Բակո Սահակյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել 2018թ. կառավարության անդրանիկ նիստը
Փետրվարի 7-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել 2018թ. կառավարության անդրանիկ նիստը:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված հարցերի վերաբերյալ համապատասխան զեկույցներով հանդես եկան շահագրգիռ մարմինների ներկայացուցիչները:
Նախագահ Սահակյանը հանձնարարականներ է տվել քննարկված հարցերի պատշաճ լուծման ուղղությամբ՝ հատուկ կանգ առնելով գյուղատնտեսության զարգացման հայեցակարգի եւ 2018 թվականի կապիտալ ներդրումների պետական պատվերի ծրագրի վրա՝ նշելով, որ այդ հարցերը առանցքային նշանակություն ունեն մեր երկրի սոցիալ-տնտեսական հետագա զարգացման համար, եւ դրանց լուծումը պահանջելու է ակտիվ ու նպատակասլաց աշխատանքի իրականացում ինչպես համապատասխան գերատեսչությունների, այնպես էլ այլ պետական կառավարման մարմինների եւ տնտեսավարող սուբյեկտների կողմից:
Խոսելով գյուղատնտեսության զարգացման հայեցակարգի մասին Նախագահը նշել է, որ այն կհանդիսանա ոլորտի բոլոր թեւերի համաչափ ու ինտենսիվ զարգացման կարեւորագույն գրավականը միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ հեռանկարով: «Հայեցակարգով սահմանված քաղաքականության իրագործման արդյունքում ակնկալվում է տնտեսության կայունությունը եւ կանխատեսելիությունը ապահովող, զարգացած գյուղատնտեսություն, երկրում ինքնաբավության մակարդակի բարձրացում եւ միջազգային մրցունակության աստիճանի զգալի ավելացում», - ընդգծել է իր խոսքում երկրի ղեկավարը՝ հավելելով, որ բոլոր շահագրգիռ մարմինները եւ օղակները իրենց լիազորությունների շրջանակներում պետք է ըստ ամենայնի աջակցեն այս կարեւոր ծրագրի հաջող իրականացմանը:
Անդրադառնալով 2018 թվականի կապիտալ ներդրումների պետական պատվերի ծրագրին Նախագահը նշել է, որ ոլորտում իրականացվելիք աշխատանքները հիմնականում ուղղված կլինեն բնակարանաշինությանը, կրթական հաստատությունների շենքային պայմանների բարելավմանը, մշակութային օջախների կառուցմանն ու վերանորոգմանը, առողջապահական օբյեկտների կառուցմանը, կոմունալ շինարարությանը, ավտոճանապարհների կառուցմանը, վերանորոգմանը, պահպանմանն ու շահագործմանը, ինչպես նաեւ բնակավայրերի ջրամատակարարման ապահովմանը խմելու ջրով: «2018 թվականին քաղաքաշինության ոլորտում նախատեսված ծրագրերը բավականին ծավալուն են, բայց միանգամայն իրատեսական, որոնց իրականացման համար անհրաժեշտ է ակտիվ եւ կազմակերպված աշխատանք նախ եւ առաջ քաղաքաշինության նախարարության ու բոլոր շահագրգիռ մարմինների եւ գերատեսչությունների կողմից: Պետք է առավելագույն ջանքեր գործադրել այդ ծրագրերը կյանքի կոչելու ուղղությամբ», - ընդգծել է իր ելույթում Բակո Սահակյանը:

NKR President Chaired the First Meeting of the Cabinet in 2018
On February 7 Artsakh Republic President Bako Sahakyan chaired the first in 2018 meeting of the Cabinet, the press service of NKR President reports.
Representatives of concerned bodies presented corresponding reports on the issues included in the meeting's agenda.
President Sahakyan gave instructions towards proper realization of the discussed tasks with a special focus on the Agriculture Development Doctrine and the 2018 State Capital Investment Program, pointing out that the issues were of crucial importance for the further socioeconomic development of our country, adding that their solution would require active and purposeful work implementation both by corresponding structures and other state government bodies and economic entities.
Speaking about the Agriculture Development Doctrine the President noted that it would become the most significant guarantee for the proportionate and intensive development of all the sectors of the sphere over the medium and long-term outlook. "The doctrine's implementation will result in a dynamically developing agriculture ensuring economic stability and predictability, rising self-sufficiency level in the country and tangible increase of the international competitiveness degree", highlighted in his speech the Head of the State, adding that all the concerned bodies and circles must do the utmost to support within their mandate the successful realization of this pivotal program.
Touching upon the 2018 State Capital Investment Program the President noted that the activities carried out in the sphere would be mostly directed towards housing construction, improvement of building conditions of educational institutions, the construction and reconstruction of cultural centers, healthcare facilities, municipal construction, road building and repairing, their maintenance and exploitation, as well as securing drinking water supply to various settlements. "Projects envisaged for the year of 2018 in the municipal engineering sphere are extensive enough, however they are absolutely realistic and necessitate active and organized work first of all by the ministry of municipal engineering and all the concerned bodies and structures. No efforts must be spared to solve those tasks", outlined Bako Sahakyan in his speech.