ՄԱԿ և ԵԱՀԿ փորձագետները քննադատել են Թուրքիային
ՄԱԿ և ԵԱՀԿ փորձագետները համատեղ հայտարարություն են կատարել, որով քննադատել են Թուրքիայում վեց լրագրողների ձերբակալությունը, հայտնում է Reuters-ը։
«Այդ դաժան վճիռներն անընդունելի և աննախադեպ հարձակում են Թուրքիայում խոսքի և մամուլի ազատության դեմ», - հայտարարել են փորձագետներ Դևիդ Քեյը և Հարլեմ Դեզիրը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Ստամբուլի դատարանը թուրքական ԶԼՄ-ների լրագրողներին մեղավոր էր ճանաչել պետական հեղաշրջման փորձին մասնակից լինելու մեջ և դատապարտել ցմահ ազատազրկման։ Դատապարտվածներից էին նաև «Թարաֆ» թերթի նախկին գլխավոր խմբագիր Ահմեթ Ալթանը և հայտնի լրագրողներ Մեհմեթ Ալթանն ու Նազլի Իլիաքը։ Հիշեցնենք, որ Ահմեթ և Մեհմեթ Ալթան եղբայրները բազմիցս իրենց նյութերում գրել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտության մասին։

Эксперты ООН и ОБСЕ осудили Турцию
Эксперты ООН и ОБСЕ сделали совместное заявление по осуждению шестерых журналистов в Турции, передает REGNUM. Совместное заявление экспертов было опубликовано Советом по правам человека ООН.
"Эти суровые приговоры являются неприемлемой и беспрецедентной атакой на свободу выражения мнений и на средства массовой информации в Турции", - заявили эксперты Дэвид Кей и Гарлем Дезир.
Напомним, ранее суд в Стамбуле признал виновными в причастности к попытке госпереворота и дал пожизненное заключение шестерым журналистам турецких СМИ. В числе приговоренных, в частности, бывший главный редактор газеты "Тараф" Ахмет Алтан и известные журналисты Мехмет Алтан и Назли Илиак. Как известно, братья Ахмет и Мехмет Алтан не раз писали в своих публикациях о необходимости признания Геноцида армян.