Իսրայելի Քնեսեթը մերժեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող նախագիծը
Իսրայելի Քնեսեթը չորեքշաբթի մերժել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին օրինագիծը, որն առաջադրել էր «Եշ Աթիդ» իսրայելական ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդ Յայիր Լապիդը: Այս մասին հայտնում է The Jerusalem Post-ը։
«Չկա պատճառ, որի համար Քնեսեթը, որը ներկայացնում է Հոլոքոստի միջով անցած մի երկիր, չճանաչի Հայոց ցեղասպանությունն ու դրան նվիրված հիշատակության օր ունենա», - ասել է Լապիդը:
Երկրի փոխարտգործնախարար Ցիպի Հոտովելին նշել է, որ խորհրդարանական պատվիրակություն է ուղարկել Երևան՝ մասնակցելու 100-ամյա տարելիցի միջոցառումներին, սակայն պաշտոնական դիրքորոշում չի ներկայացնի՝ պայմանավորված «դրա բարդությամբ և քաղաքական հետևանքներով, և քանի որ դա հստակ քաղաքական ասոցացում ունի»:

The Knesset rejected a bill by Yesh Atid chairman Yair Lapid to have Israel recognize the Armenian genocide, in a preliminary vote Wednesday, The Jerusalem Post reports.
"There is no reason that the Knesset, which represents a nation that went through the Holocaust, shouldn’t recognize the Armenian genocide and have a remembrance day for it," Lapid said.
Deputy Foreign Minister Tzipi Hotovely said sent a parliamentary delegation to the 100th anniversary event in Yerevan, but will not take an official stance on the matter "in light of its complexity and diplomatic repercussions, and because it has a clear political connection."