Ալիևի՝ «Երևանն ու Զանգեզուրը հետ բերելու» մասին հայտարարությունը ծաղրանքով են ընդունում նույնիսկ Ադրբեջանում
Ադրբեջանի նախագահի «ադրբեջանցիների պատմական հողեր Երևանն ու Զանգեզուրը հետ բերելու» մասին հայտարարությունները ծաղրանքով են ընդունվում նույնիսկ Ադրբեջանում: PanARMENIAN.Net-ին է ասել ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը:
«Նույնիսկ Ադրբեջանում լուրջ չեն վերաբերվում Ալիևի այդ խոսքերին: Եթե հետևենք հատկապես երկրի երիտասարդության արձագանքին, ապա կտեսնենք, որ ուղղակի ծաղրում են, ասում են՝ «Ղարաբաղի խնդիրը չի կարողանում լուծել, Երևանից և Զանգեզուրից է խոսում»», - ասել է Բալայանը:
Նա հավելել է, որ ընդամնեը 100 տարի առաջ աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրա հայտնված Ադրբեջանի տարածքային նկրտումները Հայաստանի նկատմամբ նորություն չեն. Բաքվի ռեժիմի տարբեր ներկայացուցիչներ բազմիցս են հնչեցրել նման հայտարարություններ:
«Ալիևի ելույթը «Ենի Ադրբեջան» կուսակցության համագումարին ընդամենը արտաքին քաղաքական ձախողումները և ներքին սոցիալական խնդիրները կոծկելու միջոց էր»,- եզրափակել է խոսնակը:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ  Ալիևը «Ենի Ադրբեջան» կուսակցության համագումարում հերթական անգամ սպառնալից ելույթով է հանդես եկել, որտեղ հայտարարել է, թե «Երևանն  ու Զանգեզուրն ադրբեջանցիների պատմական հողերն են»:

Aliyev’s Comments that "Yerevan and Zangezur Are Azerbaijan’s Historical Lands" Are Ridiculed Even in Azerbaijan
Azerbaijani president Ilham Aliyev’s comments that "Yerevan Khanate and Zangezur-Goycha are Azerbaijan’s history lands" are ridiculed even in Azerbaijan, Armenian Foreign Ministry Spokesman Tigran Balayan told PanARMENIAN.Net.
"Aliyev’s comments are not being taken seriously even in Azerbaijan," Balayan said on Friday, February 9.
"If we look into the Azerbaijani youth’s reaction, we’ll see them mocking him. ‘He is unable to settle the Karabakh issue, let alone Yerevan and Zangezur,’ they say."
"Territorial claims of Azerbaijan, a country which appeared on the political map of the world just 100 years ago, are not new to us, a number of representatives of the Baku regime have repeatedly made such statements," Balayan added.
"Aliyev’s speech at the VI Congress of the ruling New Azerbaijan Party just seeks to conceal the [country’s] foreign political failures and domestic social problems."