Վրաստանի նախագահը կոչ է արել Կառավարությանն ազատվել հանցագործներից
Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին նոր նախաձեռնությամբ է հանդես եկել՝ քրեական օրենսդրության մեջ կատարվելիք փոփոխությունների վերաբերյալ: Ինչպես տեղեկացնում է Apsny.ge-ն` Վրաստանի նախագահն առաջարկել է այնպիսի նորմեր մտցնել, որոնց հիման վրա համակարգը կազատվի նախկինում համակարգային հանցագործություններ կատարած անձանցից: Նշված փոփոխություններն այժմ քննարկվում են Կառավարությունում:
«Համակարգը նման մարդկանցից ազատելու գործընթացը պետք է սկսել արդյունավետ մեխանիզմներ ստեղծելուց՝ հաշվի առնելով 2012 թ. ընդունված «Համաներման մասին» օրենքը: Դա երաշխիքներ կտա, որ մեր քաղաքացիների դեմ նմանատիպ հանցանքները այլևս երբեք չեն կրկնվի»,- ասաց Մարգվելաշվիլին:
Նա նշել է, որ պատրաստ է օգնել բոլոր նրանց, ովքեր ցանկանում են քննել համակարգային հանցագործությունների մասին գործերը և արագացնել հետաքննության գործընթացը:

Президент Грузии призвал правительство избавиться от преступников
Президент Грузии Георгий Маргвелашвили выступает с новой инициативой в связи с рассматриваемыми правительством поправками в уголовное законодательство и предлагает ввести такие нормы, на основании которых система будет освобождена от лиц, совершивших в прошлом системные преступления, передает Аpsny.ge.
"Освобождение системы от лиц, участвовавших в системных преступлениях, следует начать с создания эффективных механизмов, с учетом принятого в 2012 году закона "Об амнистии". Это обеспечит гарантии, что подобные преступления против наших граждан никогда больше не повторятся",- подчеркнул Маргвелашвили.
По его словам, он поддержит и поможет всем тем, что хочет расследовать дела о системных преступлениях и ускорить процесс расследования.