկամության ամրապնդմանը, մեր միջպետական օրակարգի համալրմանը, մեր ժողովուրդների միջև փոխըմբռնման բարձրացմանը։ Եվ այդ պատասխանատու առաքելությունը ձեզ հաջողվում է հիանալի իրականացնել։ Շնորհակալ ենք, որ անկախություն ձեռք բերելուց ի վեր դուք միշտ մեր կողքին եք և կայուն զարգացման ուղին բռնած Հայաստանին աջակցում եք կարևոր հարցերում, այդ թվում նաև՝ ժողովրդավարության և բարեփոխումների ամրապնդման գործում, Արցախի խնդրի արդարացի առաջմղման հարցում:
Հանդիպելով թե՛ Հայաստանում և թե՛ Ֆրանսիայում, մենք միշտ էլ քննարկելու հարցեր ունենք, քանի որ իսկական բարեկամներին վայել մեր ծավալուն օրակարգը դինամիկ զարգացում է ունենում, միշտ նորացվում է, փոփոխվում է՝ մեր երկրների, տարածաշրջանի և գլոբալ զարգացումներին համընթաց:
Ուրախ եմ, որ հայ-ֆրանսիական բարեկամական ոգուն համահունչ՝ խորհրդարանական համագործակցությունը դրսևորվում է նաև բազմակողմ հարթակներում` Եվրոպայի խորհրդի, ԵԱՀԿ-ի, ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովներում: Գիտեմ, իհարկե, որ վերջին խորհրդարանական ընտրություններից հետո այդ վեհաժողովներում ֆրանսիական պատվիրակությունների կազմերը նորացվել են, բայց ես հույս ունեմ, որ այսօրվա պատվիրակությունները կշարունակեն համագործակցությունը մեզ հետ, մշտապես հետամուտ կլինեն այն հարցերին, որ զգայուն են նաև Հայաստանի համար: Իհարկե, նաև շատ բարձր եմ գնահատում Եվրոպական խորհրդարանի անդամներին: Մենք այնտեղ ներկայացված չենք, բայց շատ շնորհակալ եմ նաև այդ պատգամավորներին, ովքեր մշտապես ուշադիր են հայկական հարցերի նկատմամբ:
2017 թվականն, իսկապես, կարևոր տարի էր թե՛ Հայաստանի և թե՛ Ֆրանսիայի համար. Ֆրանսիայի ժողովուրդն ընտրեց նոր նախագահ, նոր խորհրդարան։ Ես վստահ եմ, որ այս Ազգային ժողովն էլ կշարունակի մեծ դերակատարում ունենալ Ֆրանսիան ավելի զարգացնելու և հզորացնելու գործում: Իհարկե, Հայաստանում ևս կայացան խորհրդարանական ընտրություններ, որոնք դարձան մինչ այդ իրականացված Սահմանադրական բարեփոխումների և ընդունված նոր Ընտրական օրենսգրքի յուրահատուկ փորձաքարը։ Իսկ դա նշանակում է, որ Հայաստանում առավել ամրապնդվեցին ժողովրդավարության հիմքերը, ինչի շնորհիվ մենք ապրիլին սահուն անցում կկատարենք կառավարման խորհրդարանական ձևին։ Անշուշտ, սա բեկումնային որոշում էր, որ մենք կայացրեցինք հիմնվելով մեր քաղաքական դաշտի ավանդույթների և մշակութային առանձնահատկությունների վրա՝ նպատակ ունենալով ապահովել Հայաստանի երկարաժամկետ կայուն զարգացումը։
2017 թվականին ստորագրվեց նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը: Դա մեզ համար առաջին հերթին նշանակում է, որ Հայաստանը, հայ ժողովուրդն իրեն համարում է եվրոպական քաղաքակրթության անքակտելի մաս՝ հավատարիմ իր ակունքներին, իր դավանանքին, մեր ընդհանուր եվրոպական արժեքներին:
Մենք համոզված ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի: Այս մասին ես հայտարարել եմ հնարավոր բոլոր բարձր ամբիոններից և այժմ էլ վերահաստատում եմ մեր այս հանձնառությունը: Եվ իհարկե, այս առումով մենք շատ բարձր ենք գնահատում մեր բարեկամ և վստահելի գործընկեր Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի ջանքերն ուղղված հիմնահարցի խաղաղ բանակցային կարգավորմանը: Միաժամանակ, բոլորը պետք է շատ հստակ գիտակցեն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը մարդու իրավունքների խնդիր է: Եվ այն կարող է լուծվել միայն մարդու հիմնարար և անօտարելի իրավունքներից մեկի՝ ժողովրդի ազատ ինքնորոշման միջոցով: Ադրբեջանը պետք է ճանաչի և հարգի Արցախի ժողովրդի կողմից սեփական ապագան ինքնուրույն որոշելու իրավունքը, իսկ արցախահայության անվտանգությունը պետք է երաշխավորված լինի բոլոր հնարավոր միջազգային և ներքին մեխանիզմներով: Եվ այս առումով նույնպես ի դեմս ձեզ շատ կարևոր է Ֆրանսիայի ձայնը, քանզի Ֆրանսիան խաղաղության ջատագով է, իսկ մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու խթանումը մշտապես Ֆրանսիայի առաջնահերթությունն է եղել:
Եվ այս համատեքստում մեծապես կարևորում եմ նաև ֆրանսիացի խորհրդարանականների այցերը Արցախ, սեփական աչքերով տեսածի փոխանցումը Ֆրանսիայի հանրությանը, ինչը հսկայական, ուղղակի անգնահատելի նպաստ է բերում Արցախի խնդրի արդարացի կարգավորմանը: Եվ հետևելով ձեր օրինակին՝ արդեն իսկ բազմաթիվ երկրների օրենսդիրներ են այցելում ԼՂ, ինչն, անշուշտ, տալիս է իր դրական արդյունքները: Մեր բարեկամ պետությունների նմանօրինակ ջանքերի շնորհիվ՝ Արցախի ժողովուրդը փոքր, բայց հաստատուն քայլերով հաղթահարում է Ադրբեջանի քարոզչական կեղծիքը:
Ուրախ եմ ձեզ ասել, որ այս տարի մեր մայրաքաղաքում կտիրեն ֆրանկոֆոն ոգին, ֆրանսիական շունչը, կծածանվեն ֆրանսիական խորհրդանիշերը։ Երևանը հոկտեմբերին կհյուրընկալի Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովը։ «Ապրել միասին»՝ չափազանց կարևոր այս ուղերձը պիտի մենք բարձրաձայնենք։ Եվ ուրախ կլինենք բոլորիդ տեսնելու այդ միջոցառմանը:
Եվ, իհարկե, ես լիահույս եմ, որ դուք կշարունակեք խորացնել արդյունավետ համագործակցությունը ձեր հայ գործընկերների հետ, կշարունակեք այցելել Հայաստան և Արցախ, տեղեկանալ մեր անցուդարձին, կարող եք օբյեկտիվ տեղեկատվություն տարածել՝ ի շահ մեր երկրների, ի նպաստ եվրոպական ժողովրդավարության, մարդասիրության և խաղաղության: Ձեր աշխատանքն, իսկապես, շատ կարևոր է, մեզ համար շատ արժեքավոր:
Ինչպես դուք՝ ֆրանսիացիներդ եք ասում «Ցանկանալ նշանակում է կարողանալ» (Vouloir, c'est pouvoir): Վստահ եմ, որ ցանկության դեպքում հետևողական, ամենօրյա, ամենժամյա աշխատանքով մենք կարող ենք հասնել ավելիին՝ ի նպաստ մեր երկրների բարօրության և ի հարատևումն մեր ժողովուրդների պատմական բարեկամության։ Եվ ուզում եմ կրկնել պարոն Մարիլոսյանի խոսքերը՝
Կեցցե՛ Ֆրանսիան,
Կեցցե՛ Հայաստանը,
Կեցցե՛ հայ-ֆրանսիական բարեկամությունը:
Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ժակ Մարիլոսյանի ելույթը Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի և Սենատի բարեկամության խմբերի անդամների հետ հանդիպմանը
Պարո՛ն Նախագահ,
Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև հարաբերությունները բազմադարյա են, ունեն փառավոր էջեր, բայց նաև սև էջեր, այդ թվում՝ Ցեղասպանության ժամանակահատվածի էջերը, երբ Ֆրանսիան դարձավ շատ հայերի համար երկրորդ հայրենիք՝ տալով անվանի զավակներ՝ մեծ երգիչներ, պատգամավորներ, անգամ «Ֆորմուլա-1»-ի վարորդներ:
Այսօր մեր երկու երկրների միջև փոխհարաբերությունների ընդհանուր համատեքստում մենք հատկապես ուզում ենք շեշտը դնել տնտեսական բաղադրիչի վրա: Եվ մեր մյուս գործընկերը՝ պարոն Գիյոմ Գասպարյանը՝ դարձյալ պատգամավոր, առանձնահատուկ ուշադրություն կդարձնի երկկողմ հարաբերություններում տնտեսական զարգացմանը: Ինչպես այսօր արդեն խոսեցինք նախագահ Մակրոնի ներկայությամբ` հունիս ամսին մենք մտադիր ենք ֆրանսիական պատգամավորական պատվիրակություն բերել Հայաստան: Մեր այցի ծրագիրը դեռևս մշակման ընթացքում է, բայց նախատեսում ենք ներառել մասնավորապես բարձրագույն կրթության ոլորտի պատասխանատուներին, այդ թվում` Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի ղեկավարությանը: Կուզենայինք ինչ-որ կերպ նպաստել Հայաստանում ներդրումների խրախուսմանը: Մենք կուզենայինք նաև փորձի փոխանակում իրականացնել սահմանադրական գործընթացների և սահմանադրական նորմերի կիրառման հետ կապված երկու երկրների խորհրդարանականների միջև քննարկումների անցկացմամբ:
Եվ վերջապես մի թեմա, որի մասին, կարծեմ, Ձեր այցի ընթացքում շարունակ խոսվել է. հոկտեմբերին լինելու է Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը: Այդ մեծ միջոցառումը, որը տեղի է ունենալու Երևանում, կգա ևս մեկ անգամ խորհրդանշելու ձեր երկրի խորքային կապը մեր լեզվի և մեր մշակութային ինքնության հետ:
Ես առայժմ խոսեցի միայն 2018 թվականի մեր ծրագրերի մասին, բայց, անկասկած, կան հետագա տարիներ, որոնք կգան տարեցտարի ամրապնդելու մեր երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող դաշինքը:
Ուրեմն, թող հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները հարատև լինեն: Կարծեմ, հայերեն դա այդպես է հնչում՝ կեցցե՛ հայ-ֆրանսիական բարեկամությունը:

President Meets With Members of French National Assembly and Senate Friendship Groups
Within the framework of his working visit to France, President Serzh Sargsyan on January 23 met with President of National Assembly France-Armenia Friendship Group Jacques Marilossian, President of Senate France-Armenia Friendship Group Gilbert-Luc Devinaz and members of these parliamentary groups. President Serzh Sargsyan and President of the France-Armenia Friendship Group Jacques Marilossian made speeches.
Statement by President Serzh Sargsyan at the meeting with the France-Armenia Friendship Group
Dear Jacques Marilossian,
Dear MPs,
Today’s meeting is of course a meeting with true friends, for whom to be a member of a friendship group is not an end in itself, and friendship is a great value, who are really committed to promoting the Armenian-French friendship, our interstate agenda, mutual understanding between our peoples. And you have been amazingly successful in that mission of yours.
We are grateful to you for supporting us since independence. You have always been with us and supported Armenia, which is on the path of sustainable development, on important issues, including the promotion of democracy and reforms and the fair resolution of the Artsakh issue.
Meeting both in Armenia and in France, we always have questions to discuss, since our extensive agenda as it befits true friends is dynamic, constantly evolving in tune with our countries, regions and global developments.
I am glad that in keeping with the Armenian-French friendly spirit, parliamentary cooperation is also displayed on multilateral platforms at the Council of Europe, OSCE and NATO Parliamentary Assemblies.
I know, of course, that after the recent parliamentary elections the French delegations’ have been renewed in the aforementioned organizations, but I hope that today’s delegations will continue to cooperate with us and will always pursue the issues that are sensitive to Armenia as well.
Of course, I also highly appreciate the members of the European Parliament. We are not represented there, but I am very grateful to those MPs who remain sensitive to Armenian issues.
2017 was indeed an important year for both Armenia and France. The French people elected a new president, a new parliament. I am convinced that this National Assembly will continue to play a key role in the development and strengthening of France.
In Armenia, too, parliamentary elections were held, which became a stress-test for the ongoing constitutional reform and the newly adopted Electoral Code. And this means that democracy has become stronger in Armenia, thanks to which we can smoothly shift to parliamentary form of government in April.
Obviously, this was a crucial decision that we made based on the traditions and cultural peculiarities of our political field with a view to ensuring Armenia’s long-term sustainable development.
In 2017, the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement was signed. It means for us, first of all, that Armenia, the Armenian people, consider themselves as an integral part of European civilization, loyal to its origins, its creed, our common European values.
We are convinced that there is no alternative to peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. I have stated this on all possible high tributes and now I reaffirm our commitment. And, of course, we highly appreciate the efforts made by our friendly and reliable partner France as an OSCE Minsk Group co-chair country toward the peaceful settlement of the conflict.
At the same time, everyone should clearly realize that the Nagorno-Karabakh problem stems from human rights. And it can be solved only through one of the fundamental and inalienable human rights – peoples’ right to self-determination.
Azerbaijan must recognize and respect Artsakh’s right to self-determination, and the security of Artsakh-based Armenians should be guaranteed with all possible international and internal mechanisms. And in this respect, France may have a decisive voice as it is an advocate of peace and human rights and has always prioritized them.
In this context, I attach great importance to French parliamentarians’ visits to Artsakh, as thereby they can share with the French society what they have seen over there, which can make a huge and invaluable contribution to the fair settlement of the Artsakh issue. Following your example, many lawmakers have already visited Nagorno-Karabakh which, of course, is yielding positive results.
Thanks to similar initiatives coming from other friendly countries, Artsakh’s people is overcoming step by step the propaganda ban imposed by Azerbaijan.
It is a pleasure for me to tell you that the spirit of Francophonie, the breath of France, French symbols will sprinkle this year in our capital. Yerevan is due to host the 17th Francophone Summit in October.
We must voice the extremely important message “Living Together,” and we will be glad to see all of you at this event.
And, of course, I hope you will continue to deepen effective cooperation with your Armenian counterparts, continue to visit Armenia and Artsakh, learn about our experiences, you can disseminate objective information for the benefit of our countries in favor of European democracy, humanism and peace. Your work is really very important to us.
As the French saying goes “Vouloir, c’est pouvoir.” I am confident that through consistent daily work, we can achieve more for the sake of our countries’ well-being and lasting friendship between our two peoples. And I want to repeat Mr. Marilossian’s words:
Long live France,
Long live Armenia,
Long live Armenian-French friendship!
Remarks by France-Armenia Friendship Group President Jacques Marilossian, delivered at the meeting with French National Assembly and Senate Friendship Groups’ members
The relations between Armenia and France are centuries old. They boast glorious chapters, but also black pages, including the Genocide when France became the second homeland for many Armenians and gave birth to famous singers, MPs, even Formula 1 champions.
Today, in the general context of bilateral relations, we particularly want to highlight the economic component. Another colleague of ours, Mr. Guillaume Gasparyan will pay special attention to the economic component of bilateral relations.
As we pointed out in the presence of President Macron, we are going to take a delegation of French MPs to Armenia this June. The program of our visit is still under development, but we intend to include officials responsible for higher education, including the leadership of the French University in Armenia.
We would like to somehow promote investments in Armenia. We would also like to share experiences with the parliamentarians of the two countries regarding constitutional procedures and the application of constitutional norms.
And finally, another topic which I think has been continuously discussed during your visit, namely the Francophonie Summit to be held in October. This important event, to be hosted in Yerevan, will once again symbolize your country’s deep relationship with our language and our cultural identity.
I have just talked about our plans for 2018, but there will undoubtedly be years to come to strengthen the alliance between our two countries.
So, may Armenian-French relations be everlasting. I suppose in Armenian it sounds as follows: “Long live the Armenian-French friendship.”