Բանակցում ենք բոլոր շահագրգիռ երկրների հետ՝ Սև ծովի եւ Պարսից ծոցի միջև տարանցիկ միջանցք ստեղծելու շուրջ. ՀՀ նախագահ
Մենք այժմ բանակցություններ ենք վարում բոլոր շահագրգիռ երկրների հետ, որպեսզի ձևավորենք նոր տարանցիկ միջանցք Սև ծովի և Պարսից ծոցի միջև: Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 17-ին, Մյունխենի անվտանգության համաժողովում իր ելույթում նշել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Հուսով ենք, որ հաջողության դեպքում դրա շահառուների ցանկը կլինի ավելի ընդարձակ, քան բանակցային փուլում ներգրավված երկրներն են: Կարծում եմ՝ ԵՄ-ի և ԵՏՄ-ի անդամ երկրների համագործակցությունը, ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ շրջանակներում, համապատասխանում է մեր ընդհանուր շահերին և տնտեսական առաջընթացին»,-ընդգծել է ՀՀ նախագահը։
Նշենք, որ Մյունխենի անվտանգության համաժողովը նախագահող, դեսպան Վոլֆգանգ Իշինգերի հրավերով աշխատանքային այցով Գերմանիա ժամանած ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր երեկոյան մասնակցել է Մյունխենի անվտանգության համաժողովին: Համաժողովի «Ներս, թե՞ դուրս. Ռուսաստանի և Եվրոպայի միջև ընկած երկրները» խորագրով քննարկման ժամանակ Հանրապետության Նախագահը հանդես է եկել ելույթով:

Armenia President: We Negotiate With All Interested Countries to Create New Black Sea-Persian Gulf Transit Corridor
We have been negotiating with all the interested countries with the objective of creating a new transit corridor between the Black Sea and the Persian Gulf.
The President of Armenia, Serzh Sargsyan, on Saturday stated the aforesaid in his address at the Munich Security Conference.
“We hope that their successful conclusion will render a list of beneficiaries that will be far more extensive than the countries engaged in the negotiations process,” he added. “In my view, collaboration of the member States of the EU and EAEU in both bilateral and multilateral settings is consistent with our shared interests and will contribute to our economic advancement.”