«Ադրբեջանի սև հայելին». հատվածներ Զեյնալ Իբրահիմովի «անհետացած» հարցազրույցից
Հունվարի սկզբին հրատարակվել է ադրբեջանցի լրագրող և գրող, այժմ քաղաքական հալածյալ Զեյնալ Իբրահիմովի գիրքը, որը վերնագրված է «35 նամակ որդուս»: Գրքում հեղինակը նկարագրում է Հեյդար Ալիևի իշխանության ճանապարհը և ուսումնասիրում է ադրբեջանական հասարակության մեջ հայերի նկատմամբ ատելության պատճառները: Բաքվի, Սումգայիթի և Խոջալուի զոհերը վերակենդանանում են գրքում, Իբրահիմովը վերլուծում է պատմական առասպելներն ու դրանց ծագումը: Այս իմաստով, գիրքը եզակի է և անսպասելի: Ձեզ ենք ներկայացնում «Էխո Կավկազա» կայքի լրագրող Կատերինա Պրոկոֆևան հարցազրույցը ադրբեջանցի ընդդիմադիր Զեյնալ Իբրահիմովի հետ: Հարցազրույցը կայքում հրապարակվելուց կարճ ժամանակ անց հեռացվել է, իսկ Պրոկոֆևային ազատել են աշխատանքից…
Ինչպե՞ս եք մեկնաբանում հունվարի 20-ը, Զեյնալ, որի մասին խոսում եք Ձեր գրքում և որն ադրբեջանցիները «սև հունվար» են անվանում:
- Հունվարի 20-ը չի կարելի առանձնացնել հունվարի 13-ից, դրանք անխոցելիորեն կապված են, քանի որ հունվարի 13-ին սկսվեցին հայկական ջարդերը: Մեկն առաջացել է մյուսից: Չլիներ կոտորածը, չէր լինի հունվարի 20-ը, բայց ես կարծում եմ, որ այդ երկու ժամկետներն էլ ծրագրված են եղել նախապես, և ընդհանրապես, այդ ամենը կանխորոշված է եղել:
Այդ ամենի արդյունքում Բաքուն այժմ դարձել է բնակեցված հսկայական գյուղ: Իրար հետևից հեռացել են հայերը, ռուսները, Բաքվի հրեաներն ու ամենավերջում՝ ռուսախոս բաքվեցիները: Բոլոր այդ իրադարձությունները հանգեցրին նրան, որ մաղվեց քաղաքի ավելի քան մեկ միլիոն բնակչությունը, և երբ Ադրբեջանը սկսում է խոսել ցեղասպանության մասին, ինչ-որ կերպ մոռանում է, որ, ըստ էության, արտաքսվել է ավելի քան մեկ միլիոն բնիկ բաքվեցի: Սա մի՞թե ցեղասպանություն չէ: Կարծում եմ, որ ցեղասպանություն է:
Գիտեք, Ադրբեջանը երկիր չէ, դա մի տարածք է, որը վերածվել է մեկ ընտանիքի առևտրային օբյեկտի: Երկիր, իհարկե, այս տարօրինակ միությունը չի կարող այժմ կոչվել: Հայր Ալիևը սեփականաշնորհեց ամբողջ պետությունը, այն դարձրեց իր ընտանիքի կերակրողը, բացարձակապես անտեսեց Սահմանադրությունը, և նույն կերպ շարունակեց նաև նրա ընտանիքը: Նրանք վերածեցին երկիրը շատ տարօրինակ միապետության: Սկզբում հայրը, խախտելով Սահմանադրության բոլոր նորմերը, նենգափոխելով այն մի քանի անգամ, իր որդուն «բազմեցրեց գահին», այժմ որդու կինը դառնում է առաջին փոխնախագահ: Կարծում եմ, որ սա ամբողջ տարածքի գաղութացումն է՝ հանուն սեփական շահերի:
- Այն լրագրողները, ովքեր գրում են, թե ինչպես է Ալիևների կլանը ղեկավարում Ադրբեջանի տարածքը և ովքեր զբաղվում են խորքային հետազոտություններով, չեն հիշատակում սակայն հայ-ադրբեջանական ասպեկտը:
- Այո, իրականում նրանք խուսափում են այդ թեմաներից: Նախ, վախն ու վտանգը, և երկրորդ` մի բան է Ալիևի ռեժիմին հակադրվելը, մեկ այլ բան՝ դեմ գնալ ամբողջ հասարակությանը. դրանք երկու տարբեր բաներ են: Քանի որ նրանք, ովքեր աջակցում են Ալիևի հակառակորդներին, անմիջապես լռում են, երբ խոսքը վերաբերում է հայ-ադրբեջանական հակամարտությանը: Գիտեք, որ իշխանության, ընդդիմության և հասարակության մեջ շատ տարօրինակ միասնություն կա: Դա հայերի հանդեպ թշնամանքն է: Փաստորեն, այդ մարդը մի ամբողջ երկիր զոմբիացրեց: Այո՛, վախենում են խոսել այս թեմայի շուրջ, դա ճիշտ է:
Եվ ինչպե՞ս, ե՞րբ սկսվեց այդ ամենը, կա՞ արդյոք հաշտեցման ուրվագիծ:
-  Ժամանակագրական առումով, հակամարտությունը սկսվել է 1988 թ.-ին: Ինչ վերաբերում է հաշտեցմանը, ապա հիմա, կարծում եմ, որ ինչ-որ բան փոխելու ցանկացած փորձ կվերածվի իսկական «հրդեհի»: Դա միայն իշխանությունների խնդիրը չէ. պատճառն այն է, որ Ադրբեջանում կա մի քանի «քաղցկեղ»: Առաջինն այն է, որ հասարակության գլուխը մտցրեցին, թե Ղարաբաղն իրենց տարածքն է: Սակայն դա Ադրբեջանի տարածքը չէ: 1921 թվականին այդ տարածքը արհեստականորեն կցվել է Ադրբեջանին: Երկրորդը շատ ցավոտ և մոլագար ցանկությունն է կեղծելու պատմությունը և բացահայտելու ինքդ քեզ՝ որպես հազարամյա արմատներ ունեցող ժողովուրդ: Սա անհեթեթություն է, և կարծում եմ՝ ժողովրդի համար նույնիսկ նվաստացուցիչ է նման բան անել սեփական պատմության հետ:
Եվս մեկ բան. կա մի շատ տարօրինակ վերաբերմունք, նույնիսկ ավելի թշնամական, քան Թուրքիայում, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման թեմային, ինչն ուղղակի աբսուրդ է: Նախ, երբ այդ ամենը տեղի է ունեցել 1915 թ-ին Օսմանյան կայսրությունում, Ադրբեջանը գոյություն չի ունեցել ոչ քարտեզի վրա, ոչ աշխարհում ընդհանրապես: Բացի այդ, Հայաստանն այս առումով ադրբեջանցիներին ոչ մի պահանջ չի ներկայացնում, քանի որ նրանք պարզապես գոյություն չունեին: Գիտեք, ես իսկապես զարմանում եմ, որ Թուրքիայում ավելի ադեկվատ վերաբերմունք կա այս հարցի շուրջ, քան Ադրբեջանում:
Ատելությունն իրականում դարձել է պետական ​​քաղաքականություն: Չնայած նրան, որ Ադրբեջանն ամեն քայլափոխի բարձրաձայնում է իր հանդուրժողականության և բազմամշակութայնության մասին, իրականում երկիրը այժմ ֆաշիստական ​​ռեժիմով է ապրում: Իսկ հարևան երկրում նման բան չկա, ես վստահ եմ դրանում:
Ո՞րն է, ըստ Ձեզ, Ռուսաստանի դերն այս հակամարտության մեջ:
-  Ռուսաստանի դերն այս հակամարտության մեջ առավել քան բացասական է: Իսկզբանե, հայերի և ադրբեջանցիների միջև առաջին հակամարտությունը գրանցվել է 1905-ին` նաև Ռուսաստանի կողմից ազդանշանով: Ռուսաստանի դերն այս հակամարտության մեջ պարզապես զզվելի է, քանի որ Ռուսաստանը ցանկանում է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանն իր բռի մեջ պահել, այստեղ ունի իր աշխարհաքաղաքական շահերը: Գուցե սա հասկանալի է, բայց իրականում շատ բացասական դեր է խաղում: Նախ`զենքը վաճառում է երկու կողմերին, և երկրորդ, Ռուսաստանը չի ազատվել իր կայսերական հավակնություններից, և, բնականաբար, ցանկանում է թաթը պահել երկու երկրների վրա միաժամանակ, ինչը դեռևս ստացվում է նրա մոտ:
- Եվ դա հնարավոր է, քանի որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը, կարծես թե, հավասարապես շահագրգռված են այդ միջնորդությամբ ...
- Այո, նրանք կարողացան դա անել: Շատերը հավատում են Լավրովի այն բոլոր հեքիաթներին, թե իրենք փորձում են ինչ-որ բան լուծել ... Նրանք չեն փորձում որևէ բան լուծել, նրանք փորձում են օգուտներ քաղել այս հակամարտությունից:
Իսկ ինչպիսի՞ն են ձեր կանխատեսումները: Որո՞նք են զարգացման հնարավորությունները:
-  Ադրբեջանում կա ընդդիմության և իշխանության տարօրինակ միասնություն: Դրանք տաբու թեմաներն են` Ղարաբաղի թեման, ցեղասպանության թեման, Խոջալուի թեման, պատմության կեղծման թեման: Երբ խոսքը վերաբերում է այս չորս կետերին, բոլորը զարմանալիորեն միասնական են:
Ինչ վերաբերում է հաշտեցմանը, ապա այժմ հնարավոր չէ հաշտություն հաստատել: Նախ, սկսենք նրանից, որ Ադրբեջանը, ըստ էության, հայերի նկատմամբ ատելություն է զարգացնում: Եվ ինչպիսի հաշտեցման մասին կարող է խոսք գնալ, երբ պետության ղեկավարը հրապարակայնորեն ներում է շնորհում այն մարդուն, ով կացնահարել է հային Հունգարիայում՝ սպանելով ստորաբար ննջող հարևանին: Ինչպիսի հաշտեցման մասին կարելի է խոսել, եթե հասարակությունն իր հերթին ողջունում է պետության ղեկավարի նման արարքը:

''The Black Mirror of Azerbaijan'': Passages from the Removed Interview of Political Emigrant Zeynal Ibrahimov
In early January, an Azerbaijani journalist and writer, currently political emigrant Zeynal Ibrahimov released his book, titled "35 Letters to His Son," in which the author describes the way of Heydar Aliyev's government and studies the causes of hatred towards Armenians in the Azerbaijani society. Victims of Baku, Sumgait and Khojaly are being revived in the book, Ibrahimov analyzes historical myths and their origins. In this sense, the book is unique and unexpected. Journalist of the ''Caucasus Echo'' Katerina Prokofieva took interview from Ibrahimov, which was removed from the website and Prokofieva was fired from work...
Nevertheless, several sites have published the interview, some pieces of which we present to you.
- What is your comment on January 20, Zeynal, which you are talking about in your book and which Azeris call "Black January"?
- January 20 cannot be separated from January 13, they are inseparable as the Armenian massacres began on January 13. One came as a result of the other. The massacre would not start on January 20 otherwise, but I think that these two dates were planned in advance, and in general, that all this was predetermined.
As a result, Baku has now become a huge village. The Armenians, the Russians, the Jews of Baku and the Russian-speaking Baku people all soon abandoned the city. All these events led to the fact that more than one million inhabitants of the city left and when Azerbaijan speaks about genocide, it for some reason forgets that in fact, more than one million people had to leave Baku. Is not this a genocide? I think it is a genocide.
You know, Azerbaijan is not a country, it's an area that has become a commercial object of one family. Of course, this strange union cannot now be called a country. Father Aliev privatized the whole state, made it a nourisher of his family, absolutely neglected the Constitution, and now his family continues the same way. They turned the country into a strange monarchy. At first, his father violated all the norms of the Constitution, falsifying it several times, raising his son ''to the throne'', now his son's wife becomes the first vice president. I think this is the colonization of the whole territory for the sake of their own interests.
- Journalists, who write about how the Aliev clan reigns in the Azerbaijan's territory and who are engaged in in-depth research usually do not mention the Armenian-Azerbaijani aspect.
- Yes, in fact, they avoid these topics. First, fear and danger, of course, and second, it is one thing to oppose the regime of Aliyev, and quite another thing to oppose the whole society: these are two different things. That is why all those, who support Aliyev's opponents get immediately silent, when it comes to the Armenian-Azerbaijani conflict. You know that there is a very strange unity between the government, opposition and society. It is hostility towards Armenians. In fact, this man zombies a whole country. Yes, they are afraid to talk about this topic, that's right.
- And when did all this start? Do you see any prospect for reconciliation?
- Chronologically, the conflict started in 1988. As for reconciliation, now I think that any attempt to change something will turn into a real "fire". It is not only the problem of the authorities, the reason is that there is some "cancer" in Azerbaijan since the head of the society has introduced Karabakh as their territory. However, it is not the territory of Azerbaijan, in 1921 the territory was artificially attached to Azerbaijan. There is also a very painful and frivolous desire to falsify the history and present yourself as an old nation. This is absurd and I think it is even humiliating for the people to do such thing with their own history.
One more thing: There is a very strange attitude, even more hostile than in Turkey, towards the topic of the recognition of Armenian Genocide, which is simply absurd. First of all, when all this took place in the Ottoman Empire in 1915, Azerbaijan did not exist either on the map or in the world at all. You know, I'm really surprised that there is more adequate attitude to this issue in Turkey than in Azerbaijan.
Hatred has actually become a state policy. Although Azerbaijan announces its tolerance and multiculturalism at every step, in reality, the country is now in a fascist regime. While in the neighboring country there is no such thing, I assure you.
- What do you think about Russia's role in this whole conflict?
- Russia's role in this conflict is more than negative. Initially, the first conflict between Armenians and Azeris was registered in 1905, with a Russian signal. Russia's role in this conflict is simply disgusting as Russia wants to keep the South Caucasus region in its geopolitical interests. Perhaps this is understandable, but in reality it plays a very negative role. First, Russia sells arms to both sides and, second, Russia has not got rid of its imperial ambitions and, naturally, wants to have impact on both sides simultaneously.
- And it is quite possible since Armenia and Azerbaijan seem to be equally interested in that mediation...
- Yes, many believe in all of Lavrov's fairy tales that they are trying to solve something ... They do not try to solve anything, they are trying to benefit from this conflict.
- What are your predictions? What possible developments do you expect?
- There is a strange unity of power and opposition in Azerbaijan. These are their taboo topics: Karabakh theme, genocide theme, Khojalu theme, falsificated history. When it comes to these four topics, everyone gets surprisingly united. As for reconciliation, it is impossible to reach it. Let's start with the fact that Azerbaijan is developing hatred towards Armenians. And what kind of reconciliation we can talk about when the head of state publicly pardons a man who killed in Hungary his sleeping neighbor? What kind of reconciliation we can talk about when the public welcomes this act of the head of state?!