Բակո Սահակյանը մասնակցել է Արցախի ազատամարտիկների միության համաժողովին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը փետրվարի 14-ին մասնակցել է Արցախի ազատամարտիկների միության 7-րդ համաժողովին:
Իր խոսքում Նախագահն ընդգծել է միության տեղն ու դերն Արցախի Հանրապետության պատմության մեջ՝ նշելով, որ կազմակերպությունը կարեւոր առաքելություն է իրականացնում մատաղ սերնդի հայեցի դաստիարակության ուղղությամբ, ակտիվորեն մասնակցում է հանրապետության հասարակական կյանքին, աջակցում զոհված եւ վիրավոր զինծառայողների ընտանիքների սոցիալ-կենցաղային խնդիրների լուծմանը:
«Իր գործունեության բոլոր տարիների ընթացքում Ազատամարտիկների միությունն ակտիվորեն ներգրավված է եղել հարազատ ժողովրդի պաշտպանության գործընթացում: Երկրին սպառնացող ցանկացած վտանգի դեպքում ազատամարտիկներն անմիջապես մեկնում են ճակատ, կանգնում զինվորների կողքին՝ անտեսելով տարիքը, երբեմն էլ՝ առողջական խնդիրները», - նշել է Նախագահ Սահակյանը՝ հավելելով, որ պետությունը կանի հնարավորը միությանը սատարելու եւ աջակցություն ցուցաբերելու ուղղությամբ:

President of Artsakh: In Case of Any Threat to the Country the Freedom Fighters Immediately Go to the Frontline
On 14 February Artsakh Republic President Bako Sahakyan participated at the 7th Congress of the Artsakh Freedom Fighters' Union, official page of Artsakh President reports.
In his speech the President acknowledged the status and role of the Union in the Artsakh Republic history, noting that the organization has been carrying out an important mission of patriotic upbringing of the younger generation, has been taking an active part in the social life of the republic assisting to the process of solving social and household issues of the wounded servicemen families.
"During all those years the Freedom Fighters' Union has been actively involved in the process of protecting the native people. In case of any threat to the country the freedom fighters immediately go to the frontline, stand by the soldiers never paying attention to their age, sometimes ignoring even health problems", underlined President Sahakyan in his speech, adding that the state would spare no effort in supporting and rendering assistance to the Union.