Էրդողան. Ամերիկացիները դեռ չեն տեսել օսմանյան բռունցքը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դատապարտել է ԱՄՆ-ի որոշումը` շարունակելու ֆինանսավորել Սիրիայում «Քրդական ժողովրդի պաշտպանության ուժեր»-ին (YPG), հայտնում է Reuters-ը։
«Մեր դաշնակցի որոշումը YPG-ին ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու վերաբերյալ ... անշուշտ կանդրադառնա այն որոշումների վրա, որոնք մենք կկայացնենք», - հայտարարել է Էրդողանն իշխող «Ազատություն և զարգացում կուսակցության» (AKP) հետ հանդիպման ժամանակ։
Նրա այս հայտարարությունները տեղի են ունենում ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության կողմից 2019 թվականի բյուջեի հրապարակումից հետո։ ԱՄՆ Պենտագոնի ներկայացրած 2019 թ. պաշտպանական բյուջեի նախագծով նախատեսվում է  Սիրիայում իսլամական պետության դեմ պայքարող տեղական ուժերի վերապատրաստման և վերազինման համար միջոցներ տրամադրել։
«Ավելի լավ կլինի նրանց համար, որ չաջակցեն ահաբեկիչներին: Ես կոչ եմ անում Միացյալ Նահանգների ժողովրդին՝ այդ գումարները գալիս են Միացյալ Նահանգների բյուջեից, դուրս են գալիս մարդկանց գրպաններից»,- ասել է Էրդողանը։
Թուրքիայի նախագահը նաև պատախանելով ամերիկացի հրամանատարի՝ Թուրքիային ուղղված այն հայտարարությանը, որ եթե Սիրիայում Թուրքիայի ԶՈՒ-ն իրենց հարվածի, ապա իրենք պատասխան կտան, ասել է.

Президент Турции пригрозил американцам "османским шлепком"
Решение США увеличить финансовую поддержку вооруженных курдских Отрядов народной самообороны (YPG) повлияет на решения, которые в будущем примет Анкара. Об этом заявил турецкий лидер Реджеп Тайип Эрдоган в преддверии визита госсекретаря США Рекса Тиллерсона в Анкару, передает Lenta.ru со ссылкой на Reuters.
"Нам говорят, что, если нас ударят, мы жестко ответим. Те, кто это говорят, никогда в жизни не пробовали османского шлепка", - сообщил турецкий лидер.
Президент добавил, что США должны прекратить "театр" в Сирии с борьбой против террористической группировки "Исламское государство", которая оборачивается борьбой против Турции.
Жесткие заявления Эрдогана стали ответом на запрос Пентагона дополнительно выделить деньги на подготовку и оснащение курдов из YPG.